Podnikatel Kolek likviduje další OD

Reportáž Deníku o aktuální stavu bývalého prvorepublikového obchodního domu Breda v Opavě.

Podnikateli Kamilu Kolkovi se již podařilo nedbalou rekonstrukcí a následným uzavřením prakticky zlikvidovat bývalý obchodní dům Ostravica v centru Ostravy.

Chátrající obchodní dům po dvou letech opět prošel kontrolou památkové péče. Všechno by mělo klapnout, říkáme si s kolegou, televizním redaktorem. Do staré budovy Bredy bychom se měli po domluvě se správcem konkurzní podstaty hravě dostat. Z omylu jsme však vyvedeni velice brzy. Podle čerstvého telefonátu se správcem si prý bývalý majitel Kamil Kolek nepřeje přítomnost médií.

„Nemám důvod vás vpouštět,“ oznámí nám to pak za chvíli Kamil Kolek osobně.

 

A protože stihne zmínit, že pokud bychom neuposlechli, bude na nás nucen zavolat policii, stahujeme se do ústraní a rozhodneme se vyčkat, až prohlídka objektu bývalého obchodního domu skončí. Naštěstí nám útočiště postkytuje nedaleká kavárna.

Jak je skupina složená ze zástupců orgánů památkové péče, Národního památkového ústavu, opavské radnice, bývalého majitele a právního zástupce s prohlídkou daleko, naštěstí poznáme podle červené bundy, která se mihne na střeše asi tři čtvrtě hodiny od začátku prohlídky.

Poté si odpočítáme dalších asi dvacet minut a pomalu se chystáme ke dveřím. Usoudili jsme, že zastavit k rozhovoru má smysl jen zástupce orgánů památkové péče. Jako první odchytneme vedoucí oddělení památkové péče odboru hlavního architekta a územního plánu opavské radnice Lucii Langerovou.

„Dnešní prohlídku jsme měli po dvou letech. Budovu jsme si prošli celou od sklepa až po půdu. Zjišťovali jsme, jaký je technický stav památky,“ uvedla Lucie Langerová s tím, že sledovali, zda nedošlo k nějakým větším destruktivním změnám.

„Největším problémem Bredy je voda, ta, která se tlačí zespodu, i ta, která přitéká shora,“ uvedla. Závažnější změny v interiéru Bredy kontrola podle ní neshledala.

Zástupce Národního památkového ústavu v Ostravě Václav Hájek nám přibližuje pouze stavbu z hlediska architektury. Jinak nás odkáže na ředitele NPÚ. Ten se nám však do uzávěrky nemohl vyjádřit. Své stanovisko nám proto slíbil zaslat v nejbližších dnech.

 

zdroj text: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Pavel :

  Používat v souvislosti s Kamilem Kolkem označení podnikatel je urážkou všech skutečných podnikatelů. Kam on šlápl, tam 20 a více let tráva neroste. Zhuntoval nejen Bredu a Ostravicu, ale třeba taky původní opavský pivovar a namále měl i krnovský výrobce varhan. Vytunelované peníze „investoval“ do symbolů svého rádoby statusu, třeba do kýčovitě rekonstruovaného štáblovického zámku, který si pořídil jako svoje rodinné sídlo a demonstruje na něm, co vše se dá nevkusně vměstnat do jednoho prostoru (třeba i https://media.novinky.cz/382/3822-gallery1-wxnvg.jpg) nebo do nabubřelých oslav (http://img.blesk.cz/img/1/normal620/945262_kolek-milionar-oslava.jpg).
  Bohužel – vždycky věděl, kam kdy nasypat nějaký ten sponzorský dar a zajistit si politické krytí shora. Bohužel – má kolem sebe vyč…é právníky (http://g.denik.cz/74/f6/kolek_stribrny_stablovice_duben2007_galerie-980.jpg, kteří dokážou zneužít každou skulinku našeho právního systému a zabránit konstruktivnímu řešení problémů, které on napáchal. Třeba objekt historického OD Breda natolik prošpikovali nesmyslnými břemeny ve prospěch Kolkovy rodiny a spřízněných subjektů, že dneska žádný správce konkursní podstaty není schopen s tím jakkoliv pohnout. Takový člověk by měl chodit kanály a vůbec si nedovolit veřejně ještě něco pronášet a vznášet jakékoliv finanční požadavky.
  Holt Kladno mělo Stehlíka, u nás řádil Kolek …

  Thumb up 28 Thumb down 1
 2. Michal :

  A tady se zase čeká na co? Až tam popadají stropy nebo něco obdobného a bude z toho ruina jako Ostravica?
  To je problém zahájit vyvlastňovací řízení proti této sociopatické bestii?

  Thumb up 9 Thumb down 1
 3. aldik :

  Nebylo v plánu propojit starou Bredu s novou? ;) Teda samozřejmě pokud by investor nové Bredy měl pořád zájem..

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. Pavel :

  Všechny podstatné kroky v Kolkových kauzách vznikly před lety, kdy ještě platil starý občanský zákoník. V něm existuje §39 a v tom se říká „Neplatný je právní úkon, který svým obsahem nebo účelem odporuje zákonu nebo jej obchází anebo se příčí dobrým mravům.“ Takže teoreticky by se skoro všechny jeho úkony směřující k nemožnosti uspokojit konkurzní věřitele apod. daly zpochybnit. Ale není v Česku soudce ten, který by uvedený paragraf někdy prakticky uplatnil a podobným individuím zaťal tipec. Nemluvě o tom, že kde není žalobce, není aní soudce.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 5. Danek :

  tak to vypadá, že bredu vezme město, nebo jej někdo koupí v dražbě(což si nemyslím)a ostravica hledá investora resp.hledá se kupujicí.http://ostrava.idnes.cz/byvale-vyznamne-obchodni-domy-jsou-na-prodej-f3h-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170419_2319969_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. Hrdy Ostravak :

  Kamil Kolek je velkym kamaradem Klausovy rodiny, takze doufam, ze rodina Vaclava Klause pomuze Bredu zrekonstruovat. Vaclav Klaus uz prokazal uchvatne architektonicke znalosti, kdyz zakazal stavbu Kaplickeho Narodni Knihovnu. Ostrava ma Cyrila Vltavskeho, Opava ma Kamila Kolka. Ale Opava je mnohokrat hezci nez Ostrava, coz priznavam i presto, ze jsem Hrdy Ostravak.

  Thumb up 4 Thumb down 4

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.