Městské brány Opava

Připomínky městských bran jako nová součást veřejného prostoru Opavy.

Autor: Atelier 38

Ke „ztraceným místům“ města Opavy patří tři brány středověkého, v novověku přestavěného městského opevnění. Ty byly zbourány spolu s hradbami po pozbytí obranné funkce v 19. století.
Připomínáme je v místech jejich existence, na současných pěších propojení historického jádra s vnějším městem. Vstupujeme – li, nebo opouštíme -li „old town“, není možné jimi neprojít.
Jejich formu a ztvárnění do značné míry předurčili materiálové a technologické možnosti dodavatele.
Brány jsou tvořeny třemi ocelovými podélně rozřezanými jekly bez povrchové úpravy. Na vodorovném jeklu je vyobrazena původní podoba brány a rok jejího odstranění. Do svislých, po diagonále rozřezaných jeklů jsou vypáleny linky. Jejich neukončení v horní části mělo znázorňovat pomíjivost a kontinuitu. Na každé bráně vytvářejí vypálené linky jiný číselný kód se zakódovanou vzdálenosti k místům, ke kterým směřovaly. Brány Ratibořská, Hradecká, Jaktařská…kéž je poločas rozpadu rezavějící oceli etalonem délky existence jejich připomínek.

opava

opava

opava

opava

opava

opava

zdroj: FB Atelier 38

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.