Polský dům se snad dočká znovuzrození

Podobných staveb jako Polský dům Ostrava mnoho nemá. Naposledy v této chráněné památce fungoval hotel, jenže už čtyři roky je secesní objekt zavřený a chátrá. Díky novému majiteli se snad brzy dočká oživení.

Polský dům v Moravské Ostravě koncem minulého roku vydražila za 25 milionů korun ostravská akciová společnost Favorit. Eva Kusová, předsedkyně představenstva společnosti Favorit, sice netají, že by do Polského domu rádi vrátili život ještě letos a využili krásný společenský sál, kde se v minulosti konaly plesy i další akce, ale zdráhá se zatím sdělovat podrobnosti ze svých plánů.
„Budeme se snažit Polský dům otevřít. Chceme, aby tam opět fungoval hotel, a zvažujeme i další možnosti využití – především pro kulturní a vzdělávací akce, ale zatím nemohu říci nic konkrétního, protože teprve pracujeme na koncepci,“ vysvětluje Kusová.
Podotkla, že přípravy na zprovoznění Polského domu trvají déle, než čekala. Souvisí to s konkurzním řízením, ve kterém budova skončila, a vyrovnáním majetku. Teprve v minulých dnech si různí vlastníci odvezli z bývalého hotelu poslední vybavení a další věci, které společnosti Favorit nepatřily.
„Dokud tam byl cizí majetek, nemohli jsme dovnitř pouštět projektanty, architekty a další odborníky, kteří nám pomohou zhodnotit možnosti budovy a připravit vhodnou koncepci. My samozřejmě své plány a představy máme, ale dokud nejsou podložené, nebudeme o nich mluvit. Nechte se překvapit…“ říká Eva Kusová.
Podle ní bude termín znovuotevření záležet i na tom, jak rychle získají stavební povolení a jaké úpravy domu povolí památkáři.

Památkáři by byli pro znovuzprovoznění hotelu

A památkáře další osud Polského domu velmi zajímá. „Je škoda, že v Ostravě se stále stavějí nové hotely, ale ty, které tu máme, se neudržují. Polský dům je už téměř pět let zavřený a chátrá. Poslední velké opravy se uskutečnily před dvaceti lety. Nevím, co bude s budovou, která je chráněnou kulturní památkou, dál. Se mnou o tom zatím nikdo nejednal,“ uvedla včera Janina Brychlecová z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu, která má Polský dům na starost.
„Nevěděla jsem dosud, že objekt už má nového majitele, ale určitě dohlédneme na jeho další využití. Nejrozumnější by bylo, kdyby dál fungoval jako hotel,“ dodala.
Budoucnost Polského domu není lhostejná ani radním obvodu, na jehož území stojí. Ani oni ale zatím nic moc neví o plánech nového majitele.
„Vzhledem k tomu, že se jedná o kulturní památku, vlastník ohlásil stavebnímu úřadu, že provede běžnou údržbu v suterénu. Žádné další informace zatím nemáme,“ uvedla mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu Jana Pondělíčková.
zdroj:idnes.cz

Související články


1 komentář

  1. Lyczawski :

    Nemůžu si pomoci, ale dříve se žilo lépe, než teď. Před sto lety vznikaly nádherné stavby, které dnes už není schopen nikdo postavit. A co je horší – nejsme schopni ani udržovat dědictví našich předků … Teď ale vážně – Ví někdo z odpovědných osob Města OSTRAVA !!! důvod, proč ten Polský dům už není dávno opraven? Vždyť byl už před lety prodám akciové společnosti Favorit – paní Kusová měla rozhovory i v televizi a vypadalo to všechno v pořádku. Jestli to nezvládá, nemělo by město nějak zasáhnout? Vždyť na té budově vznikají doslova nevratné škody. Vidím to denně, když kolem toho chodím – chátrá to před očima. Jediné, co se udělalo – že se pověsily na hotel velkoplošné reklamy. Tak jestli chtějí rýžovat na tomto a nikomu to nevadí, tak je to dobrý návod pro ostatní! Pověsme reklamy na ostravskou radnici a na hrad a na muzeum! To vidím opravdu jenom já, že ten soukromý vlastník s tím nemá žádný dobrý úmysl? Proč naši zastupitelé vždy všem věří? A novináři, ten údajný hlídací pes naší slavné demokracie, ti mlčí jako proč? No jasně, ty živí bulvár, tohle nikoho nezajímá. Smutná doba to je…

    Polský dům je ukázka toho, že státem chráněná památka znamená v překladu – nechána na pospas osudu. Ostravští památkáři – vy berete peníze přesně za co?

    Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.