Osud Blücherova paláce nejistý

Patří k historickým skvostům opavského centra, ale s jeho neutěšeným stavem se celá desetiletí nic nedělalo. Na kdysi krásné budově, z níž historie jen čiší, se podepsal zub času. A Slezské zemské muzeum (SZM), jež objekt vlastní, má problém. Vše dospělo až do takových rozměrů, že v úterý 24. března  musel Blücherův palác navštívit statik. Ten také rozhodne o jeho dalším osudu.

Jednou z variant je i úplné uzavření budovy. „Špatný stav objektu nás dlouhodobě trápí. Začal si dělat, co chce, a je nutné přivolat statika k posouzení celé situace,“ připustila ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková. Podle ní v paláci začaly pracovat stropy, problémy jsou mimo jiné také se sloupy před hlavním vchodem a právě statik musí určit, jak velký je rozsah poškození a jestli se bude muset přistoupit k nejkrajnějšímu možnému řešení. „Máme připraven krizový scénář,“ přiznala dále.

opava

Pokud statikovo stanovisko bude špatné, SZM se musí uchýlit ke stěhování. V prostorách Blücherova paláce je totiž uschován milion a půl exponátů velké přírodovědné sbírky. Muzeum by se tak dostalo do patové situace, protože před rekonstrukcí je Müllerův dům, a exponáty budou muset být odvezeny i odsud.

„Bylo by to pro nás pochopitelně nepříjemné, ale nějak bychom se s tím museli vypořádat. Máme celkem šestatřicet objektů, museli bychom je rozmístit do nich. Využili bychom depozitní prostory v Hrabyni, Ostravě-Přívoze nebo třeba Arboretu Nový Dvůr,“ pokračovala dále čelná představitelka SZM. Je skoro až neuvěřitelné, že Blücherův palác chátrá celé desítky let. V možnostech samotného muzea není šance budovu opravit na vlastní náklady.

„Situaci komplikují nejrůznější možné přístavby, které zde byly v minulosti realizovány. Poslední rekonstrukce v objektu proběhla někdy v šedesátých letech minulého století,“ mínil náměstek pro společenské a přírodní vědy SZM Petr Jordán. „Přesná částka potřebná na rekonstrukci se nedá momentálně vyčíslit. Každopádně by se mělo jednat o skutečně objemnou investici. Zatím se nám nepodařilo sehnat potřebné finanční prostředky. Celou věc komplikuje také to, že jde o kulturní památku a rozsah ochrany je skutečně velký,“ připojil ještě několik postřehů Petr Jordán.

celý článek: denik.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. thrpst :

  Text obsahuje samé perly:

  „Špatný stav objektu nás dlouhodobě trápí (celá desetiletí). Začal si dělat, co chce, a je nutné přivolat statika.“

  „Máme připraven krizový scénář.“ – Asi taky už celá desetiletí?

  Ale úplně nejlepší je:

  „Přesná částka potřebná na rekonstrukci se nedá momentálně vyčíslit.“

  Je vidět že dům mají ve správě kompetentní lidé.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Lojza :

  Vidíte, dnešní doba NENÍ JINÁ! Historické budovy se zanedbávají i v současném režimu a hrozí jim reálné demolice :/ :(

  Thumb up 2 Thumb down 2
 3. Petr :

  thrpst: mám z toho stejný pocit :(

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.