Muzeum mění své plány ve skutečnost, stát to bude 108 milionů

Opava – Slezské zemské muzeum připravilo rekonstrukci historické výstavní budovy a vypsalo výběrové řízení na jejího dodavatele.
Stavební práce by mohly být zahájeny už v příštím roce a s dokončením je počítáno v prvním pololetí 2012. To bude doba, kdy si muzeum připomene 198 let své existence. „Výstavní budova byla pro veřejnost uzavřena v říjnu a poslední prohlídkový den v ní bylo jako v úle. S její letitou podobou se přišly rozloučit přes dvě stovky lidí,“ vzpomíná ředitel muzea Antonín Šimčík.
Po rekonstrukci vznikne v interiéru nová zemská expozice Slezsko, která atraktivní formou představí bohaté muzejní sbírky. Současně přiblíží návštěvníkům historii, kulturu a přírodu Slezska.

Budova vlídná k invalidům

Náklady na rekonstrukci představují více než 108 milionů korun a z nich 98 milionů korun poskytne dotace z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko. Zbytek uhradí ministerstvo kultury.
Kromě expozice Slezsko bude ve výstavní budově umístěno speciální muzeum pro děti, místnost pro matky s dětmi i konferenční a edukační místnost. Problémy nebudou mít ani návštěvníci s kočárky nebo na vozíku, protože vstup do objektu bude už bezbariérový.
Na střechu se podle současného plánu vrátí kopie Pegasů a na fasádu se budou postupně vracet plastiky, které z ní musely být pro poškození sundány.

Návštěvnost

Podle žebříčku letošní návštěvnosti objektů v Moravskoslezském kraji skončilo Slezské zemské muzeum na pátém místě. „Takové umístění vůbec není špatné, ale věřím, že se návštěvnost po rekonstrukci historické výstavní budovy posune ještě výš. Letošní rok s nepřízní ekonomiky i počasí návštěvnost hodně zkomplikoval nejenom hradům a zámkům, ale i nám,“ přiznává ředitel Šimčík.
Hlavně špatné počasí zavinilo největší propad návštěvnosti ve venkovních areálech – Památník II. světové války v Hrabyni a arboretum v Novém Dvoře, kdežto výstavní budova si zájem udržela.

Památník Petra Bezruče má novou fasádu

Koncem léta byl Památník Petra Bezruče na Ostrožné ulici oblečen do nové fasády. „Museli jsme řešit havarijní stav střechy a při opravě byl zjištěn i špatný stav fasády. Hrozila opadáváním a musela být také opravena,“ vysvětluje ředitel to, proč má dnes objekt místo nudné šedi velmi slušivou žlutou barvu.
Muzeu velmi pomohla dotace města ve výši 400 000 korun na zaměření, průzkum a studii využitelnosti Blücherova paláce. „Tato podpora města je pro naši snahu o revitalizaci památkových objektů zatím nejvýznamnější. Věřím, že zhotovená studie může usnadnit jednání o získání prostředků na celkovou rekonstrukci paláce a tím na jeho záchranu,“ dodal Šimčík.
zdroj:denik.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.