Nová výstavba v Hlučíně-Bobrovníkách

Komentář starosty Hlučína Pavla Paschka k možné nové výstavbě v Hlučíně-Bobrovníkách.

Když jsme v roce 2017 nechali zpracovat zástavbovou studii lokality Bobrovníky – střed (louka pod bývalým Bobry clubem), kde bylo na pozemcích města navrženo umístit 7 nových RD a na soukromých pozemcích dalších 16 RD, asi nikoho nenapadlo, jak finančně náročné bude tyto pozemky zasíťovat a vystavět zde komunikace. Cena 1 metru čtverečního pozemku by tak, zejména po loňském zvýšení cen ve stavebnictví, přesáhla finanční možnosti většiny stavebníků. Proto jsme se rozhodli nechat zpracovat ještě jednu studii této lokality, která by měla prověřit možnost umístění řadových RD nebo bytových domů, a tím zásadně prolevnit cenu pozemků.

Pro některé zastupitele působí slovní spojení bytový dům jako červený hadr pro býka, ale věřím, že je to jen z neznalosti dané problematiky. Bytové domy nemusí být nutně o velikosti, jaké je známe u domů na sídlišti OKD, na ulici Dr. Beneše či jinde ve městě. Bytové domy totiž mohou mít i jen dvě nadzemní podlaží a obytné podkroví, takže klasickou výšku mnohých rodinných domů v Hlučíně. Ostatně přímo na ulici Osvoboditelů v Bobrovníkách, hned naproti uvažované výstavbě, dva takové rodinné domy stojí. A nikdo se nad jejich velikostí nepozastavuje. Naším zájmem je to, aby případná výstavba bytových domů v této lokalitě respektovala okolní zástavbu, umožnila zde vytvořit byty pro seniory, startovací byty pro mladé, ale hlavně, aby tyto byty byly pro naše občany finančně dostupné!!!

Koncem prosince roku 2021 jsme se proto sešli s panem architektem Martinem Maternou, který pro město v roce 2017 zpracovával první zástavbovou studii této lokality a zpracovává i nynější studii. Diskutovali jsme spolu naše představy, co je, či není možné v dané lokalitě vytvořit a na obrázcích můžete srovnat jeho první návrhy zástavby této lokality. Já si dokonce dovedu představit, že by mohlo dojít ke spojení těchto dvou variant. V přední části u ulice Osvoboditelů vystavět bytové domy a za uvažovaným parkovištěm umožnit výstavbu rodinných domů, ať již řadových nebo samostatně stojících. Dané návrhy jsou opravdu ještě pracovní, k finální variantě se ještě bude vyjadřovat rada města i celé zastupitelstvo. Nicméně, první vize pana architekta mě osobně velmi potěšily. A doufám, že i většinu z vás.

Návrh zástavby:

zdroj: hlucin.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.