Rekonstrukce parku Příbor

Město Příbor plánuje rekonstruovat park přiléhající k řece Lubině v centru města.

Do parku ústí lávka, na kterou byla letos uspořádána architektonická soutěž. Více ZDE.

pribor

Koncepce návrhu vychází ze specifika daného prostoru. Cílem návrhu je vytvoření přírodně laděného parčíku se zachováním původní silné myšlenky struktury štíhlých vertikál podél břehu a výsadby velkých stromů s rozvolněnou korunou, kdy vertikály topolů budou nahrazeny jinými vertikálami a krásné rozevláté akáty druhy nejpodobnějšího habitu. Touto náhradou akátů budou duby, které jsou odedávna součástí historických sídel a svou majestátností tak mají v naší zeleni své nezastupitelné místo. Počet stromů obnovy bude podobný jako počet původních dřevin. Vzhledem ke struktuře zeleně ve městě, kdy kosterní dřeviny dožívají, byly pro kostru parku zvoleny převážně dřeviny dlouhověké. Z pokácených akátů bude vyroben autorský mobiliář, aby akáty mohly v přeměněné formě žít tady s námi dál po nějaký čas… Parkem se povine cestička mezi jednotlivými posezeními (zastaveními). Názvy posezení: Plující torzo, Lavice s opěradly, Rozjímání u splavu, Stezka mezi kůly a kmeny, Milenci, Torzo kmene zaklesnuté o akát, Posezení z naplaveného dřeva, Odpočívadlo z trámů. Nosným tématem autorského mobiliáře je myšlenka vytvořit tvarosloví jednotlivých kusů, jako by si s nimi nějaký čas pohrávala voda a postupně je omílala a obrušovala do různorodých tvarů a seskupení. Některá posezení budou seskupena z hranolů, které budou mile kontrastovat měkkým oblým tvarům.

Pro zvýšení pocitu soukromí budou některá zastavení odcloněna nízkou keřovou výsadbou. Cestička bude obsahovat modře kvetoucí trvalky, a tak může evokovat klikatící se tok. Komunikace bude řešena technologií štěrkového trávníku. Park se na jaře rozzáří barvou květů cibulovin (bílými sněženkami a ladoňkami, žlutými křivatci, kosatci a narcisy, modrými ladoňkami, modřenci a kosatci). Později rozkvetou trvalky a nízké keře. Barva kvetení je laděna převážně do bílé, modré, modrofialové a žluté. Pocit pobřežního porostu navodí skupiny nízkých vrb a travin. Parčík je poměrně malý, úzký a dlouhý, proto je sortiment utvořen z menšího počtu druhů s převahou dubů. Olistění stromů (či jehlice metasekvoje) svou jemnou texturou (menší či dělený či stříhanolistý list) vytváří pocit lehkosti dřevin. Stromy s velkým listem by v daném prostoru vyvolávaly pocit robustnosti a stísněnosti. U tvorby parku umístěného v centrální části města je estetické hledisko velmi důležité. Rychlá cesta parkem je možná po koruně sypané protipovodňové hrázky, která však nebude zatím nijak zpevňována. Původní travní kryt nebude likvidován totálním herbicidem. Nový travní kryt bude vyset po dokonale technologicky zvládnutém zapravení krytu původního.

pribor

 

pribor

zdroj: pribor.eu

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.