Továrna Fulnek

Areál bývalé textilky z 19. století ve Fulneku získal nový investor a areál postupně ožívá.

Nový název, nový život
Areál bývalé továrny je ve Fulneku všem známý pod názvem RETEX. V továrně totiž od 60. let 20. století sídlila firma Retex Ivančice (respektive její předchůdci), která podnikala v oblasti textilní výroby. Tradice textilek, soukeníků a pláteníků ve Fulneku sahá mnohem dál, do 18. století, kdy se místní výrobky vyvážely do celé Evropy. RETEX však areál již opustil, a ten léta postupně chátral. „V rámci změny vnímání celého areálu jsme se rozhodli pro nový, jednoduchý název TOVÁRNA Fulnek. Věříme, že naváže na bohatou podnikatelskou historii objektu, ale zároveň nechá prostor pro současné aktivity. Nadále tedy budeme o tomto areálu hovořit jako o TOVÁRNĚ Fulnek,” přibližuje David Vágner, zástupce investiční skupiny Vci.

Aktuální dění – sondy, statické průzkumy a studie
V tuto chvíli probíhají přípravné a průzkumné práce. Cílem je detailní zmapování aktuálního technického stavu budov i celého areálu. Podklady slouží jako důležité informace k připravované komplexní architektonické studii. Navázání na historické a kulturní dědictví „Chceme zachovat ráz areálu, který bude odrážet jeho historii. Naším záměrem je citlivě propojit historický charakter budov s moderním konceptem využití. V neposlední řadě vše sladit se strategií rozvoje města Fulneku, jakož i s projektovým a urbanistickým řešením celého blízkého okolí TOVÁRNY Fulnek,” vyjmenovává zástupce investiční skupiny Vci.


Multifunkčnost jako trend udržitelnosti
Současné trendy jednoznačně směřují k dlouhodobé udržitelnosti, která je nejsnáze naplnitelná multifunkčností, obzvlášť v případě revitalizací starých nevyužívaných pozemků, jako je právě areál TOVÁRNY Fulnek. „I my jsme si tohoto trendu vědomi, proto plánujeme areál rozdělit do několika menších pomyslných celků, které na sebe systematicky naváží. V první fázi v roce 2021 zahájíme revitalizaci středového bloku areálu. Ten rezervujeme pro zajímavé technologické firmy. V areálu dále vzniknou prostory pro sklady, maloobchod, administrativní blok, služby,
prostor pro sportovní a kulturní vyžití. Nápadů v našem týmu padlo mnoho, ty postupně krystalizují a získávají reálný obraz, tak aby TOVÁRNA Fulnek přinesla lokalitě přidanou hodnotu,” doplňuje David Vágner

Celkový nadhled areálu:

zdroj foto: v-ci.cz
zdroj text: fulnek.cz


Související články


1 komentář

  1. Kurt :

    Paráda, těší mě úvodní slovo zástupce investora. Oproti dění ve frýdeckém Slezanu to zní jako balzám na duši. Tak snad se to pohne správným směrem. ❤️

    Thumb up 6 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.