Parkovací dům v areálu Slezské nemocnice nevznikne

Společný záměr Moravskoslezského kraje a města Opavy na výstavbu nového parkovacího domu u Slezské nemocnice v Opavě vzal za své. Majitel dotčených pozemků, kterým je Kongregace milosrdných sester III. řádu sv. Františka v Opavě, odmítl všechny nabídky a trvá na zachování stávajícího stavu.

Jako ideální místo byl vytipovaný prostor dnešního povrchového parkoviště mezi areálem kláštera a nemocnice. Ten je ale majetkem kongregace a město na něm vlastní jen povrchové stavby, jako je silniční infrastruktura a prvky parkoviště. Už v minulosti proto město Opava nabídlo kongregaci odkoupení pozemku pod plochou stávajícího parkoviště, což církevní instituce odmítla. Městem Opava i Moravskoslezským krajem byly proto vytipovány jiné pozemky, které by mohla kongregace vhodně využívat, a byly nabídnuty ke směně. Ani to však nebylo ze strany Marty Lucie Cincialové, generální představené milosrdných sester, akceptováno. Tím se jednání dostala do mrtvého bodu a záměr stavby parkovacího domu byl de facto zastavený. Naděje přijíždějících do nemocnice i lidí bydlících v okolí na lepší možnost zaparkování tak vlastně zhasla.

„Mrzí nás, že se vše dostalo do bodu, který se dá označit za konec plánů. Zdálo se, že nové parkoviště je i zájmem kongregace a lidí, kterým jsou služby v jejich objektu kláštera nabízené, ale nakonec se ukázalo, že vše je jinak. Kromě zmařených jednání už byly rovněž učiněny kroky k projektu stavby a další kroky směřující k urychlení realizace, které jsou teď vlastně k ničemu,“ konstatoval první náměstek primátora Michal Kokošek. Hned však dodal, že město i kraj mají nadále zájem vyřešit parkování v této části města a budou se snažit najít v blízkém okolí jiný, dostatečně velký a vhodný prostor k realizaci. Otázka však není jen o majetkových poměrech, ale především prostorových nárocích. Parkovací dům, i také uvažované podzemní parkoviště, totiž vyžaduje nejen místa na stání, ale také vhodný a odpovídající příjezd do a odjezd z objektu.  

zdroj: opava-city.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Viktor :

  Skvělé církevní restituce.
  Nenažrané jeptišky oproti veřejnému zájmu .

  Thumb up 1 Thumb down 4
 2. Sisterofmercy :

  Hezkou první neděli adventní, pane Viktore. Škoda, že ty pozemky nejsou vaše, ale milosrdných sester. Vy byste jistě pozemky městu nejen prodal, ale možná i daroval. Nejste přece „nenažraná jeptiška“ a víte, co si zasluhuje „veřejný zájem“.

  Takže tedy „naděje přijíždějících do nemocnice i lidí bydlících v okolí na lepší možnost zaparkování tak vlastně zhasla“. Jdu zapálit ještě jednu svíčku a pomodlit se za nebohé neparkující. Ach.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 3. Jakub :

  Bezmozci z města a kraje neumí najít alternativní řešení, tak hodí projekt do koše?
  Co státní pozemek 2216/1 mezi PN a SN?

  Co takhle pozemky ve vlastnictví kraje na severovýchodním cípu areálu nemocnice?

  Co pozemek města hned naproti nemocnice přes ulici Olomuckou, kde je již kapacitně nedostatečné parkoviště pro obyvatele přilehlých domů? Co takhle „zabít dvě mouchy jednou ranou“?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Dan :

  Nechapu, proc si kraj prvne smluvne nezajistil motnost vyuziti pozenku pro parkovani. Ted si stezuje, ze jiz projektuje a je to k nicemu….

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.