Dům u Ostravy

Autor:WMA architects | Adam Weczerek, Martin Materna
Realizace: 2012-13
Užitná plocha: 249 m²
Zastavěná plocha: 196 m²
Plocha pozemku: 1699 m²
Obestavěný prostor: 1195 m³

Stavba se nachází v obci poblíž Ostravy. Pozemek je umístěn na západním okraji obce  ve svahu s východní orientací. Zástavba je zde nová, většinou ještě ve výstavbě.

Dům je situován v centrální části pozemku z důvodu omezené zastavitelnosti. Osazení domu bylo navrženo s ohledem na přístup, na využití východní a západní části pozemku na zahradu a rovinné hřiště a také na odstupy od budoucí zástavby. Dům se otevírá k východu, k zahradě.

Dům je dvoupodlažní, centrálně orientován, částečně krytý terénem, tak že vznikají dvě terasovité zahrady- západní má charakter hřiště – rovinatá plocha s trávníkem, – východní je více relaxační, s bazénem a okrasnými stromky.

Tvarově je dům členěn do dvou kubických hmot, které jsou na sobě položeny a vzájemně posunuty. Spodní působí ze strany vstupu robustně pevně,  směrem do zahrady se ale hmota otevírá. Provozně se jedná o technickou a společenskou část.

Horní hmota je bílá, lehce nasazena na spodní. V podstatě leží na terénu. Z východní strany je hmota proříznuta průběžným balkónem- lodžií, která exteriérově propojuje všechny ložnice. je částečně krytá před povětrnostními vlivy a přímými pohledy z okolí, hliníkovými lamelami. Ze západní strany přímo navazuje na terén. Z této strany je hmota proříznutá pouze několika francouzkými okny, kterými odpolední slunce prosluní přízemní halu. Je zde umístěná klidová část domu.

 

dum u ostravy

dum u ostravy

dum u ostravy

celý článek: archiweb.cz

Přesné umístění není uvedeno…

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. David :

  Hmmm…skvělé, čisté, výstavní.
  Snad jen doladit ten trávník

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Michal :

  Pěkný dům, otřesně zanedbaný trávník

  Thumb up 0 Thumb down 1
 3. Dubiňák :

  Krásné Pole… se neodělejte s tou blbou trávou

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. Ondřejek :

  Dolní Lhota

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.