Karvinou zdobí nový mural

Karvinou od tohoto týdne zdobí druhá velkoplošná malba. Takzvaný mural pro město vytvořil polský streetartový umělec Kamil Kuzko.

Velkoformátová malba, která pokryla další dominantní objekt města, přibyla na stěně bytového domu v Borovského ulici v části Karviná-Ráj. Obě umělecká díla vznikla v rámci společného projektu Karviné a polského partnerského města Jastrzębie-Zdrój.

„Autor druhého muralu je zároveň profesorem na Akademii umění v Krakově a na graffiti a street art scéně působí od poloviny devadesátých let minulého století,“ řekl produkční Nikola Vavrous. Na stěně domu jsou vyobrazeni dva mladí lidé, kteří se z oken dívají na město. „Paní kouká na moderní Karvinou a pán na starou Karvinou. Ale je to tak, že každý člověk dílo popíše podle svého, necháme to na kolemjdoucích. Každý to bude popisovat podle své nálady, a tak se ten výklad může měnit,“ přiblížila kurátorka umění ve veřejném prostoru Alexandra Kroliková.

První mural je od loňského podzimu na házenkářské hale a je na něm vyobrazena legenda karvinské házené František Brůna. Jeho autorem je polský umělec Arkadiusz Andrejkow, který se zabývá monumentální malbou.

Město se nechalo inspirovat v zahraničí. „Například ve Španělsku nebo Portugalsku se s takovými malbami potkáváme na každém kroku. Je to velmi zajímavé a moderní. Domluvili jsme se proto s naším partnerským městem Jastrzębie-Zdrój na česko-polském projektu, který nám vyšel,“ řekl náměstek primátora Lukáš Raszyk (ČSSD). Město nyní jako součást projektu připravuje fotosoutěž spojenou s muraly a také poznávací výlety za velkoplošnými malbami v Karviné i partnerském městě. Obě aktivity plánuje v první polovině letošního roku.

zdroj: FB Události Ostrava

Související články


Komentáře

  1. balde :

    nice

    Thumb up 8 Thumb down 0
  2. Jaroslav Bytčanek :

    Moc se mi to líbí!

    Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.