Rodinný dům Suché Lazce

Autor:ATELIER 38 s.r.o. | Tomáš Bindr, Lucie Mohylová

Terasová zahrada: Lubomír Rychtar

Pozemek leží na půl cesty na spojnici jádrových území Suché Lazce a Přerovec. Zástavba podél této spojnice vznikala napříč celého dvacátého století.
Zástavba je dvorcová.  Půdorysy staveb z počátku minulého století jsou do písmene U, L, kde obytná část je orientována směrem do ulice a hřeben střechy je rovnoběžný  s cestou.  Zástavbu doplňují solitéry z druhé poloviny minulého století. Charakteristickým prvkem jsou volné prostory,  proluky mezi jednotlivými stavbami umožňující prolínání přírody mezi  oběma břehy údolí Sedlinky – Černým lesem a Strážnicí.
Navržený dům se snaží respektovat a podpořit ducha místa.  Namísto hmoty navrhujeme zelenou díru, proluku – tedy sémantický znak daného území, nikoliv defekt ve stávající struktuře.  Jednopodlažní lapidární  dvorcový dům se zelenou střechou zbavený jakéhokoliv  exhibismu „vyrůstá“ ze svahu směrem k ulici. Je od ní opticky oddělen 3m živým plotem z habrů. Dům s přilehlým terénem a geometrickou terasovou zahradou tvoří jednotný nedělitelný celek.

Stavba získala Cenu J. M. Olbricha za novostavbu v letech 2013-2014.

suche lazce

mokre lazce

suche lazce

suche lazce

suche lazce

více: archiweb.cz

Související články


Komentáře

 1. acdlcia [msstavby.cz] :

  To je ono. Takhle to má vypadat.

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. balde :

  to má přípravu na vinici ? :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 3. Rýša :

  acdlcia [msstavby.cz]: Tohle lze nazvat rodinný dům? Samozřejmě někomu i tato moderna se může líbit. Ovšem při pohledu na prví foto – z cesty, se stavba ani jako nějaká moderní architektura nejeví. Spíše jako současná krabiční provozovna.
  A nechápu příspěvek: Takhle to má vypadat. Co má jako takhle vypadat a proč?

  Thumb up 3 Thumb down 8
 4. nimrod :

  Mě se líbí vždy ty dobrovodné texty od architektů – z radosi, že se dům podařil, tak si něco zobnou a napíšou takové halucinogenní texty. Jinak dům je OK, a Rýša jen závidí, že v takovém nemůže bydlet taky… :-) :-) :-)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 5. Luděk :

  Obecně se mi velmi líbí projekty, na kterých se podepsal Atelier 38, ale tento dům je trošku mimo. Nějak mě nezaujal, a musím souhlasit s komentářem výše, že při pohledu z cesty působí spíše jako nějaká provozovna.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 6. acdlcia [msstavby.cz] :

  Rýša: Takhle má vypadat dům dneška. Každá doba má svá specifika a tento dům je typickým zástupcem soudobé architektury. No prostě stodoly se sedlovou střechou jsou přežitek.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 7. Rýša :

  acdlcia [msstavby.cz]: aha

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Výrobna? Dle čeho?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 9. Alex :

  Luděk: Rýša: Z ulice že působí nenápadně? Ona architektura má tu vlastnost, že je slouhou funkčnosti (aspoň ta dobrá architektura). U gotického chrámu je jaksi součástí oné funkčnosti, aby vypadal „hezky z ulice“. Ovšem u rodinného domu to není to nejprvnější hodnotící kritérium. Všimněte si, jak vypadá z ulice vila Tugendhat: https://www.google.cz/maps/@49.207416,16.616128,3a,75y,189.96h,85.99t/data=!3m6!1e1!3m4!1sKTzMtfCz0PTJ6cFqTCy7GA!2e0!7i13312!8i6656!6m1!1e1
  Kdo by za tak neokázalým vstupem hledal onu brilantní estetiku a funkci?

  Na mě působí hodnocený dům neokázale elegantně. Architekt měl k dispozici svah k severovýchodu. A atrium (které tupým úhlem otevřel více slunci) s terasovým protisvahem je dobrým řešením téhle nejednoduché situace.

  acdlcia [msstavby.cz] : „stodoly se sedlovou střechou jsou přežitek“ – to je silné tvrzení, z jaké estetické úvahy vychází? (Na funkční hledisko se neptám, účelnost sedlové střechy je ověřena tisíciletou zkušeností)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Rýša :

  Alex: Ano, chápu vaše hodnocení. taky jsem to uvedl u svého příspěvku. Je to moderní architektura, je to aloe moderní pojetí vily. určitě bych to nenazval rodinný dům – nevím, nějak mi to u těchto domů nesedí….
  Jsem opravdu pro sedlové střechy, alespoň v našem klima. Tuto vilu si dovedu lehce představit ve slunné Itálii, Španělsku, Řecku – třeba někde nad mořem. Určitě je střecha konstruovaná na zdejší klima, ale i tady v současných bezsněhových zim se ale může stát, že během dne a noci nasněží 1-1,5m těžkého sněhu….a já bych pak měl těžké spaní :-)
  Z čeho bych měl další možnou obavu tady u této vily – že mi někdy na střeše „zaparkuje“ traktor nebo v lepším případě nějaký tereňák :-)
  To byly jen obavy, ale z čeho bych byl opravdu nerad, tak z toho mála soukromí na „zahradě“ a v atriu. Mám totiž domek a pokud mi to čas a počasí dovolí,jsem venku – tady by mne vadily pohledy zhora.
  Ale je možno, že majitelé této vily atrium moc nevyužívají anebo jim pohledy cizích nevadí….

  Thumb up 0 Thumb down 3
 11. Alex :

  Rýša:
  Také žiji v domě se zahradou – a vidíte, kontakt se sousedy a kolemjdoucími naopak oceňuji:-) V zahradě se vždy dá vybudovat privátní zákoutí. Pokud dobře pozoruji (na http://zaopavu.cz/Prilohy/Image/2015_Cena_J_M_Olbricha_2015/2015_11.jpg je lepší obrázek), je horní hrana terasy osázena nějakou habřinou, která dvůr pohledově oddělí od okolí.

  Okolní zástavba je kombinací bývalých statků „hozených do štoku, aby měli mladí kde bydlet“, svépomocných krabic z 70.-80. let, i břízolitový televizor se najde. Takže nehrozí nesourodé zasazení novostavby do okolí, už tak „pestrého“.

  Že je nyní možné díky kvalitním materiálům i ve zdejších podmínkách řešit ploché zelené střechy, je dar, který se samosebou může proměnit v rukou šílence ve stejně zničující samoúčel, jako záplavy mansardiček, rizalitků, obloučků podnikatelského baroka z 90. let. V tomhle případě, opakuji: střízlivá, elegantní stavba, která může dobře posloužit jak majitelům, tak těm, koho si budou zvát na párty:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Rýša :

  Alex: Ano a dávám Vám zapravdu ohledně hodnocení této stavby a staveb kolem. (Břízolitový televizor se Vám povedl :-)). Ovšem dokud křoviny aspoň zčásti nezakryjí pohledy z cesty vedoucí nad vilou, vadilo by mně to. Je něco jiného kontakt se sousedem nebo zvídavé pohledy cizích kolemjdoucích. Můj dům je situován také z jedné části na rušnou ulici, oddělenou jen menší předzahrádkou. Kdž tam sekám trávu nebo zastřihávám keře, nevadí mi kolemjdoucí, místní ani cizí. Ale když chci mít soukromí a klid, tak relaxuji na zahradě za domem. Ta také sousedí se zahradami sousedů, ale to je něco jiného, než kdyby se mi někdo díval shora a viděl skoro vše, co zrovna na zahradě dělám. Třeba, kdybych zrovna hřešil a on přesně viděl, kolik cukrů si dávám do kávy :-)nebo jestli při tom mám pruhované plavky anebo žádné :-))
  Můj dojem z pohledu z hlavní cesty se ale na tuto stavbu nezměnil. I když mohu vědět o kvalitním materiálu, stále mi z této strany stavba připadá jako dnešní laciné rychlokvašky provozoven nebo obchodů. Dal jste tady pohled na brněnskou vilu z ulice. Ano, je to pohled na ni zcela jiný, než ji známe, přesto i z této strany na mne působí docela jinak, než když se podívám na první foto této stavby. Vila Tugendhat má kouzlo ze všech stran, aspoň pro mne.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.