Slezská univerzita staví hvězdářskou observatoř

Slezská univerzita získá pro pozorování vesmírných objektů zbrusu novou observatoř určenou nejen studentům a pedagogům, ale příležitostně i veřejnosti včetně studentů středních škol.

„Studium astrofyziky se nyní na Slezské univerzitě posune od teorie blíže k praxi,“ podotkl již dříve pro Deník děkan FPF Zdeněk Stuchlík.Nejmodernější zařízení bude plně robotizováno a jeho technologické vybavení umožní digitální přenos observačních dat.„To znamená, že studenti či akademičtí pracovníci fakulty si mohou stahovat observační data či pozorovat kosmické objekty vzdáleně, prostřednictvím internetu ze svého domova, kolejí či učebny,“ uvedl proděkan Pavel Bakala.

Observatoř o průměru 3,2 metru je určena pro klasickou observační astronomii v oboru viditelného světla, tedy pro pozorování hvězd, planet i dalších objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Vedení fakulty chce studentům nabídnout kromě akademické kariéry také přípravu na dráhu pracovníků observatoří pro veřejnost.Stavba přijde na dva miliony korun, které univerzita uvolní ze svého rozpočtu. (azu)

opava

zdroj: denik.cz