Proměny, Kuhländchen #18

Novojičínské kino v prosinci roku 2020 oslavilo 90 let existence. K výročí byla připravena „výstava“ historie kina, která je dostupná online.

ONLINE VÝSTAVA

Městské zastupitelstvo se v roce 1930 rozhodlo zakoupit budovu staré sladovny Josefa Herze, která tehdy stála na místě dnešního Kina Květen. Moderní budova městského kina byla postavena na počátku světové hospodářské krize v roce 1930, a to právě a rohu dnešní Resslovy a Havlíčkovy ulice. Stavbu ve funkcionalistickém stylu navrhl vídeňský architekt Leo Kammel. Budova kina byla v základu vystavěna novojičínskou stavební firmou Heinrich Czeike & Bruno Wondra ve spolupráci se železobetonářskou společností Ingenieure Ast & Co. z Opavy. Tato netradiční budova byla pro novojičínské diváky zbudována ve dvou patrech a ve své době se stala chloubou Nového Jičína. Součástí kina byl nejen velký sál s balkónem, ale také různé administrativní místnosti a dva služební byty. V letním dni 1.července 1930 bylo započato s pracemi a již 25. prosince téhož roku bylo v nové budově kina odehráno filmové představení.

Náklady na výstavbu městského kina v Novém Jičíně dosáhly pro město vcelku vysokých finančních částek. Samotná stavba stála téměř 2,8 miliónů tehdejších Korun československých, dalších více než 300 tisíc stálo interiérové vybavení, na 131 tisíc korun strojový park. V rámci inventáře se muselo investovat skoro 40 tisíc korun a dalších více než 230 tisíc si vyžádala aparatura Klangfilmu. Právě tato společnost založená v roce 1928 jako kooperace společnosti Siemens a AEG byla důležitým dodavatelem technologií novojičínského kina. Celkové náklady na stavbu se nakonec vyšplhaly na 3,576.335 Kčs.

V roce 1969 provedl Okresní stavební podnik v Novém Jičíně rekonstrukci, která odstranila původní vzhled interiéru i exteriéru a upravilo budovu do podoby představ tehdejšího režimu. Pohled na budovu kina před rekonstrukcí v roce 2005.

Současný stav se z exteriéru značně přibližuje stavu původnímu. Například byla snaha o obnovu členění oken, podsvícení portálu, či vertikálního nápisu „KINO“.

Související články


1 komentář

  1. Václav :

    Ďábel je ukryt v detailu… Je smutné, jak celou snahu o navrácení původní elegance potápí ty vyvěšené plakáty v oknech či na samotné fasádě a přehnaně velká vitrína u dveří.

    Thumb up 10 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.