Památník padlých I. a II. světové války

V obci Palkovice byl obnoven památník obětem I. a II. světové války.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Památník byl slavnostně odhalen 28. 10. 2018 a autorem je Ing. arch. Michael Kocych z Frýdku-Místku, jenž spolupracoval se sochařem MgA. Tomášem Skalíkem z Radkova. 
Původní památník na tomto místě byl odhalen v roce 1969, měl taktéž tři sloupy a byl věnován pouze obětem II. sv. války, jejichž jména byla na pamětní desce před sloupy. Na sloupech nebyly žádné portrétní reliéfy pouze státní znak a nápis „Lidé, bděte“. Po roce 1989 byl památník doplněn o jména padlých sovětských vojáků a amerického letce, v roce 2011 pak přibyla pietní deska s čtyřmi jmény moldavských vojáků padlích při osvobozování obce. 
Prapůvodní památník měl sloupy dva, byl odhalen v roce 1938 a byl věnován vůdcům domácího a zahraničního odboje a budovatelů našeho státu. Na sloupech byly nejprve plakety T. G. Masaryka a A. Švehly. Po druhé sv. válce přibyl třetí sloup, přičemž plakety zobrazovaly T. G. Masaryka, E. Beneše a J. V. Stalina. V roce 1955 došlo k střídání a umístěny byly reliéfy V. I. Lenina, J. V. Stalina a K. Gottwalda. V roce 1965 se z důvodu rekonstrukce silnice a výstavby nového mostu musel prapůvodní památník přemístit do stávajícího místa
V současné době nasvětlené žulové kvádry obsahují pamětní desky jména padlých občanů z Palkovic a Myslíku z I. světové války, druhá deska je věnována obětem II. sv. války v Palkovicích a na Myslíku a na třetí desce jsou uvedena jména padlých vojáků zahraničních armád padlých na území Palkovic a Myslíku za II. sv. války. V dlažbě budou ještě vyvedeny dvě protínající se časové osy symbolizující utrpení a válku a současně život a naději. Součástí památníku jsou dva nově zasazené stromy a kruhová lavička kolem jednoho z nich. 
Součástí rekonstrukce památníku je i nový dlážděný koridor vedoucí ke zrekonstruované hasičské zbrojnici dle návrhu Ing. arch. Kamila Mrvy, resp. k budoucí lávce přes potok Olešná. 

Historický pohled na památník:

Související články


Komentáře

 1. davidb :

  V jednoduchosti je krása.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 2. Brzda :

  Jo, Palkovice v poslední době celkem jedou. Pokud se jim podaří všechny plánované projekty, mohli by si tam zajet ostravští zastupitelé na studijní cestu :)

  Thumb up 8 Thumb down 1
 3. Summerboy :

  Moc hezke a zajimave! Zajimalo by me ale, kam se tedy podely ty plakety s Masarykem a Benesem, a pak po dalsi obmene ty s Gottwaldem a Stalinem. Nevite, jak to byva, jak to bylo? To se roztavi a znici, nebo se to premisti nekam do depozitare? Pokud ano, tak ciho depozitare? Kde ta dila dnes mohou byt?

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.