Na Říčním okruhu vzniknou cyklopruhy

Řešení cyklodopravy na Říčním okruhu a v Revoluční ulici v Krnově. To jsou hlavní aktivity akčního plánu udržitelné městské mobility na rok 2024. Ten spolu s akčním plánem koncepce cyklistické dopravy minulý měsíc schválila rada města.

„Naší snahou je, aby celý průtah městem byl postupně zklidněný a cyklisté jím mohli bezpečně projíždět. Na Říčním okruhu by se ještě letos měly objevit cyklistické pruhy, které umožní bezpečný pohyb cyklistů po této rušné komunikaci. Cyklopruhy o šířce 1,5 metru nebudou fyzicky oddělené od ostatního provozu, ale budou barevně zvýrazněné,“ uvádí koordinátor městské mobility Michael Cestr.

Ve směru od Sídliště Pod Cvilínem do centra cyklopruhy navážou na cyklostezku, která v Opavské ulici v blízkosti Kauflandu odbočuje na Hlavní náměstí. „Cyklista bude mít na výběr jet buď přes pěší zónu, nebo po hlavní cestě. Tato rychlá alternativní trasa bude vhodná pro cyklisty, kteří se potřebují dostat z jednoho konce města na druhý například do práce. Cyklopruhy povedou po obou stranách vozovky na Říčním okruhu až do Jesenické ulice, kde budou ukončeny u přejezdu pro cyklisty spojujícího Mikulášskou ulici s náměstím Hrdinů. V současné době probíhá projektová příprava, kterou potřebujeme pro jejich povolení. Zatím nevíme, jestli je letos stihneme vyznačit v celé délce, ale na Říčním okruhu by provedeny být měly,“ upřesňuje koordinátor.

Projektují se rovněž cykloopatření v Revoluční ulici, kde se počítá rovněž s cyklopruhy. „Musíme se zde ale vypořádat s problematickým úzkým úsekem mezi hotelem Praha a křižovatkou s ulicí Čsl. armády, proto s realizací počítáme až příští rok,“ říká Michael Cestr a dodává: V budoucnu bychom chtěli cyklopruhy v Revoluční ulici přestavět na takzvané dánské cyklistické pásy, které jsou fyzicky, většinou výškově, odděleny jak od aut, tak od chodců.“

Do akčních plánů je zařazena i příprava dalších prvků cyklistické infrastruktury, které zvyšují bezpečnost nejen cyklistů. Patří mezi ně cykloobousměrky například v ulicích Boční (pod Cvilínem) či Kollárova (pod Ježníkem) nebo vybudování stezky pro cyklisty v Petrovické ulici v úseku od centra města k řece Opavici. „Zároveň se pokusíme vyřešit převedení cyklistů přes křižovatku Říčního okruhu se Svatováclavskou ulicí, především s ohledem na cyklistickou dopravu v ose centrum města – základní umělecká škola na náměstí Míru. Zatímco tyto akce teprve připravujeme, realizovat v tomto roce se v každém případě budou cykloobousměrky na Janáčkově náměstí a sdružený přechod pro chodce a cyklisty přes Opavskou ulici v blízkosti křižovatky s ulicí K Řempu,“ uzavírá Michael Cestr.

Vize optimální sítě cyklistické infrastruktury (cyklostezek a cyklotras) ve městě Krnov

pramen: krnov.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.