Revitalizace dolu Oskar

yaa_2014I letos mladí architekti soutěžili v Young Architect Awards. Soutěž je určena studentům či absolventům oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury, ale i autodidaktům praktikujícím v oboru. Během několika následujících týdnů vám podrobně představíme ty přihlášené práce, které se týkají míst v našem regionu.

Revitalizace dolu Oskar | Petra Filipovská (FAST, VŠB-TUO)

Autorská zpráva:

Už je tomu pár desítek let, co těžba na dole Oskar utichla. Důl upadl v zapomnění a příroda jej zcela obklopila. Oskar se uzavřel za mohutnou zelenou hradbou. Ale i přesto zde malý náznak života je a to v bývalých koloniích.

Cílem této studie byla revitalizace areálu bývalého dolu Oskar. Vytvoření nové funkce pro každou budovu a v případě potřeby vystavět budovy nové s ohledem na historii.

Návrh předpokládá s postupným rozrůstáním a zahušťováním městské části Ostrava – Petřkovice. V době, kdy na hranice areálu Oskar začne tlačit zástavba rodinných domů, dojde k obnově areálu formou náměstí. Vlna rodinných domů bude zastavena na hranici, kde dojde k nakupení rodinných domů. Studie nezapomíná na bývalou kolonii, která se navršováním haldy pomyslně oddělila. Spojení bude navázáno po vrstevnici zástavbou nových terasových domů. V rámci návrhu bude změněna důležitost komunikací. Stávající ulice K Lidicím bude v nejvyšším bodě odkloněna a napojena na ulici Petřkovickou. Tato komunikace se stane hlavní komunikací. Stávající komunikace Petřkovická bude v tomto úseku přetvořena na pěší zónu s možností zásobování volnočasového areálu u řeky Odry. Stávající historické budovy jsou pro bydlení nevhodné. Bylo tedy navrženo řešení, které vnáší do budov malá atria pro prosvětlení a provětrání budovy. Hmota atrii, která byla vyjmuta, je koncepčně přenesena na podstavec protější novostavby a vytváří shluk malých atypických rodinných domů. Rodinné domy jsou volně stojící na stropní konstrukci, popřípadě vsunuta do terénu, kde je vytvořeno soukromé atrium. V podstavci neboli parteru se ukrývají služby pro obyvatele. Součástí vnitřního prostoru parteru jsou prosklená atria.

Pro informace o dalším ročníku sledujte náš web, nebo přímo yaa.cz.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.