Stěbořice postaví rozhlednu ve stylu bunkru

Stěbořice k výročí vzniku Československa postaví rozhlednu ve stylu bunkru.

Letošní 100. výročí vzniku Československa připomene neobvyklá rozhledna, kterou postaví obec Stěbořice na Opavsku. Svým tvarem zapadne do linie betonových pohraničních bunkrů – typických pro tuto oblast. Dvanáctimetrová betonová věž bude zároveň sloužit jako muzeum zaměřené na stavbu původních vojenských pevností. Se stěbořickým starostou Romanem Falharem (Mladí pro obec) se brodíme sněhem a prodíráme náletovými křovinami. Je tady vidět zbytek jakéhosi ženijního úkrytu. Stojí tady ještě domek, který sloužil jako pozorovatelna.

„Na tomto místě měla stát soustava asi sedmi bunkrů. Bohužel se nestihly dobudovat, stihlo se rozbudovat jen podzemí. Ale podle toho, co nám zjišťovali odborníci ve vojenském archivu, tak to podzemí se nestihlo ani propojit, jen některé části se vybetonovaly. Takže těžko říct, v jakém je dnes stavu,“ říká starosta.

Místo, kde bude rozhledna stát, je na tzv. vrchu Šibenici, což je nejvyšší bod katastru obce. „Projektant navrhl právě takový vzhled, který by upomínal ty prvorepublikové bunkry. Když jsme to viděli poprvé, byli jsme z toho rozpačití. Dnes už se to líbí a nikdo s tím vzhledem nemá problém,“ dodává starosta.

Dotaci má už obec potvrzenou, takž nezbývá než počkat na lepší počasí a stihnout všechno do 28. října. „Napneme všechny síly, abychom na 100 let republiky tímto způsobem výročí oslavili,“ slibuje starosta.  Toto místo je zajímavé i proto, že právě v této oblasti působil Jan Kubiš, jeden z hlavních aktérů atentátu na Heydricha. I na jeho jméno se tady u rozhledny nezapomene.

Rozhledna bude sloužit nejen k rozhledu po krajině, ale i jako minimuzeum věnující se výstavbě bunkrů v dané oblasti. Navržený projekt si můžete prohlédnout zde.

zdroj: rozhlas.cz

Související články


Komentáře

 1. Winter :

  tvl, co to dělalo za lulusáka? :D Na vyhlídkový ochoz asi návštevníci polezou z mezipodesty po čtyřech. Doufám, že se k tomu bude pouštět kulometná palba, aby byl zážitek války skutečně autentický.

  Thumb up 1 Thumb down 8
 2. Winter :

  Ani po půl dni mě to nepřestává udivovat:

  https://ibb.co/dChRnc

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Pan Jan :

  Hlavně proč to vypadá jak z atlantického valu? Architekt je jistě vlastenec… Nápad jistě dobrý, ale zasadit do linie čs. opevnění pseudo objekt atlantického valu mi příjde jako dost špatný vtip :-(

  Thumb up 0 Thumb down 3
 4. Winter :

  Jak to vypadá je úplně irelevantní, když to dělal lempl, který ani neumí nakreslit schodiště a druhý lempl, který neumí číst výkres tento zmetek za obec převzal. Ale tak co, faktury se zaplatí a to je hlavní žejo.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 5. Petr :

  LUMI DESIGN – Poradenská linka prodej břidlice a kamenických strojů… case closed

  Thumb up 0 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.