Proměny, Kuhländchen #58

Reiserova továrna v Příboře, kde se z původního vzhledu dochovalo již velice málo.

Theodor Reiser se narodil v obci Schönau an der Triesting v Dolním Rakousku v rodině textilního podnikatele Johanna Alberta Reisera (13.4.1846 Fischenthal – 13.3.1892 Klokočov) původem ze Švýcarska a jeho manželky Emilie rozené Pietschmann (29.4.1849 Benešov nad Ploučnicí – 7.1.1897 Klokočov). Jeho otec v roce 1870 založil nové továrny na výrobu pleteného zboží v Šenově u Nového Jičína a v Klokočově. Theodor Reiser společně se svými bratry Oskarem (2.3.1873 Šenov u Nového Jičína – 13.12.1899 Příbor) a Alfredem (2.12.1879 Šenov u Nového Jičína – 11.2.1916 Vídeň) převzal následně po otci rodinnou firmu a významně se podílele na jejím rozvoji.

Šenovské a Klokočovské pletárny vyráběly bavlněné punčochy, ponožky a rukavice. V roce 1935 firma zaměstnávala na tři tisíce žen, Theodor Reiser se stal předseda sekce výrobců stávkového a pleteného zboží Všeobecného německého svazu průmyslníků. Společně s Davidem Weinsteinem se stali spolupodílníky pletací firmy „Schnürer & Co.“ v Příboře. Po roce 1938 a arizaci firmy získal i druhou část od svého spolupodílníka. Podílel se také na arizaci obchodního domu „Breda & Weinstein“ v Opavě. Sídlo firmy „Schnürer & Co.“ bylo v roce 1941 přeneseno do Příbora a název byl „změněn na Beskidenstrickwarenfabrik GmBH„. Po druhé světové válce byla firma znárodněna a Reiserové začali nový život v Lokarně ve Švýcarsku.

Reiserova továrna, známější spíše pod názvem LOANA, později LONKA, se nachází v místní části Klokočov. Dnešní ulice Tovární. Pro lepší orientaci mezi historickou kresbou a současným stavem jsme označili vilu, která se v areálu firmy nachází.

Původní stav, Vilu s členěnou střechou můžete vidět téměř uprostřed snímku.

Ptačí pohled z mapy.cz bohužel není v této lokalitě tak detailní. Vila je označena šipkou.

Tak jako na mnoha výrobních areál, tak i zde se podepsaly události 20. století. Snímky ze silnic kolem areálu.

Letecký snímek areálu z roku 1955. Vila označena šipkou.

Areál v roce 2020.

Ale i zde můžeme nalézt pozitivum. Vila, kterou jsme označili pro lehčí orientaci, se v roce 2021 opravila do téměř původní podoby. Více fotografií ZDE.

zdroj citace: galerieosobnosti.muzeumnj.cz

Související články


1 komentář

  1. Vráťa :

    Exhumace rodiny Reisrů –
    21. června 1966 byla provedena exhumace členů rodiny továrníka Alberta Reisra *13.6.1846 + 3.3.1892 a jeho manželky Emilie roz.Krausové *1849 +1897, Oskar Reiser *2.5.1873 +13.11.1849, Alfred Reiser *1879 +11.2.1916. Všichni uvedení odpočívali na hřbitově sv. Františka v Příboře a byli převezeni do obce Tiché u Frenštátu, kde jejich pozůstatky byly uloženy v rodinné hrobce. Uvedení byli majiteli pletárny punčoch v Klokočově (nyní Loana), byli to němečtí podnikatelé, kteří kromě vykořisťování našich děvčat a žen, podíleli se v úsilí poněmčovat naše město. Koncem měs. června t. r. bylo započato s opravou nejstaršího kostelíka v Příboře, který stojí na hřbitově, který byl posledním odpočinkem příborské smetánky min. století. Jsou to vynikající učitelé, profesoři a hudební skladatelé, kteří působili na místních školách v min. století (Praus).-Z Příborské kroniky.

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.