Frýdek-Místek zahájí revitalizací tůní

Frýdek-Místek se pustí do obnovy tůní na Bílém potoku ve Frýdeckém lese. Cílem je zkultivování místa a vytvoření mokřadního biotopu pro živočichy a rostliny.

Drobné rybníčky na horním toku Bílého potoka ve Frýdeckém lese se dočkají obnovy. Město nechá zrevitalizovat čtyři nádrže, tři z nich jsou přitom ve špatném technickém stavu a budou obnoveny kompletně. Obnova nemine také studánku. Bude obložena lomovým kamenem a PVC trubku nahradí mosazná.

„U první z tůní, která si dodnes uchovává trvalou hladinu, necháme prohloubit dno a odtěžit z něj sedimenty. Necháme opravit a zpevnit hráz a odstranit přelivy z provizorně a svépomocí zabudovaných PVC trubek. Vypouštěcí zařízení bude dvojité s lávkou s kamenným bezpečnostním přelivem,“ popsal referent zeleně odboru životního prostředí a zemědělství Jakub Vicher.

Větší zásah je v plánu u hrází tří dalších rybníčků, které budou pro svůj nedobrý stav nahrazeny dřevěnými stupni z jedlových nebo modřínových kůlů. Na rozdíl od první tůně nemají a nebudou mít trvalou vodní hladinu, ale vznikne zde mokřad. U tří nádrží bude zároveň zvolen různorodý postup úpravy, čímž vznikne více biotopů na jednom místě a v důsledku toho větší rozmanitost rostlin a živočichů.

První zmínky o vzniku tůněk jsou z roku 1949 (viz dobové dokumenty níže). Vybudovali je místní rybáři, a to pomocí důmyslného použití jednoduchých vzdouvacích a akumulačních zařízení. Až do 90. let minulého století byly nádrže využívány k odchovu pstružího plůdku, poté zde svou činnost rybáři ukončili a rybníčky postupně chátraly.

Řešené území

zdroj citace: frydekmistek.cz

Související články

  • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.