Šilheřovice mají novou památku

Šilheřovice mají novou kulturní památku. Jedná se o čerpací stanici Paseky.

ANOTACE

Přízemní zděná stavba bývalé parní čerpací stanice nepravidelného půdorysu s k západnímu nároží komplexu přiléhajícím cihelným komínem kruhového půdorysu. Pochází ze 60. let 19. století, byla součástí zavlažovacího systému šilheřovického zámeckého parku.

HISTORICKÝ VÝVOJ

Bývalá parní čerpací stanice pochází ze 60. let 19. století a sloužila k zajištění zavlažování nedalekého zámeckého parku. Stavba komína byla postavena v roce 1862 k odvádění spalin z přilehlé kotelny.

POPIS PAMÁTKOVÉ HODNOTY

Jedná se o ojedinělou technickou památku, která odkazuje na rozsáhlý systém vodního hospodářství na blízkém šlechtickém panství. Doplňuje soubor památkově chráněných drobných cihlových romantických staveb v novogotickém stylu v areálu šilheřovického zámku a zároveň tvoří výraznou krajinnou dominantu. Komín čerpací stanice se svým architektonickým pojetím odkazujícím na podobné stavby v Anglii, dobou vzniku a intaktním dochováním zděné konstrukce řadí k nejhodnotnějším komínovým stavbám na našem území.

zdroj: pamatkovykatalog.cz

Související články


Komentáře

  1. Rýša :

    Toje dobře, ten komín je nepřehlédnutelný už zdáli.

    Thumb up 0 Thumb down 1
  2. Rýša :

    To je dobře, ten komín je nepřehlédnutelný už zdáli.

    Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.