Slezská univerzita staví hvězdářskou observatoř

Slezská univerzita získá pro pozorování vesmírných objektů zbrusu novou observatoř určenou nejen studentům a pedagogům, ale příležitostně i veřejnosti včetně studentů středních škol.

„Studium astrofyziky se nyní na Slezské univerzitě posune od teorie blíže k praxi,“ podotkl již dříve pro Deník děkan FPF Zdeněk Stuchlík.Nejmodernější zařízení bude plně robotizováno a jeho technologické vybavení umožní digitální přenos observačních dat.„To znamená, že studenti či akademičtí pracovníci fakulty si mohou stahovat observační data či pozorovat kosmické objekty vzdáleně, prostřednictvím internetu ze svého domova, kolejí či učebny,“ uvedl proděkan Pavel Bakala.

Observatoř o průměru 3,2 metru je určena pro klasickou observační astronomii v oboru viditelného světla, tedy pro pozorování hvězd, planet i dalších objektů blízkého i vzdáleného vesmíru. Vedení fakulty chce studentům nabídnout kromě akademické kariéry také přípravu na dráhu pracovníků observatoří pro veřejnost.Stavba přijde na dva miliony korun, které univerzita uvolní ze svého rozpočtu. (azu)

opava

opava

zdroj: denik.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Přemek :

  Nějak si tak říkám, jaký bude mít na pozorování hvězd uprostřed města vliv světelný smog, jestli vůbec něco půjde vidět.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 2. Ales :

  Hm…s timhle umistenim uvidi tak akorat Slunce pres den…v noci prd.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. Adam :

  Ales: Přemek: Měli jste někdy v ruce dalekohled? Pochybuju. I s maličkým binokulárním dalekohledem drženým v ruce a sledovaným mizerným detektorem jakým lidské oko je, toho vidíte i z města tolik, že se v tom totálně ztratíte. Pochopitelně, že s pořádným teleskopem něco uvidíte i uprostřed města. Pochopitelně, že kvalita bude nižší, než se stejně velkým nástrojem uprostřed Austrálie. Pochopitelně, že studenti Slezské univerzity nebudou sledovat Hubbleovo hluboké pole.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 4. Ales :

  Adam: Byl jsem nedavno v ostravskem planetariu pozorovat hvezdy…a nic moc bohuzel videt nebylo ikdyz je hvezdarna za mestem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Adam :

  Ales: Počasí, rozptylové podmínky? Pokud je jasno, já vidím z Poruby holým okem všechno až do magnitudy 3. Což je sice málo ve srovnání se skutečně tmavou oblohou třeba v BOTO, ale pořád jsou to desítky objektů. Příručním dalekohledem chytím magnitudu 6, možná 7. Kdykoliv, když nejsou mraky. Lidé z měst osmi, desetipalcovými dalekohledy fotí neuvěřitelné věci. Takže neplácejte, že metrovým teleskopem nic nevidíte kvůli světelnému znečistění.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.