Na koncertní halu bude vypsána arch. soutěž

Město Ostrava vyhlásí další architektonickou soutěž. Jako pátá v pořadí za poslední dva roky a jedna z nejvýznamnějších v celé historii města to bude mezinárodní soutěž na koncertní halu.

Snahou města je postavit výjimečnou stavbu nejen z architektonického hlediska, ale především se špičkovou akustikou. Soutěž bude koncipována jako kombinovaná se dvěma koly. Náklady na realizaci koncertní haly jsou v tuto chvíli odhadovány na 1,5 miliardy korun bez DPH. „Ostrava již desítky let usiluje o výstavbu koncertní haly s perfektní akustikou, dostatečným místem pro posluchače a zázemím pro Janáčkovu filharmonii Ostrava,“ konstatoval primátor Tomáš Macura.

Koncertní hala vznikne u Domu kultury města Ostravy. Kulturní dům postavený v letech 1956 až 1961 v duchu moderního klasicizmu se již mnoho let potýká s problémem jeho smysluplného využití a zapojení do současného kulturního života. A právě od jeho spojení s novou koncertní halou, jejíž výstavba si zároveň vyžádá celkovou rekonstrukci kulturního domu, si město slibuje jeho oživění a nové využití, které mu zajistí nejen záchranu architektonických hodnot ale také nové zapojení do kulturního života města.

„Naším cílem je vybudovat kvalitní koncertní halu s kapacitou až 1300 míst, která nebude mít v České republice obdoby. Prověřili jsme proto podrobně způsob a podmínky podobných soutěží u nás i v okolních státech. Došli jsme k závěru, že nutností pro skutečně kvalitní výsledek je oslovení takového projektového týmu, který bude disponovat nejen kvalitním architektem se zkušenostmi s projektováním koncertní haly, ale také zkušeným akustikem,“ uvedl primátor Tomáš Macura.

„ Abychom zajistili co nejkvalitnější výsledek soutěže a navrženého řešení, rozhodli jsme se oslovit kromě odborné veřejnosti i tři mezinárodně uznávané architektonické kanceláře se zkušenostmi s projektováním koncertní síně, která již v praxi své akustické kvality prokázala. Těmi třemi oslovenými týmy budou: zaprvé Steven Holl Architects + Kropac Architects, zadruhé Konior Studio a do třetice Henning Larsen,“ upřesnil primátor Macura.

Architektonická soutěž bude koncipována jako kombinovaná. K účasti budou vyzvány tři zahraniční ateliéry, a zároveň budou dle zákona o zadávání veřejných zakázek vybráni další účastníci soutěže, a to na základě předložených portfolií prokazujících jejich zkušenosti s takovým typem staveb a personální zajištění projekčního týmu osobami disponujícími rovněž těmito zkušenostmi. Tito účastníci budou vybráni z neomezeného počtu zájemců, kteří se nad rámec vyzvaných mohou o účast v soutěži ucházet. Výsledný maximální počet účastníků v soutěži tak bude šest. Dále je soutěž připravována jako dvoufázová pro značný rozsah, složitost a náročnosti předmětu soutěže. Tento postup umožňuje postupné zpřesňování v prvním kole vybraných návrhů a jejich dopracování na základě doplnění soutěžních podmínek v případném druhém kole.

„V případě takto významné soutěže není prioritou rychlost, ale kvalita. S tím souvisí i časová náročnost na její organizaci. V tuto chvíli předpokládáme, že soutěž vyhlásíme ještě letos v červnu, vítěze bychom mohli znát na začátku příštího roku a odhaduji, že bychom mohli začít stavět v letech 2021 až 2022. Rád bych ještě připomněl, že jsme pro financování výstavby haly zřídili v roce 2017 speciální účelový fond, ve kterém na stavbu haly střádáme peníze. Prozatím jsme do něj vložili 100 milionů korun. Určitě o spolufinancování požádáme stát a Moravskoslezský kraj,“ dodal Tomáš Macura.

Rada města zároveň schválila složení soutěžní poroty, kterou budou jako řádní členové závislí tvořit primátor Tomáš Macura, náměstek primátora Zbyněk Pražák a starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová. Nezávislými členy poroty jsou Zvi Hecker, nezávislý architekt z Berlína, Krzysztof Ingarden, nezávislý architekt z Krakowa, Rafi Segal, nezávislý architekt z Princetonu a Valerie Mulvin, nezávislá architekta z Dublina. Schváleni byli také tito přizvaní odborníci – ředitel NPÚ Ostrava Michal Zezula, historik umění NPÚ Ostrava Martin Strakoš. rozpočtář Jindřich Jansa, vedoucí odboru útvar hlavního architekta Cyril Vltavský, ředitel JFO Jan Žemla, akustik Martin Vondrášek a Jan Košulič, mistr zvuku a provozní specialista.

zdroj: ostrava.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Balde :

  palce nahoru, nevim jeslti to je v plánu, ale klidně bych do toho zahrnul rekonstrukci celého Domu kultury

  Thumb up 4 Thumb down 2
 2. SpinJ :

  Nechci být za rýpala, ale vidím tady malinký problém ve složení poroty. Na podzim budou volby a jaká je jistota, že pan Macura, paní Bernfeldová a pan Pražák budou nadále ve vedení města? Nebo to budou hodnotit jako hlas lidu?

  Thumb up 13 Thumb down 3
 3. Ondrejoo :

  Hhmm, tak dostaví skelet, přidají černou kostku a koncertní síň.
  Doufám, že s tou koncertní síní taky počítají s tím, že návštěvnící přijedou z daleka a z blízka – ale spousta z nich autem
  A bude jich víc, než do Bezručů a DK.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 4. Tomin :

  Nevíte někdo, kde přesně se ta koncertní hala plánuje? Teď se všude objevuje „u DK“, což je fajn, ale dříve se psalo „za DK v sadu Milady Horákové“, což je pro mě naprosto směšná představa a je to, jak už jsem tady dříve psal,jako koupit si ferrari a nechat ho v garáží, protože takováto stavba musí být pohledově exponovaná a za DK to půjde jen velmi těžko.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 5. Danek :

  Tomin: Co jsem cetl,tak to ma byt vedle,podle me z leve strany kdyz stojis pref Dk.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. aggu :

  Danek: No, ve zprávě na svém webu uvádí magistrát slovo „za“ a taky „Upřednostňujeme akustiku“. Tím se nevylučuje architektura, samozřejmě ;)
  Šlo by to i tak. Většina ferrari přece stojí v garáži ;) A čím dál od tramvaje tím líp.
  V této chvíli vaření z vody.
  Jen by mělo zajímalo, jestli, až budeme mít v roce 2024 tu perlu architektury, jestli tomu bude odpovídat i ten park co bude ležet kolem. Anebo to bude pořád doklad diletantství radnice MOaP, jako dnes.

  Thumb up 2 Thumb down 6
 7. Pavel :

  …. „kvalitní koncertní hala s kapacitou až 1300 míst, která nebude mít v České republice obdoby“ ….. při vší skromnosti by mi stačilo, kdyby byla aspoň srovnatelná s Kongresovým centrem ve Zlíně (http://www.kc-zlin.cz/24857-o-budove) od Evy Jiřičné.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 8. aggu :

  Kongresové centrum a koncertní hala mi připadají jako zcela odlišné typy budov, které mají společné snad jen dveře. Formálně.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 9. Tomin :

  aggu: Přečti si ještě jednou, co jsem napsal, možná potom pochopíš pointu. Každopádně vidím, že pointa ti unikla, proto se ti to pokusím vysvětlit…nepíšu, že stojí v garáži, ale že ho necháš v garáži, ať ho nikdo nevidí. U budovy za 1,5 miliardy, která má být výjimečná jak architekturou tak akustikou je celkem škoda ji schovávat za jinou budovu, protože pak její architektonická výjimečnost postrádá smysl.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 10. aggu :

  Tomin: Kdybych měl víc času, možná by stálo za prodiskutovat tvůj názor „…je celkem škoda ji schovávat…“ a „…pak její výjimečnost postrádá smysl.“.
  Myslím, že ani v jednom případě ne nutně musí platit, že je to „škoda“ a „postrádá smysl“.
  Nejlepší věci jsou vždycky „zakryté“ ;)

  Thumb up 3 Thumb down 6
 11. rom :

  už jsem to tu psal o knihovně, hala koncertní hala je další blbost – patří do centra, budou to poslední větší investice, co se budou realizovat – samozřejmě bude platit město a kraj, bo stát se na nás vysere a soukromý investor se cpe do Prahy a okolí- je to jako sněhová koule

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. thvari :

  Pokud bude schovana, aspon se clovek projde a obejde si budovu :). Spis souhlasim s Aggu, ze jestli to bude vskutku stat, mel by se obvod postarat, aby ten park byl na stejne urovni.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. R. :

  Tomin: Bylo by pozitivní, kdyby takto významná stavba byla svým vzhledem dalším výrazným vizuálním prvkem města jako např. koncertní haly v Hamburku, Reykjavíku, Oslu,…. to jsou ale ikony, které jsou všechny u moře, kde se tyčí jako jakési monumenty. Myslím si, že to naše místo se k tomuhle moc nenabízí a architekti budou volit spíše něco minimalističtějšího… ale uvidíme (opravdu se už nemůžu dočkat). Pokud hledat výhody toho místa, tak oproti všem zmíněných světovým síním je to ten park, který nikdo z nich nemá. Proto bych si moc přál, aby soutěž počítala i s VELKOU úpravou celého parku Milady Horákové a to tak, aby se stal neoddělitelnou součástí nové koncertní haly a ne jakýmsi přilehlým divokým lesíkem. V tom vidím velký potenciál. Hala nemusí být vůbec vidět z dálky. Mě by stačilo, kdybych si před čekáním na koncert mohl dát krátkou procházku nebo piknik v nejlépe upraveném parku v Ostravě, kde by byla skryta výjimečná architektura s nekompromisní akustikou (a kde bych rád chodil trávit čas i mimo koncerty).

  Thumb up 6 Thumb down 0
 14. Tomin :

  aggu: V tom s tebou nesouhlasím, ale vždycky je to věc názorů. Dle mého „schovávat“ takto společensky a potažmo městsky významnou stavbu za takový moloch, jakým je DK je nešťastné řešení. Vždyť přece smyslem, resp. jedním ze smyslů těchto architektonicky i městsky významných staveb je, aby byly vidět, což tady prostě nebude.

  To, že by na tuto stavbu měl navázat i vzhled přilehlého parku, o tom se nemusíme vůbec bavit, s tím samozřejmě naprosto souhlasím.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 15. rom :

  tak v tom sadu se má/nebo již realizuje projekt Dětského ráje, takže se s tím musí počítat…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Tomin :

  rom: Dětský ráj již funguje, ale ten nemá s přilehlým sadem/parkem nic společného. Ten se realizoval na pozemku Městské nemocnice.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Hrdy Ostravak :

  Nekdo tady zminil Evu Jiricnou.Pamatuji si jak s velkou fanfarou dopadla lavka u Karoliny. Dli tam lavka, srovnatelna s Karlovym mostem. Zamky milencu to dosvedcuji. Na sto procent bude hala postavena, jejiz kvalita nebude mit v Evrope obdoby. Pry budou pekarny rozdavat i chleba a rohliky zadarmo, a cukrarny cukrovi. A banky budou rozdavat lidem penize. Statisice, miliony.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 18. Mark :

  „Naším cílem je vybudovat kvalitní koncertní halu s kapacitou až 1300 míst, která nebude mít v České republice obdoby.“
  Tak nevím, ale minimálně funkčně je v ČR jednoznačně první Forum Karlín s kapacitou kolem tří tisíc. Je teda otázkou, jestli se tam počítá jen s klasickou hudbou, ale silně o tom pochybuju, protože to by se v dnešní době nevyplatilo. A pokud chce Ostrava, co se hudby týče, konkurovat Praze i jindy, než během léta, tak potřebuje velikostí něco podobného, jako je v Karlíně.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. thvari :

  Hrdy Ostravak: A neni to i povinnost obcana, aby tlacil politiky do splneni slibu, ktere od nich slysi? A pokud se nic nebude dit, urgoval, ptal se, apeloval? Sam davate politikum volnou ruku v tom, aby neplnili, co slibili, protoze vi, ze obcan nad tim akorat posmesne mavne rukou.

  Thumb up 2 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.