Ostrava se bouří proti Bártovým škrtům v kraji

Rozhodnutí ministra dopravy Víta Bárty zastavit stavbu několika již rozestavěných silnic v Moravskoslezském kraji vyvolalo v regionu ostrou kritiku. Sílí i hlasy, které říkají, že ministrovo rozhodnutí je projevem pragocentrismu, zjednodušeně řečeno znevýhodňování okrajů republiky.Mnozí lidé začali mluvit o tom, že politici v Praze znevýhodňují Moravskoslezský kraj například při rozdělování státních peněz.“Skutečně v Česku existuje tendence upozaďovat okrajové části republiky. Vím, o čem hovořím, protože jsem 20 let v Praze bydlel, pracoval a vím, jak nás neberou,“ říká Pavel Mališ ze sdružení, které léta bojuje za dostavění silnice mezi Ostravou, Opavou, Krnovem a Bartultovice. Spolu s dalšími představiteli regionu usiluje o to, aby ministr Bárta změnil své rozhodnutí a důležité cesty se co nejdřív dostavěly.Moravskoslezský kraj potkaly největší úspory ve stavbách silnic. Tři ze čtyř zastavených staveb silnic jsou odsud. Podle ministra Víta Bárty (VV) stát vybíral silnice na zastavení podle jejich důležitosti. V polovině srpna se představitelé kraje Bártovo rozhodnutí pokusili zvrátit. To se ale nepodařilo. První náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák označil Bártovo rozhodnutí za skandální. „Je to uděláno od zeleného stolu bez znalosti místní situace. Jedná se o typický projev pragocentrismu,“ řekl České televizi.

Argument pragocentrismu je primitivní, zlobí se Bárta

„Ujišťuji vás, že v Moravskoslezském kraji se bude z národních peněz stavět výrazně více než v rámci Prahy. Kupříkladu příští rok na podzim zahájíme výstavbu východní jedna jedenáctky,“ uvedl pořadu ČT Hyde park Bárta.“Pokud někdo argumentuje pragocentrismem, je to poněkud primitivní. Ti, kdo chtějí obhajovat pokračování staveb, by měli mít v rukou poněkud jiné argumenty – ekonomické, stavební, sociologické, ty, které vypovídají o historii té stavby – a ne vykřikovat z davu: To je pragocentrismus. Takové výkřiky regionu spíš škodí,“ myslí si politoložka Jiřina Pavlíková.Hlasy upozorňující na škodlivé účinky možného pragocentrismu jsou podle Jiřiny Pavlíkové silně ovlivněny emocemi. Vždy je podle ní lepší vybavit se silnými argumenty. „Argumentuje se velice těžko, ale já mám trošku jiné argumenty – a nejsou pocitové. Jsou dané mou dvacetiletou zkušeností života v Praze,“ říká Pavel Mališ.Fakt, že tendence, jako je pragocentrismus, je přirozená, zmiňuje odborník z regionu, který si nepřál zveřejnit své jméno. „Tendence ,vždycky je bližší košile nežli kabát‘ bude fungovat asi vždycky,“ myslí si odborník a připomíná jednu svou zkušenost: „Když jsem asi před 10 lety jel do Prahy vyřizovat žádosti o granty, úřednice se mě zeptala, odkud jsem. Když jsem řekl, že z Opavy, nevěděla, kde to je. Pak dodala: Vy bydlíte strašně daleko, vy ten grant nedostanete.“

zdroj: idnes.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.