Most přes Kremlický potok

Uprostřed lesa poblíž obce Hrabyně roste most, který bude patřit mezi nejvyšší v republice. Unikátní stavba je součástí silnice I/11.

Výstavba projekčně a také rozměrově unikátního mostu začala již v roce 2009. Následně byla v rámci vládních úspor pozastavena. Nyní se však zdá, že nejpozději ke konci roku 2015 bude možné údolí potoka Kremlice překonat díky obřímu dílu projektantů. Výška přes šedesát metrů a váha 3293 tun, takové jsou základní údaje obřího mostu, který stojí na obřích betonových pilířích. Přitom jeho původní vzhled měl být úplně jiný. Důvodem pro změnu projektového návrhu byly geologické anomálie v okolí Kremlického potoka. Na poslední chvíli tak bylo zapotřebí plány stavby změnit. Ovšem nejedná se pouze o most s označením SO 207. V jeho blízkosti vznikají další dva mohutné mosty, které však výškou a ani délkou svému většímu bratříčkovi nekonkurují.

Hrabyňský gigant v číslech

Výška: 60 metrů
Šířka: 25,5 metrů
Délka: 528 metrů
Hmotnost: 3293 tun
Cena: okolo 700 milionů korun

1/11 hrabyne

1/11 hrabyne

1/11 hrabyne

zdroj: denik.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Tano :

  Chodníček pro pěší, tam asi nebude, že? Bych se tam šel podívat na rozhled.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Ričí :

  Tano: http://www.asb-portal.cz/fotogalerie/inzenyrske-stavby/sprazene-mosty-pres-udoli-hrabynskeho-a-kremlickeho-potoka-na-silnici-i-11-foto/07shp

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.