RD Hrabyně

Popis a fotografie novostavby RD v Hrabyni.

Autor: ATELIER 38 s.r.o. | Tomáš Bindr, Pavlína Harazimová

Na palubě, v podpalubí.
Severní svah s výhledem na vesnici s věží kostela. Původně podlouhlý pozemek se záhumenní cestou na jižní straně, hranice mezi kulturou a naturou.
Namísto výměnku pro rodiče, vznikla v zadní části u záhumenní cesty novostavba rodinného domu pro děti. Dům má dva vstupy. V patře ze záhumenní cesty a v přízemí ze zahrady od rodičů. Je navlečeným korálkem na niti pradávného pohybu mezi životem v obci a práci na poli.
Samostatně stojící dvojgaráž spolu s domem člení pozemek na část poloveřejnou – terasa s jižním výhledem do krajiny a na část soukromou – zahrada přimykající se k identitě vesnice.
Morfologie terénu, světové strany a výhledy daly vzniknout konceptu paluby – společenského patra s bazénem, levitujícího na podnoži ložnicové části podpalubí.
Uspořádání paluby umožňuje volný pohyb, prolínání interiéru s exteriérem a výhledy všemi směry. Volně plynoucí prostor, který se dá členit posuvnými stěnami.
Kajuty pod hladinou ponoru, doslovně i v přeneseném slova smyslu intimity, jsou přes anglický dvorek orientovány do soukromé části zahrady.
Svislé nosné konstrukce jsou z keramických tvarovek. Stropy jsou železobetonové monolitické. Dům je vytápěný tepelným čerpadlem vzduch–voda. Kromě možnosti přirozeného větrání zajišťuje výměnu vzduchu rekuperace.

zdroj + celý článek: archiweb.cz

Související články


Komentáře

  1. Pavel :

    Povedlo se.

    Thumb up 8 Thumb down 2
  2. js :

    Kdy už konečně jednou někdo vyfotí pěkný nový dům i s jeho okolím, aby se dalo poznat jak na ně architektura domu reaguje a jak pomáhá (nebo nepomáhá) spoluvytvářet prostředí, do kterého byla vsazena.

    Thumb up 2 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.