Karviná koupí zchátralé domy

Zchátralé domy na karvinském hlavním náměstí mají šanci na nový život.

Léta chátrají, soukromý majitel neplánuje opravy a hyzdí tak celé historické centrum Masarykova náměstí. Třem domům ve vlastnictví společnosti PEM Invest však nyní svitla naděje. Město chce totiž všechny tři domy koupit a opravit, návrh bude předložen zastupitelům. Veřejnost kritizuje dlouhodobě stav domů, které hyzdí vzhled celého náměstí. Vedení města s firmou dva roky vyjednávalo a podařilo se i snížit cenu o šedesát procent. „Z původně požadovaných 28 miliónů korun bychom měli zaplatit jen 9,8 miliónu korun,“ komentoval náměstek primátora Jan Wolf.

Motivace města je podle primátora Tomáše Hanzla jasná – chce domy zachránit a opravit. Samospráva sama neměla a nemá pravomoci přimět majitele ke zlepšení stavu ani k opravám. Koupit domy je tedy racionální a dá městu možnost stav změnit k lepšímu.

Rozhodnout musí nyní zastupitelé, kterým bude návrh předložen na nejbližším zasedání, tedy 21. března. Pracovat na možnostech rekonstrukce se pak začne co nejdříve. Podle náměstka primátora Jana Wolfa bude maximálně úsporná, to znamená, že město nechce zásadně měnit dispozice staveb, rozložení pater a zatím není v plánu ani zásadně měnit možnosti využití objektů (většinou tam byly kanceláře a jiné nebytové prostory).

„Záleží na názoru odborníka – projektanta. I úsporná varianta bude finančně náročná pro vysoký stupeň zchátralosti a nutnost držet se přísných pravidel památkářů. Město se logicky také pokusí získat dotace,“ doplnil Wolf.

Zpět do minulosti…

Dva domy koupila soukromá firma od privátních majitelů v letech 2003 a 2004. Město v roce 2003 prodalo stejné firmě třetí z domů (ten jediný vlastnilo), a to za nejvyšší nabízenou cenu. Všechny tvoří jeden z rohů náměstí ústící do Svatováclavské ulice. Kupec tehdy předložil městu smysluplný plán na rekonstrukci i využití, v té době navíc opravovali objekty v zóně i jiní majitelé, probíhala velká revitalizace lokality včetně úprav náměstí po velké rekonstrukci zámku Fryštát. Nebytové prostory ještě nějaký čas v domech fungovaly, ale po jejich uzavření běžela asi deset let jen minimální údržba. Stavební povolení na rekonstrukci objektů vlastník neprodloužil (platnost posledních stavebních povolení skončila asi před dvěma lety).

zdroj: mestokarvina.eu

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  palec nahoru, co jiného říct…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 2. Rýša :

  Motivace města je podle primátora Tomáše Hanzla jasná – chce domy zachránit a opravit. Samospráva sama neměla a nemá pravomoci přimět majitele ke zlepšení stavu ani k opravám. Koupit domy je tedy racionální a dá městu možnost stav změnit k lepšímu.
  Proč tohle nenapadlo už dávno primátora Ostravy? Města několikrát většího než Karviná. Tady se jen stále skuhrá na to, že město nic nezmůže a cenné stavby dál chátrají.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 3. thvari :

  Rýša: jj, přitom se město chlubí, že má přebytkový rozpočet. jednu dvě investice (půjčit si někde peníze) by město klidně sneslo.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 4. aggu :

  Rýša: Primátora to nenapadlo třeba proto, že je to nesmysl, nemyslíš? ;) Proč by město mělo, za tvé daně, kupovat banální činžáky někde na náměstí? Pokud vůbec, tak se má město starat o významnější objekty, a to, nyní, dělá -> Jatka.
  btw co myslíš, kolik činžovních domů by sis v centru za 3 miliony koupil?

  Thumb up 0 Thumb down 11
 5. Michal :

  Jááásně. Tak raději město za mé daně kupuje Baník a loděnici.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. Rado :

  aggu: Možná město by to mělo dělat proto, aby nevypadalo tak, jak vypadá. Nikde není psáno, že potom takto zrekonstruovaný dům a byty nemůže později prodat, ale zdá se mi to jako mnohem lepší varianta, než čekat na „ruku trhu“, která stále nepřichází. Vezměte si nějakou starou fotopublikaci o Ostravě a mezi některými domy neuvidíte rozdíl. Proto krok Karviné chválím, náměstí na mě působí útulným dojmem a s opravenými domy bude působit ještě lépe.

  A jatka? To je trošku po zpackané smlouvě s Bauhausem facka do tváře Ostravanům. A možná dům za tři mil. Kč se v centru koupit nedá, ale za 10-15 mil. Kč už rozhodně, což je mimochodem mnohem lepší varianta než koupit jatka, loděnici nebo Baník, jak zde uvedl Michal.

  Spíš je otázkou, proč na to Ostrava se svým rozpočtem nemá a přešlapuje stále na místě?

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.