Ostravské sochy #25

Světec pro každou dědinu (II): sochy sv. Jana Nepomuckého ve Svinově, Třebovicích a Polance nad Odrou.

V minulém díle seriálu jsme hovořili o sochách sv. Jana Nepomuckého z Moravské a Slezské Ostravy, které vznikly pro místa u vodních toků, nad nimiž měl tento barokní světec držet ochrannou ruku, ale později byli přesunuti jinam. Podobný osud postihl rovněž dalšího z ostravských Nepomuků. Socha sv. Jana stávala snad od roku 1764 rovněž u tzv. Svinovského mostu přes řeku Odru na katastru Svinova. Tento most na staré silnici z Ostravy do Opavy spojoval Moravu a Slezsko zhruba v místech mezi dnešními Svinovskými mosty a lávkou pro pěší a cyklisty mezi Novou Vsí a osadou Dubí. Lokalita postihovaná častými povodněmi, v 18. století ještě stále s mostem chatrné konstrukce, měla být v intencích barokní zbožnosti chráněna právě přítomností sv. Jana. V tomto případě se shodou náhod dochovala také informace o autorství, respektive dílně, ve které skulptura vznikla snad už roku 1756 – byla to frýdecká dílna rodiny sochařů a řezbářů Weissmannů, která je jistě původcem i jiných barokních soch v okolí, u nichž třeba autorství doloženo nemáme. Svinovský Nepomuk však na svém místě u Odry vydržel pouze do 30. let 20. století, kdy byl při rozšiřování silnice prodán známé slezské spisovatelce Marii Stoně, sídlící na zámku v Třebovicích. Na jeho nádvoří stávala socha do roku 1957, odkud byla nedlouho před jeho zbořením přemístěna před třebovický kostel. Tam můžeme sochu vidět dodnes.

Weissmannové (dílna): Sv. Jan Nepomucký před kostelem v Třebovicích, původně u Svinovského mostu, 1756–1764 (foto Jakub Ivánek)

Weissmannové (dílna): Sv. Jan Nepomucký před kostelem v Třebovicích, původně u Svinovského mostu, 1756–1764 (foto Jakub Ivánek)

Právě díky tomuto přesunu dnes nalezneme v Třebovicích hned dvě sochy sv. Jana Nepomuckého. Ves totiž měla již dříve vlastní sochu sv. Jánka, poněkud menší, než je ta svinovská. Tohoto původního třebovického Jana najdeme dnes na rozcestí v ulici Ostrovského, kde se dříve otevírala vstupní brána zámeckého dvora. Zda vznikl přímo pro toto místo, jisté není, ale patrně tam stával již předtím, než byl roku 1909 na čas přemístěn na nedaleké náměstíčko. Staré kroniky svědčí, že se k této soše v minulosti konávaly pobožnosti. To bylo ostatně v době baroka v případě statuí světců poměrně časté.

Neznámý: Sv. Jan Nepomucký v Třebovicích na ulici Ostrovského, asi konec 18. století (foto Jakub Ivánek)

Neznámý: Sv. Jan Nepomucký v Třebovicích na ulici Ostrovského, asi konec 18. století (foto Jakub Ivánek)

Vraťme se však ještě k sochám sv. Jana Nepomuckého, které vznikly pro lokality poblíž vodních toků. V Ostravě je přece jen jedna taková, která si své původní místo u vody zachovala. Je to sv. Jan Nepomucký v Polance, který zřejmě již od roku 1747, kdy vznikl, stával u mlýnské strouhy (dnes potok Mlýnka) v dolní části obce. Tato roztomilá barokní práce byla roku 1994 restaurována, ovšem bez rekonstrukce původní barevné polychromie. Dnešní památkový trend se však již přiklání k obnově původní barevnosti soch, která byla v době baroka, ale i dříve (již od starověku) běžná. Svědčí o tom např. rekonstrukce polychromie sochy sv. Anny v českých Semilech, jejíž restaurování bylo dokončeno tohoto roku. Snad se i některý z ostravských Janů zase jednou „vybarví“. Ostatně i ten polanecký by si již restaurování po těch letech opět zasloužil.

373

Popisovaná umělecká díla naleznete na stránkách databáze Ostravské sochy autora článku Jakuba Ivánka.

http://ostravskesochy.cz/dilo/900

http://ostravskesochy.cz/dilo/915

http://ostravskesochy.cz/dilo/935

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.