Přeměna Vítkovic

Kdysi to byla výstavní čtvrť města, později se změnila v průmyslovou zónu Ostravy určenou z větší části k postupnému vybydlení. Dnes ale městský obvod Vítkovice znovu ožívá a za pár let už by měl být opět dobrou adresou – mimo jiné i díky evropským dotacím na projekt nazvaný Budoucnost Vítkovic.

Své o tom vědí například nájemníci domu v Sirotčí ulici číslo 39A v Ostravě-Vítkovicích. Ti, kteří tam bydleli, donedávna neměli v bytech teplou vodu. Někdy dokonce ani studenou kvůli starým a problémovým rozvodům. A když chtěli na záchod, museli na chodbu…“A to byl také jeden z hlavních důvodů, proč jsme se rozhodli dům s byty čtvrté kategorie vystěhovat a zrekonstruovat,“ říká starosta obvodu Petr Dlabal, který se tento týden zúčastnil slavnostní kolaudace a prohlídky opraveného domu. Ten se zvenčí i uvnitř změnil k nepoznání.

Do rekonstruovaných bytů se nedostanou dlužníci
Dříve v něm bylo 16 bytů pro sociálně slabé rodiny. Dnes je jich jen 12, z toho osm dvoupokojových a čtyři jednopokojové, ale po rekonstrukci za 9 milionů korun jsou všechny první kategorie – s kuchyňskou linkou, centrálním plynovým vytápěním, teplou i studenou vodou a také sociálním zařízením… Do měsíce by se tam měli stěhovat lidé, kteří nepatří mezi dlužníky a u nichž je předpoklad, že dům nezničí. Do té doby bude novostavbu hlídat ochranka.

Dům v Sirotčí ulici ve Vítkovicích před zahájením rekonstrukce.“Původní nájemníci se vrátí asi jen do čtyř bytů, zbytek přidělíme lidem z evidence žadatelů. Máme jich 115 a větší zájem je momentálně právě o menší byty,“ říká Dlabal s tím, že obvod opravuje v rámci projektu Budoucnost Vítkovic i další domy.Projekt začal 1. července 2009. Radnice vytipovala ve svém obvodě problémovou zónu o rozloze 4,4 kilometru čtverečních. Opravuje v ní městské domy, ulice i chodníky včetně parkovišť.Stavební práce by měly skončit v roce 2014. Příští rok bude zahájena rekonstrukce komunikace a chodníků v Zengrově ulici a oprava náměstí Jiřího z Poděbrad.

zdroj:idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.