Komunitní centrum Bedřiška

Město Ostrava vypsalo veřejnou zakázku vypracování projektové dokumentace komunitního centra Bedřiška, které se nachází ve stejnojmenné lokalitě osady Bedřiška. Záměr komunitního centra je prvním vítaným impulzem k celkové proměně lokality.

Předmětem veřejné zakázky je vypracování projektových podkladů a zajištění souvisejících činností v rámci přípravy a realizace stavby „Komunitní centrum Bedřiška“, v k.ú. Zábřeh – Hulváky, obec Ostrava. Rozsah plnění:
– vypracování dokumentace pro vydání společného povolení,
– vypracování dokumentace pro provádění stavby,
– výkon inženýrské činnosti,
– vypracování plánu BOZP včetně zajištění funkce koordinátora BOZP ve fázi přípravy stavby,
– výkon autorského dozoru po dobu realizace stavby,
– zajištění všech průzkumných prací.
Podkladem pro realizaci této veřejné zakázky je investiční záměr „Komunitní centrum Bedřiška“ zpracovaný Ing. arch. Ondřejem Turoněm, IČO: 05245257, se sídlem Špálova 438/14, 702 00 Ostrava.

Následující texty a vizualizace pochází z investičního záměru, který je součástí veřejně dostupné veřejné zakázky

Autor: Ing. arch. Ondřej Turoň

HISTORIE

Vznik osady Bedřiška je úzce spjat se vznikem dolu Bedřich, který byl otevřen v roce 1900. Jen o dva roky později došlo při ověřovacím vrtu k průvalu detritových vod při čemž přišli o život tři hlubiči. Vodu se nepodařilo odčerpat a tak roku 1910 skončily pokusy o obnovení těžby, jámy byly zasypány a povrchové stavby zbořeny. Ve finální fází 2. světové války si zde jednotky SS a Volkssturm zřídily obranné pozice a kladly ozbrojený odpor. Poslední říšské oddíly byly vytlačeny až 1. května 1945. Během spojeneckého bombardování využívali obyvatelé Bedřišky jako provizorní protiletecký kryt trosky strojovny jámy Bedřich. Po válce začala výstavba finských domů, které sloužily jako hornická kolonie pro nedaleký Důl Jan Šverma. Část domů byla v 80. letech zbořena, aby uvolnila místo rozšiřujícímu se areálu Ferony. Do roku 1997 byly domy v majetku OKD a byly osídleny majoritou.


OBČANSKÉ SDRUŽENÍ

Převod vlastnictví z OKD na Městský obvod Mariánské Hory a Hulváky způsobil značnou proměnu místních poměrů. Systematicky zde byly sestěhovávány skupiny nepřizpůsobivých a problematických obyvatel. A začala éra kdy byla Bedřiška spojována s negativními jevy jako krádeže, vandalismus, drogy a pod. Vše vyvrcholilo žhářským útokem, který vyvolaly sousedské spory. Událost se stala impulsem ke změně. Lidé z Bedřišky toužící po změně založili pod záštitou Evy Lehotské a Kumara Vishwanathana občanské sdružení N.O.B.L., ktery se intenzivně věnuje soužití majority a minority v lokalitě Bedřiška, dále poskytuje poradenskou činnost či připravuje volnočasové akce pro děti i dospělé.


KOMUNITNÍ CENTRUM

Jedním z předpokladů, jak zlepšit podmínky k životu v této lokalitě, bylo zřízení komunitního centra. Cihlový objekt na ulici Bedřišská, který měl být z rozhodnutí radnice MHaH zbourán, se místní rozhodli zachránit a umístit zde sídlo komunitního centra. Po dlouhých jednáních byl vznik odsouhlasen, ale za podmínky že provozovatelem bude Bílý nosorožec o.p.s. Slavnostní otevření proběhlo 23.11.2010. Od roku 2019 je komunitní centrum provozováno občanským sdružením N.O.B.L. Probíhá zde řada volnočasových, vzdělávacích , kulturních a společenských aktivit především pro děti a mládež v rámci prevence kriminality a na kterých participují převážně místní obyvatelé. Stávající prostory komunitního
centra jsou nevyhovující, jedná se pouze o dvě místnosti, multifunkční sál pro kulturní a společenské
akce či pohybové aktivity chybí zcela.


KOTELNA

Budova kotelny závodní dílny dolu Bedřich byla postavena v roce 1902, záhy však přestala plnit svůj
účel a po 1. světové válce byla adaptována na 4 bytové jednotky. Později byly dostavěny cihlové přístavky sloužící jako vstup do jednotky a zároveň zde bylo umístěno samostatné WC. Po roce 2010 byla ubourána jižní část objektu. Stavba byla zkrácena o tři okenní osy. V současné době je objekt vybydlen a zapečetěn. Jedná se o cihlovou, jednopatrovou, nepodsklepenou stavbu s
neobytným podkrovím.

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. balde :

  skvele, uz to chtelo s tou lokalitou pohnout vice

  Thumb up 10 Thumb down 1
 2. Lidka :

  To je hezké, že se lokalita bude konečně zvelebovat. Domnívám se, že když se evidentně našli peníze na nové komunitní centrum, tak se obyvatelé můžou těšit na opravu oken, dveří apod. jejichž stav je tristní.
  A jen taková drobná připomínka, v článku jsou nesrovnalosti.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.