Nový chodník před radnicí v Rýmařově

Za účelem řešení estetizace a oživení veřejného prostoru iniciovalo v roce 2018 vedení města Rýmařova spolupráci s katedrou architektury Fakulty stavební Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Do projektu se zapojili studenti 3. a 4. ročníku a v červnu 2019 prezentovali své návrhy před odbornou porotou. Hodnoticí komise složená z řad pedagogů katedry architektury FAST VŠB-TUO, zástupců investora a přizvaných odborníků udělila pět cen a zvláštní cenu poroty.

Nejlepším projektem byl vyhlášen návrh dlážděného chodníku s brokátovým vzorem studentky Veroniky Prokopové.

Tento záměr se nyní dočkal realizace na ploše před vstupem do rýmařovské radnice. Prostor je předlážděn dlažbou z černých a bílých mramorových kostek a sestaven podle brokátového vzoru vítězného studentského architektonického návrhu. I podle reakcí na sociálních sítích je uskutečněná proměna náměstí, vycházející z historie města, vnímána obyvateli a návštěvníky Rýmařova velmi pozitivně.

zdroj text: fast.vsb.cz
zdroj foto: FB Město Rýmařov – oficiální stránky

Související články


Komentáře

 1. Mx :

  Hmm, v Ostravě by to byl kýč a neprošlo by to schvalováním

  Thumb up 6 Thumb down 1
 2. Alex :

  Máte chybu v nadpisu/Nemělo být v Rýmařově,místo v Rýměřově?

  Thumb up 4 Thumb down 2
 3. Jana :

  V Ostravě jede zámkovka a Svozil (jak se ten člověk mohl dostat n apozici náměstka primátora). Zrovna včera jsem šla kolem ostravské katedrály a opět uschlé stromečky, některé již zlomené a Svozil memento z dob jeho starostování – nesmyslné bílé kvádry a zámkovka. Ostrava = chacharov!!!

  Thumb up 12 Thumb down 3
 4. Karlos :

  Jana :
  Kombinace černé a bílé barvy dlažby chodníku, od nádraží Ostrava – Poruba až k svinovským mostům. Nechápu, kdo to mohl povolit , ale mě se dělá z této kombinace špatně a nejsem sám, kdo to tak má.
  Tady v Rýmařově jsem zatím po tom chodníku nešel, ale dětem by se spíše líbil panák – než tento vzor v místech IV. Sněhové oblasti, kdy chodník po většinu roku je zapadaný sněhem. Zřejmě společnost KATR s.r.o, Stará Ves viditelně platí moc daní, aby si město mohlo takto zdobit chodník před svým prahem.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 5. Dr. Kohn :

  Ten chodnik je naopak super. Doufam ze nejakeho joudu na urade nenapadne ho predelat. Je to jedna z veci, co chteji lide v Ostrave videt. Dokonce ma i svou stranku na socialnich sitich.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 6. Karlos :

  Dr. Kohn :

  Ještě, že pražák zachránil Rýmařovu technickou památku HARRACHŮV PIVOVAR na Zámecké 11/3, Rýmařov – Janovice jinak by spadla.

  Od roku 1895 vedl František Harrach správu velkostatku Janovice i s přidruženými průmyslovými podniky.Jako příslušník automobilového sboru rakousko-uherské armády byl aktivním účastníkem první světové války, získal několik vyznamenání a již v roce 1914 byl v návaznosti na svou účast při sarajevském atentátu jmenován c. k. tajným radou. Od ledna 1914 byl krátce též poslancem Moravského zemského sněmu.
  Do historie vstoupil především jako pobočník následníka trůnu Františka Ferdinanda d’Este, jemuž v roce 1914 v Sarajevu zapůjčil svůj automobil, ve kterém byl arcivévoda i s manželkou zastřelen.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 7. Karlos :

  Městský znak Rýmařova tvoří na modrém poli zlatá, heraldicky vpravo otočená, vlčice ve skoku shora šikmo prostřelená zlatým šípem. Tento motiv nese nejstarší rýmařovské pečetidlo z roku 1543.

  Citace: – „Bruntálský deník z 14.7.2010 DOMY S HISTORIÍ: Radnice v Rýmařově
  Radnice v Rýmařově dvoupatrová mohutná budova s mansardovou střechou a vysokou věží dominanta města. Radnice byla přestavována mnohokrát, ale vždy po ničivých požárech města. Upravená do současného vzhledu byla v létech 1844-5, kdy byl do průčelí nad vstup přidán kamenný znak města.
  Vlčice na něm je však otočená nesprávně heraldicky vlevo “

  Místní mohou ověřit ?

  Thumb up 0 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.