Podpořte Archikulturu 2017

Na Hithit můžete finančně podpořit letošní 9. ročník mezinárodního festivalu architektury, designu a umění ARCHIKULTURA 2017 v Ostravě, přehlídky zaměřené na architektonická témata v tom nejširším pojetí. Přispět tak k lepšímu kulturnímu životu v Ostravě. Projekt můžete podpořit ZDE.

Myšlenka přispět k oživení kulturního života Ostravy se zrodila  v roce 2009. Zprvu ve spolupráci z pražskými kolegy a tak trochu podle jejich festivalu Architecture Week v Praze jsme připravili první ročník festivalu, který ale prokázal, že naše podmínky  jsou dost odlišné od jejich, a tak jsme postupně rok co rok hledali svoji festivalovou formu a dramaturgii. Od prvních kroků festivalu celá organizační a přípravná práce byla, je a snad i bude v naších rukou, jelikož chceme do Ostravy a všech zúčastněných míst přinést něco nového, inspirativního, snad tak trochu poučného a objevného, vše minimálně v české, povětšinou přímo ve středoevropské premiéře.

Přípravy letošního ročníku festivalu jsou v plné proudu. Aby byl ještě lepší, potřebuje minimálně 99.000 Kč

Výstavy v Ostravě

Devátý ročník přinese v Ostravě světovou premiéru v podobě venkovní instalace Bernard Rudofsky / Inside Out / Architektura bez architektů (ve spolupráci: Getty Reaserch Institut Los Angeles, USA, Jakub Szczęsny, Warszawa,  kurátoři  Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec) a české premiéry výstav Hsieh Ying-chun. Lidová architektura a Huang Sheng-Yuan. Zpřístupněná místa (11. 4. – 11. 6. 2017 / Dům umění v Ostravě, ve spolupráci Aalto University, Espoo / kurátor Chen-Yu Chiu / kurátoři v Ostravě Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec), Alvat Aalto (11. 4. – 11. 6. 2017 / Dům umění v Ostravě) a Reinhard Roy (duben 2017, Výstavní síň Sokolská 26 (CKV), Ostrava) aj.

Hsieh Ying-chun. Lidová architektura a Huang Sheng-Yuan. Zpřístupněná místa – výstavu přivezeme do Ostravy, texty k výstavě přeložíme, vydáme české mutace katalogů a expozici nainstalujeme ve Velkém sále ostravského Domu umění. Příspěvky dárcu použijeme na tisk katalogů a výrobu českých variant panelů.

Bernard Rudofsky / Inside Out / Architektura bez architektů – polský architekt Jakub Szczęsny pro nás navrhl venkovní instalaci k přestavení díla Bernarda Rudofského, rodáka ze Suchdolu nad Odrou. Instalace bude poprvé postavena v dubnu v centru ostravy. K úspěšné realizaci nám chybí ještě pár desítek tisíc, aby mohla být instalce podle naších přestav. Instalace pak bude putovat a pevně doufáme, že nakonec navštíví i rodné místě Rudofského. Příspěvky dárců využijeme na stavbu instalace.

V roce 2017 chystáme k vydání tři publikace věnované Bernardu Rudofskému – katalog k venkovní instalaci fomou komixu Jakuba Szczęsného, první české vydání knihy Bernarda Rudofského: Architektura bez architektů vydané poprvé v New Yorku roku 1964. A do třetice vydáme publikaci Moniky Platzer: Život je cesta. Poučení z Bernarda Rudofského. Příspěvky dárcu použijeme na přípravu (překlady, grafické práce) a tisk.

Výstavy z Ostravy do světa

Mimo Ostravu zasáhne festival do Budapešti, kde se uskuteční výstava Alfred Neumann: Architektura zmocňující se prostoru (4. 5. – 5. 6. 2017, FUGA Budapešť, Maďarsko, ve spolupráci s Rafi Segalem a Zvi Heckerem výstavu připravil MIT, USA / Kabinet architektury / GVUO, kurátoři Rafi Segal, Tadeáš Goryczka, Jaroslav Němec, 2015), ve Zlíně a Brně představíme výstavu Čeští architekti a počátky turistiky na chorvatském Jadranu (12.4. – 18. 6. 2017, KGVU Zlín; 22.6. – 23.7. 2017 GA, Brno, výstava převzata z Institutu pro turistiku v Záhřebu a Státního archívu v Rijece, autorky výstavy: Jasenka Kranjčević, Mirjana Kos) aj.

Příspěvky dárců použijeme na přepravu a instalaci výstavy Alfreda Neumanna.

… a ještě něco navíc

Posledních pět ročníků festivalu koncipujeme tak, aby výstavní instalace byly realizovány podle představ samotných pozvaných autorů. Pochopitelně výsledek je průsečíkem jejich představ a našich materiálních možností a schopností, ale můžu říci, že v Ostravě již byla vystavena díla Zvi Heckera (Izrael / Německo), Rafi Segala (MIT/USA), loni „velryba“ od irského ateliéru McCullough Mulvin Architects, i když pouze dočasného trvání. Byli jsme několikrát dotazováni, jak by se tyto osobnosti daly zapojit do místních architektonických soutěží nebo investičních akcí. Věřím, že přijde doba, kdy stejně jako tomu bylo v době meziválečné například díku Erichu Mendelsohnovi, se v našem regionu začnou objevovat skvělé realizace proslulejších tvůrců i ze zahraničí.

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.