Slezanka – aktuálně

Opava podniká další kroky k demolici bývalého obchodního domu Slezanka.

Část bývalého obchodního domu Slezanka má padnou k zemi. a to část chátrající budovy od podchodu směrem ke konkatedrále. Brání tomu mimo jiné podnět místního spolku na zápis divadelního klubu na seznam kulturních památek.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “My jsme z toho byli překvapeni, protože tuto budovu 20 let nikdo neřešil, historicky my tam nic cenného nevidíme, na budově pracujeme dlouho a de facto je to část, která má být zakomponována právě do naší stavby, kdy máme studii renomované architektonické kanceláře, kde má být v zadní části za Slezankou multifunkční sál, který má sloužit pro kulturní a společenské akce s kapacitou 500 lidí a právě tu kapli, ten divadelní klub do toho chceme zakomponovat.”

Petr Stanjura, hlavní architekt, Magistrát města Opavy: “Předmětem toho návrhu nového kulturního sálu je prolnutí s tím celým objektem a jediné, co se skutečně diskutovalo, je případné snesení a znovu postavení objemu té kaple, která je z konce 19. století. Neuvažuje se v žádném případě o demolici kompletního objektu jak někde zaznívá, jedná se skutečně o tu část kaple, která by se potom, její oběh vlastně vrátil zpátky.”

Jedinou z cenných věcí, která tam je, je podle města freska z 30. let minulého století od Pavla Gebauera, kterou má vedení radnice v plánu přemístit jinam. Vyjde ji to zhruba na milion 200 tisíc korun.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Jinak připravujeme kroky etapově, to znamená, budeme zadávat archeologické průzkumy v zadní části za Slezankou, dořešujeme majetkové věci té přední části, i tady u podchodu, kdy jsme tam 3 vlastníci a majetkově to chceme dořešit.”

První odkup už zastupitelé schválili. Za část Slezanky, která patří Tempu, město zaplatí bezmála 6 milionů korun. Město už si také nechalo zadat dopracování projektové dokumentace pro bourání Slezanky tak, aby celý koncept mohlo realizovat po etapách.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy: “Vpředu budou bytové domy, budou mít historizující podobu, celá zadní část bude multifunkční sál pro :veřejnost. Tím i celkově oživíme centrum města, protože to je potřeba, je tady prázdno, potřebujeme sem dostat lidi, mladé, starší. K tomu pomůže to bydlení a také ta funkce toho sálu.”

zdroj: polar.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Pavel :

  To je fajn, když primátor za ANO někomu vyčítá, že se s objektem 20 let nic nedělalo, když od roku 2014 Opavě vládne právě jeho koalice (ANO+socdem) a samotný primátor je ve funkci už od roku 2018. Z těch vyjádření čiší zhrzenost, že zatímco „vedení města má všechno skvěle vymyšleno a připraveno“, jakýsi občanský spolek jim to zpochybňuje a ministerstvo kultury by mohlo dotyčný dům prohlásit za památku. No, možná by se tomu bývali mohli vyhnout, kdyby projekt vzešel z veřejné soutěže a rozsah památkové ochrany byl stanoven v zadávacích podmínkách.

  Thumb up 16 Thumb down 4
 2. Jiří Peterka :

  „Pavel“ Gebauer se musí v hrobě obracet 😂
  Hlavně ať už je ta hrůza z Rynku pryč…

  Thumb up 0 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.