Stavba transformačního uzlu v Kletné

Stěžejní částí projektu, jehož realizace začala na podzim loňského roku, bylo nahradit původní vedení velmi vysokého napětí na trase Nový Jičín – Příbor novými linkami s větší přenosovou kapacitou. Tento krok je návaznou investicí na nejvýznamnější stavbu současnosti – transformační uzel 400/110 kV v Kletné.
Uvedené stavby významně pomohou v řešení současné situace nedostatku volného výkonu pro připojování nových odběratelů v Moravskoslezském kraji.
Téměř 12, 5 kilometrový úsek nového vedení si vyžádal investici ČEZ ve výši 130 milionů korun. Práce byly dokončeny na jaře tohoto roku. Nové vedení se vyznačuje vysokou přenosovou schopností a bude využito jako jedno z plánovaných vedení k vyvedení výkonu na hladině 110 kV (velmi vysokého napětí) z nové transformační stanice Kletné u obce Hladké Životice k rozvodnám v kraji. Ty budou následně po transformaci na nižší napěťovou hladinu 22kV elektřinou zásobovat přilehlé oblasti průmyslové i občanské vybavenosti Moravskoslezského kraje, Hranic na Moravě, Nového Jičína a dalších moravských lokalit.
„Součástí stavby nového vedení byla instalace betonových základů, 44 podpěrných bodů v podobě ocelových konstrukcí (stožárů), vodičů, izolátorů, včetně kombinovaného zemnícího lana, které umožní přenos telekomunikačních informací. „Tečkou“ za pracemi byly nátěry nových stožárů,“ uvedl Marek Fluder, projektový manažer společnosti ČEZ Distribuce ze Skupiny ČEZ.
Vedení prochází napříč oblastmi Příbor, Sedlnice, Libhošť, Rybí, Nový Jičín – Dolní Předměstí a Šenov u Nového Jičína. „Jelikož bylo po celou dobu výstavby prioritou zachovat plynulé dodávky elektřiny zákazníkům, musela být předem postavena náhradní přenosová trasa, a to po celé délce vedení,“ doplnil Marek Fluder.
O transformačním uzlu v Kletné na Novojičínsku:
Jde o společnou investici společností ČEZ a ČEPS. Cílem je vybudovat u obce Hladké Životice novou transformační stanici velmi vysokého napětí 400/110 kV. Bude se skládat z rozvodny 110kV společnosti ČEZ, která bude napájena z transformátorů 400/110 kV společnosti ČEPS. Stavba umožní uspokojit stále rostoucí požadavky na odběry energie na severní a střední Moravě. Představuje instalovaný transformační výkon 700 MVA, což je srovnatelné s instalovaným výkonem jedné elektrárny (např. elektrárny Dětmarovice s instalovaným výkonem 800 MW).
Investice významně přispěje k dalšímu růstu nejen regionu, ale v důsledku bude mít značný vliv i na průmyslový rozvoj v rámci celé republiky. Realizace projektu začala v květnu loňského roku, do provozu bude transformovna uvedena již v závěru tohoto roku. Společná investice společnosti ČEZ a ČEPS dosáhne celkové výše asi 2 miliardy korun.
V letošním roce bude společnost ČEZ Distribuce ze Skupiny ČEZ na Moravě investovat v obdobné výši jako v roce 2010. Finanční prostředky do obnovy, oprav a posílení sítí dosáhnou výše okolo 2,9 miliardy korun. Na celém licencovaném území pak půjde o částku asi 11,4 miliardy.
S ČEZ v oblasti rozvoje distribuční soustavy spolupracuje více než sedm set projekčních firem a společností realizujících stavby. Díky miliardovým investicím do obnovy a posílení sítě tak může každoročně zajistit práci desetitisícům lidí.
zdroj:infoportaly.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.