Studie „Darkovského moře“

Předmětem zadání bylo vypracování studie a vizualizací v oblasti Darkovského moře s možností letního i zimního sportovně rekreačního využití.

AUTOR: Ing. arch. Jan Zavadil
PROJEKTOVÁ DOKUMENTACE: Studie

Darkovský autokemping se nachází u silnice první třídy z Karviné do Českého Těšína. Poloha areálu k vůči vodní ploše je přinejmenším optimální a to i ke světovým stranám. Autokemping využívá mírného stoupání terénu s výhledem na darkovské moře. Vybavení autokempingu je navrhnuto dle evropského standardu.

Hmota areálu je složena s přízemních hranolů které dotváří moderní ráz celého komplexu. V areálu se nachází lehké montované budovy z KOMA buněk a to: recepce / vstupní závora /, umývárny, WC, kuchyňky, celoroční restaurace s výčepem, bufet, standardní a nadstandardní chatky lišící se ve vybavení a v zastavěné ploše, dále se zde nachází amfiteátr, dvě hřiště pro plážový volejbal a kopanou, basketbalové hřiště, altán, kruhové altány s posezením a velkým grilem, malé grily s posezením a dětské hřiště.

Pláž je z oblázkového štěrku. U pláže jsou zbudovány toalety a převlékárny  sprchy a lehátka jsou za poplatek. Na pláži se nachází molo pro půjčování loděk a šlapadel. V severní oblasti Darkovského moře se nachází bufet. U bufetu je malé dětské hřiště a posezení. Cyklostezka se skládá z naučných okruhů a jejich doprovodných staveb. V zimním období je trasa určena především pro běžkaře.

darkovske more

darkovske more

darkovske more

darkovske more

darkovske more

darkovske more

darkovske more

darkovske more

zdroj: FB Karviná – město, které žije

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  dobrý nápad, vic takových porjektu

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Jiřík :

  Nevýhoda je, že tam je místy velká hloubka a pár lidí se na úkor toho už utopilo :(

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Jakub Kotzot :

  Super projekt.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Tomas T. :

  No abych pravdu rekl, tak pokud by to melo byt super, tak by se tam melo doresit hodne veci. Nevim jestli jste tam nekdy byli, ale ja se tam byl loni koupat 2x, a pokazde zklamani.
  1) prijezdova cesta je proste katastrofa, mate strach at tam nenechate podvozek
  2) voda spinava, a na krajich jsou v zemi rizne geotextilie a predmety ktere patrne byly v tom materialu, ktery se tam navazel
  3) na haldovinu tam navezli asi 3cm hliny, takze si tam postavit treba stan nelze (nezatlucete kolik)
  4) tim ze je tam malo hliny tak tam neroste klasicka trava jako na travniku, ale pouze ta ostra a neprijemna
  5) ta haldovina vespod samozrejme ve vode nicim prikryta neni, takze pokud do vody, tak nelepe s botama, at se neporezete o ostre kameny

  Dale bych mohl napsat ze je tam dikte te hloupce moc studena voda a po lidech tam take zustava poradny bordel. Ale to uz otazka navstevniku a veci ktere tak proste jsou. Cili ano, pokud neni v Ka. nic lepsiho , tak fajn. Ale osobne jezdim k vode radeji jinde.

  Pokud tento projekt budou chtit rozjet, tak si myslim ze camp si sve lidi najde, pokud ovsem neceka 100 navstevniku denne pres cele leto. Bar ci restaurace se tam ujme na 100%, preci jenom jsme cesi. Ale budou muset investovat nemalou castku do zkvalitneni te plaze, protoze dneska to je ve stavu ze kdejaky rybnik ma lepsi pristup k vode nez zde.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Alena :

  Tak tento nápad je starý téměř 20 let, takže zírám jak blázen, že se toho konečně někdo ujímá. Tenkrát slibovalo OKD a spol., že to bude nejlepší rekreační zóna široko daleko. Než se toho dočkáme, tak já už určitě budu v důchodu a zbytek Karviné se odstěhuje kvůli plánované těžbě okolo. Tak nevím, ale nápad to byl kdysi super. :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Pavel :

  Já tam chodím surfovat už několik let , tak doufám , že se to konečně pohne , a bude nás více ! Aloha

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Rija :

  Karviná se vylidňuje, já sama tam nebydlím už více než 20 let (ale jezdím každým rokem za rodinou, takže mohu změny posoudit). A nemyslím si, že by to byl nějaký extra turistický cíl – kromě Lázní Darkov, jinak tam opravdu nic není. Ale hlavně – kolik to bude stát a KDO TO ZAPLATÍ (jestli z evropských dotací, pak je to špatně, protože Karviná potřebuje určitě investovat do potřebnějších zařízení, než jsou rekreační, a z rozpočtu města to asi rovněž nepůjde – důvod stejný).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Jiřík :

  Rija : Karviná a Ostrava a další města… se přirozeně vylidňují, protože tu bylo nepřirozeně nastěhováno dost lidí odjinud. Jinak Darkovské moře nezastaví úbytek obyvatel ale spíše více Poláků co tu přijedou na rekreaci :)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Tomas T. :

  Rija: Like it!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Martin [msstavby.cz] :

  Rija: Investor RPG.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. malda :

  Byl jsem zde jednou na kiteboarding a mám silné zážitky, čistá voda, úžasné industriální pozadí, drsný terén do vody. I když to bylo drsné poježdění, stálo to za to a cítil jsem, že toto území má potenciál k něčemu dalšímu. Snad se vize začne postupně menit v realitu.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. petra :

  no možná zajímavý projekt, nicméně to opět postaví bakala pomalu z peněz daňových poplatníků, nastaví se tam kraviny, oplotí se to a budou za všechno inkasovat peníze, celou krajinu zničili, lidi se museli vystěhovat, aby si pan bakala na tom zase mohl mastit kapsu, viva la demokracia

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  petra: Na Karvinsku snad začal těžit jako první Bakala .. ? Jsem myslel, že to bylo o trošku dřív..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: tak rozumis, on je uhlobaron, to se nenosti. on za to, ze si muze kutat uhli, zamestnavat lidi a platit dane, by mel jeste stavet charitativni mista, kde si muzou trebas nezamestnani chodit zahrat pres den golf. :) to by byla ta prava demokracie.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Věra :

  No tak šup do toho :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Ing. Vladimír Durčák :

  Na první pohled velice pěkné místo. Je třeba si však uvědomit, že do oblasti rekreace a využití volného času patří mimo jiné také sportovní rybolov – výkon rybářského práva ve smyslu Zákona 99/2004 Sb.. O této možnosti využití v tomto materiálu není zmínka. S ohledem na skutečnost, že jen v Karviné a blízkém okolí je více jak 2.000 aktivních rybářů by bylo určitě vhodné vyhlásit na této lokalitě rybářský revír ve smyslu Zák. 99/2004 Sb. a jako rybářského hospodáře ustanovit Místní organizaci Českého rybářského svazu Karviná, která tuto úlohu odpovědně plní na několika rybářských revírech a má k dispozici i dostatečnou plochu chovných rybníků. Soužití všech zúčastněných činností na této lokalitě včetně sportovního rybolovu se dá realizovat.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 17. Martin :

  Jde o poklesovou kotlinu, která se zaplnila podzemní vodou na místě poddolované a zaniklé části obce Darkov. Jelikož je i její přítok – Darkovská mlynka málo znečištěná je voda docela čistá. Jedná se hladovou vodu, která se díky rekultivaci (navážky zeminy) pozvolna eutrofizuje. Prostor Darkovského moře rychle pohltila příroda a vyskytují se tam vzácné rostliny a živočichové.
  Tato studie vypadá jako hezky projekt a docela se mi líbí, otázkou je, zda a kdy se bude realizovat, jestli vůbec. Protože první etapa proběhla a na další se zatím marně čeká. Pro rekreaci by sloužila převážně lidem z Karvinska a okolí – aspoň se tu něco děje.
  Mě na studii chybí stávající poloostrov – je to zajímavý prvek, který bych spíš rozšířil. Ponechal bych jihovýchodní zátoku přírodě – biozona. Umělé sítě na zpevnění břehů, už dávno neplní svůj účel, nejlepší by bylo břehy zasypat kačírkem a udělat pozvolný vstup do vody. Udělat bezprašné cesty – při projetí se tvoří oblaka prachu. Vyčlenit prostor pro rybáře a koupající – dochází ke kolizi….Je toho samozřejmě hodně co se dá vylepšit, nemá cenu to tu vše psát, projektanti to určitě ví:-) A i kdyby se snažili sebevíc, stejně neuspokojí všechny návštěvníky. Ale jinak dobrá studie.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Hynek [msstavby.cz] :

  — tak tusim poprve jsem byl nucen smazat komentar na webu.

  prosim dotycneho autora, aby si priste, krome psani vseho velkym pismem, nepletl OKD a tento web. pokud chcete sproste nadavat OKD, obratte se na http://www.okd.cz, v kontaktech maji emailovou adresu a telefonni cislo, tam budete na spravne adrese. dekujeme.

  jako polehcujici okolnost beru, ze je uz delsi dobu opravdu vedro ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. tomas :

  na ten projekt uz ceka cela karvina a okoli porad se jen mluvi a skutek utekl kdy se to uz bude realizovat?!vsichni by to uvitali kdyby se uz stavet zacalo v te mrtve karvine

  Thumb up 1 Thumb down 0
 20. D. K. :

  At ty plaze vysypou pískem, štěrkem nebo obláskama je to samé bahno

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Rado :

  D. K.: Obávám se, že si ho budete muset donést sám, pokud tento rekultivační projekt od OKD nepřevezme město Karviná. OKD v tuto chvíli nemá pořádně ani na kancelářské potřeby, natož teď zbytečně platit několik tatrovek písku nebo štěrku. Také jsem se těšil, ale nezbývá nic jiného, než čekat. Samozřejmě se zde nabízí umístit pár tatrovek kamene z úpravny, ale to by degradovalo celý projekt na Kozí Becirk II :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Yveta :

  Dobrý den,ale to vše je z roku 2013 a v současné době se tam až tak nic závratného neděje. Bude vaše studie někdy realizována? Jezdíme do Lázní darkov již léta a vždy se těšíme, že už,už a ono zatím nic moc. Přeji Karviné aby se to už pohlo rychleji.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.