Integrovaný plán rozvoje Budoucnost Vítkovic

Integrovaný plán rozvoje města (IPRM) pod názvem „Budoucnost Vítkovic“ je realizován městem Ostravou od 1. července loňského roku. Jedná se o základní koordinační rámec, který navazuje na celkovou vizi a strategii rozvoje města a který je určen k řešení problémů za využití podpory ze strukturálních fondů v programovacím období 2007 – 2013.
Pro realizaci IPRM byla zvolena zóna v městském obvodu Ostrava-Vítkovice o rozloze 4,406 km2, na níž je silná koncentrace negativních vlivů (územně prostorových, komunikačních, bytových i sociálních). Statutární město Ostrava má v úzké spolupráci s městským obvodem Vítkovice připraven seznam sedmi projektů revitalizace veřejných prostranství a pěti projektů regenerace bytových domů. Na investiční projekty navazují projekty neinvestičního charakteru, např. vzdělávací, sociálních dovedností apod. Předkladatelem a realizátorem neinvestičních projektů, z nichž jeden byl zahájen už loni, jsou občanská sdružení či nestátní neziskové organizace působící v této lokalitě.
Pro IPRM „Budoucnost Vítkovic“ získala Ostrava dotaci od ministra pro místní rozvoj ve výši 6 943 367 eur. Realizací jednotlivých opatření IPRM se předpokládá, že v zóně dojde ke zlepšení těchto ukazatelů: vysoká míra dlouhodobé nezaměstnanosti, nízká úroveň vzdělání, významné nedostatky v oblasti dovedností a velký počet studentů, kteří předčasně opouštějí školu, vysoká úroveň kriminality a delikvence.
Využití zdrojů v rámci Integrovaného operačního programu (IOP) a dalších projektů spolufinancovaných z jiných operačních programů bude mít dopad zejména na rekonstrukci zastaralých nebo nevyužitých objektů a ploch, technicky a sociálně neodpovídajících bytových domů, vzdělávací a sociální programy pro programy osoby ze skupin ohrožených sociální exkluzí, rekonstrukci území pro volnočasové aktivity a podobně.
V rámci intervencí IOP bude rekonstruováno 90 bytových jednotek v bytových domech, bude zregenerováno území o celkové výměře 72 624 m2 (hřiště, komunikační koridory, dvorní části bytových domů, parkovací plochy).

mapka: http://www.ostrava.cz/jahia/webdav/site/ostrava/shared/aktuality_nove/Vitkovie%20zona.jpg

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.