Podnikatelský park Ostrava-Kunčice

Ze středního a odborného učiliště v Ostravě-Kunčicích bude do čtyř let podnikatelský park.

Budovy odborné školy v Kunčicích chátraly a zely prázdnotou takřka pět let. Tisíce bývalých studentů možná i pochybovaly o tom, že někdo bude vůbec schopen vdechnout celému areálu nový život.  Majitel, kterým byl Moravskoslezský kraj, ve veřejné dražbě našel kupce, který hodlá z kdysi uznávaného učiliště vybudovat podnikatelský park. „Objekt jsme kupovali s jasnou vizí, že jej budeme postupně opravovat a rekonstruovat podle potřeb potenciálních nájemců,“ řekl jeden z nových spolumajitelů, Roman Frank.

Přiznal, že bezprostředně po koupi objektu zvažovali, zda v areálu neobnovit školské zařízení.„V podobných případech zvažujete vždy všechny možnosti, naše úvahy se logicky ubíraly i tímto směrem. Zvláště jedna budova, kde bývaly třídy, se na to vyloženě hodila. Nicméně nároky na nezbytné vybavení od datových rozvodů přes rozhlas, požární a hygienické předpisy atd. byly tak vysoké, že jsme od toho upustili. Měli jsme spočítané, že investice by se nám vracela více než třicet let. Proto jsme od toho záměru upustili,“ uvedl podnikatel. Rekonstrukce by měly skončit během čtyř let.

„Pokud se nám podaří vše dotáhnout do konce podle svých představ a částečně také po jednáních s nájemci, budou se celkové investice blížit 100 milionům korun. Budeme je pokrývat v kombinaci vlastních a úvěrových zdrojů,“ zmínil.

Celý areál je složen z pěti budov. „Každá sloužila jiným účelům, a má tak i svá specifika. Na školu jsme neměli žádnou vazbu, spíše jsme to brali jako zajímavou podnikatelskou příležitost. Viděli jsme v tom určitý potenciál,“ mínil Frank, který připustil, že celý objekt byl v mnohem horším stavu, než si se společníky původně mysleli. „Absolvovali jsme několik prohlídek s odborníky a nakonec jsme se rozhodli do dražby jít. Abych byl upřímný, tak nás trošku zaskočilo a znejistělo, že jsme byli nakonec jedinými zájemci,“ prozradil.

Po první fázi rekonstrukce jsou ale noví majitelé se současným stavem spokojeni. „K dnešnímu dni máme pronajato zhruba 35 procent z celkové plochy, což jsme ani nečekali. Navíc každý den probíhají prohlídky,“ zdůraznil Frank. Výhodou podnikatelského objektu je podle jeho slov především ideální dopravní dostupnost. Asi nejznámějším novým nájemcem je moderní „trampolínárna“, která vznikla v jedné z tělocvičen. „Pro náš projekt to byl doslova ideální start-up. V bývalých halách jsou provozy výroby na opracování oceli, brusírna, prášková lakovna a podobně. V nejbližší době čeká budovy zateplení. Chceme, aby celý objekt splňoval i nejpřísnější energetické požadavky,“ dodal Frank.


zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. sanju :

  Promiňte mi ten pesimismus, ale už teď se hrozím toho, jak to zateplení dopadne.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 2. Crazym :

  sanju: Není se čeho bát, tam i kdyby provedli něco totálně neestetického nic nezkazí a bude to stále lepší než roky prázdná či nakonec zbouraná budova školy která měla smysl v době postavení a dnes po šedesáti letech je na nic :-)

  Thumb up 10 Thumb down 0
 3. lucas :

  souhlas aspon se tam začlo něco dít a do budoucna to nebude prazdna chatrajcí budova

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. sanju :

  Crazym: Sorry, ale s přístupem „Radši to opravit hnusně, než vůbec.“ nemůžu souhlasit, naše milovaná Nádražní jasně ukazuje, k čemu takové uvažování vede. Podle fotek mají ty budovy docela slušnou úroveň a myšlenka, že skončí pestře omalované, jako třeba AVE Art na Jihu, se mi vůbec nelíbí.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Crazym :

  sanju: Člověče rozlišuj a nesrovnávej bulvár v centru města s průmyslovým areálem kdesi v Kunčicích. A nikdo neřekl, že to mají spravit hnusně :-)

  Thumb up 4 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.