Stromy v centru: přijdou lepší časy?

Centrální ostravský obvod by se měl více zelenat. Shodují se na tom zástupci ČSSD a hnutí Ostravak, kteří na tamní radnici vytvořili koalici. Chtějí prosazovat méně kácení a naopak lepší péči o stromyStromy výrazně snižují prašnost, jejich přínos pro Ostravu trpící znečištěným ovzduším je proto neoddiskutovatelný. Není se tedy ani čemu divit, když rozzlobení lidé bojují proti mnohdy zbytečnému kácení vzrostlých dřevin, ke kterému ve městě občas dochází.“Už zase jedou v Husově sadu motorové pily. Časně ráno přišli pokácet další strom, asi aby je při práci vidělo co nejméně lidí. Že je zrovna vegetační období, to zřejmě nikomu nevadí,“ stěžovala si například nedávno jedna ze čtenářek Deníku.Jiní kritizovali rekonstrukce Masarykova náměstí nebo nejnověji náměstí Msgre Šrámka, kde v rámci obnovy zmizely košaté stromy a nahradily je stromky malé, nebo spíše takřka žádné. „Centrum bývalo zelenější, teď spíše připomíná jeden velký betonový plac,“ konstatovala i nová místostarostka centrálního obvodu Petra Bernfeldová (Ostravak).

Návrat zeleně před katedrálu

Nové vedení radnice chce zeleň do srdce krajské metropole vrátit, o tu stávající pak hodlá lépe pečovat. Podle starosty Jiřího Havlíčka (ČSSD) se připravuje několik projektů ozelenění centrálního obvodu, týkají se i problematického náměstí Msgre Šrámka nebo stále nedořešených Komenského sadů.“Mrzí mě, že rekonstrukce náměstí před katedrálou Božského spasitele dopadla tak, že tam nezůstaly takřka žádné stromy. Chceme tam teď aspoň místo betonových kostek umístit mobilní zeleň, což by mohly být až dvoumetrové jehličnany, padl nápad i na mrazuvzdorné palmy,“ přiblížil Deníku jednu z plánovaných změn Havlíček.

Akáty na rynku čeká výměna

Do budoucna by navíc mělo být podle jeho dalších slov parkoviště mezi katedrálou a divadlem Jiřího Myrona úplně zrušeno a náměstí Msgre Šrámka by mělo být pěší zónou s nově vysazenými stromy. Takový stav ale bude moci nastat až ve chvíli, kdy bude vybudován parkovací dům vedle obchodního domu Horník.Daleko bližší je obnova zeleně na Jiráskově náměstí známém jako Kuří rynek. Tamní akáty totiž podle odborníků dosluhují, a proto budou na jaře příštího roku vyměněny za nové. Sedmnáct stromů o výšce zhruba dva metry by mělo radnici přijít zhruba na čtvrt milionu korun. Nová výsadba stromů se chystá i v rámci plánované rekonstrukce Tyršovy ulice.

Alej v sadech asi zůstane

Proměna snad konečně čeká také centrální ostravský park – Komenského sady. Projekt na jejich obnovu byl přepracován, do konce roku by se s ním měli seznámit zastupitelé Moravské Ostravy a Přívozu, z kraje příštího roku pak bude představen veřejnosti. Bude se pohybovat v cenové relaci, která už by nemusela bránit brzké realizaci.“Úprava Komenského sadů přijde zhruba na pětapadesát milionů korun, původně to přitom mělo být přes tři sta milionů,“ sdělil Havlíček. „Na takovéto projekty budeme muset získat finanční podporu z evropských fondů,“ doplnila ho Bernfeldová.A co čtyřřadá lipová alej, která se k nelibosti mnoha Ostravanů měla poroučet k zemi? Některá řízení týkající se osudu těchto stromů ještě běží, nový starosta centrálního obvodu je ale tak jako tak přesvědčen, že lípy nakonec zůstanou zachovány. „Budeme se muset postarat o jejich údržbu, aby nebyly nebezpečné, kácet je ale asi nebudeme,“ dodal Jiří Havlíček.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.