Rekonstrukce městského úřadu Nový Jičín

V Novém Jičíně započala rekonstrukce historické budovy Městského úřadu.

Na první pohled to nevypadá, ale objekt postavený na konci 19. století je ve špatném technickém stavu. Proto radnice přistoupila na opravu v ceně téměř 6 milionů korun a svou práci zde budou mít i restaurátoři. Už nyní se z fasády odstraňují trhliny, později dojde k natření omítky i střechy. Sousoší s atikou a vstupní portál z Tyršovy ulice projdou restaurátorskou obnovou. „K obnově fasády a střechy nás donutil jejich špatný technický stav. Ve fasádě se objevily praskliny, opravu nebo výměnu potřebují i klempířské prvky, hromosvod, komíny, části střech a světlíků. Okapový systém bude doplněn o elektrické vyhřívání,“ řekl vedoucí organizačního odboru novojičínské radnice Zdeněk Petroš.

Poměrně rozložitá a členitá budova byla postavena podle návrhu vídeňského architekta Otto Thienemanna. Některé interiérové prostory jsou vyzdobeny malbami Eduarda Veitha. „V budově na Divadelní ulici 1 v minulosti sídlil krajský soud a okresní hejtmanství. Je to několikakřídlý komplex dvoupatrových novorenesančních budov. Při opravě fasády bude respektováno její členění a profilace štukových prvků. Některé zásahy budou realizovány odborníkem s licencí na restaurování sochařských děl z kamene,“ doplnil Václav Herold z odboru školství.

zdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.