Opravy kostela v Hrušově

Počet obyvatel kvůli útlumu těžby uhlí v devadesátých letech v Ostravě-Hrušově klesal, smrtelnou ránu Hrušovu zasadily povodně v roce 1997. Voda sahala do výše 3,5 metru. Zaplavené domy se postupně rozpadaly, mnoho bylo srovnáno se zemí. Z centra Hrušova zůstalo jen torzo. V opuštěných objektech často zůstávali jen sociálně slabší lidé. Povodňová vlna zdevastovala také kostel svatého Františka a Viktora.

S pomocí věřících, přátel a sponzorů se knězi Piotrovi Marku Kowalskimu podařilo v uplynulých letech sehnat miliony korun na nejnutnější opravy fary, rozpadající se kostelní věže i několika popraskaných vitrážových oken, kterým uškodilo poddolování i podmáčení základů.

„Opravili jsme věž s hodinami a křížem, zprovoznili zvony, dali dohromady interiér kostela. Teď sháníme peníze na obnovu osmi vitrážních oken, jedno přijde na 120 až 130 tisíc korun. Nejméně půl milionu až milion potřebujeme na rekonstrukci varhan a další peníze na opravy dlažby, zavedení topení či výměnu nábytku v sakristii, který tu zůstal po záplavách.“

Kostel stojí nedaleko oblasti Hrušov, ve které proběhne asanace a bude sloužit jako průmyslová zóna.

celý článek: idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.