Destrukce vnitrobloku Živičná

Nové vedení města, nové plány a ideály. Problémy ovšem stejné.

Nedávno proběhla debata sedmi osobností Ostravy ( hlavní architekt města Ostravy Cyril Vltavský, starostka obvodu Moravská Ostrava a Přívoz Petra Bernfeldová, primátor Ostravy Tomáš Macura, generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík, architekt Josef Pleskot, Luboš Kočí ze společnosti Multi Development a Andrej Harmečko z multižánrového centra Cooltour ), jak oživit centrum města Ostravy. O debatě napsal Deník v tomto článku.

Zde menší výtah z debaty. Prosím velmi pozorně si pročtěte „parkování“. Mimojiné jsou také zajímavá slova paní starostky Petry Bernfeldové Moravské Ostravy a Přívoz o stavebním úřadě: „Stavební úřad centrálního obvodu si žije vlastním životem“. Nadtím tuhne úsměv i nám.

centrum

A teď zpátky do reality…
Moravská Ostrava a Přívoz hodlá rekonstruovat vnitroblok mezi ulicemi Živičná / Křižíkova. V lokalitě je přitom dostačující počet parkovacích míst. Jenže plánovanou rekonstrukcí přibude počet parkovacích přímo ve vnitrobloku  na úkor zeleně. Proti tomuto záměru, který nebyl diskutován, lidé žijící kolem tohoto vnitrobloku podali stížnost. Bohužel vedení MOaP, respektive stavební oddělení a oddělení místního hospodářství,  nechtějí připomínky slyšet.  Nově vzniklé parkoviště by podle informací mělo sloužit i návštěvníkům blízké polikliniky.
Parkoviště uvnitř bytových domů, by mělo sloužit obyvatelům a ne veřejnosti. Obyvatelé proto již začali sepisovat petici.
Za uvědomění a poskytnutí informací děkujeme čtenáři, žijícího v lokalitě! 

Aktuální stav:
zivicna centrum
Navrhovaný stav:
zivicna

zivicna

Jedná se o další z mnoha příkladů nekoncepce rozvoje města…
Prosíme čtenáře, kteří mají zkušenosti s obdobným jednáním, ať se nám ozvou na e-mail redakce ( redakce@msstavby.cz )

 

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Čistě technicky vzato, má tentokrát starostka pravdu, stavební úřady opravdu jsou „úředně“ samostatné. Nejsou součástí obecních úřadů. K parkovišti raději no comment.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 2. Jan :

  Já na té debatě nebyl, takže můžu jen hádat, ale předpokládám, že Bernfeldová jen popsala to, co je fakt, že SÚ jen vykonává přenesenou státní správu a ona zastupuje volenou samosprávu, ta by neměla a ze zákona nemůže ovlivňovat SÚ. Co je na tom s podivem?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. MM :

  Jan: Protože jsou si rovní a rovnější o to jde. Někomu projde cokoli, ostatní jen otravují. Ty úředníky a šéfy přeci přijímá a odvolávají, bohužel politici, takže tam tlak je, ne, že není. Když se opravoval první vnitroblok a parkoviště na Živičné cca v listopadu minulého roku, projektant i úředníci z MOaP jaksi zapomněli na vozíčkáře a kočárky. Takže nové parkoviště bylo přístupné po překonání tří schodů. Když jsem na to upozornil stavbyvedoucího odkázal mě na úřad. Tam si mě přehazovali jako horký brambor a výsledkem bylo, že oni za nic nemohou, že přeci nemůžou chodit na každou stavbu (myšleno, že se nemusí seznamovat s okolím, jim na to stačí dokumenty z úřadu). To je ten zásadní problém. Nekompetentní lidé na úřadech co jen škodí. Ta zkušenost s MOaP je bohužel dlouhodobá, doporučuji každému navštívit je v té nové radnici, je to zážitek. No a s tím parkovištěm místo zeleně, doufám, že to neprojde, protože je to plivnutí lidem do tváře.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Jan :

  MM: Ano, korupce, klientelismus, kamarádíčkování, maloměšťatství a podobné nešvary nejen na našem malém městě, ale obecně. Neseme si, společnost, trochu morální hroudu minulosti. Ale pak bych měl jen kvitovat, pokud někdo má snahu tyto „pořádky“ nabourávat. A asi půjde jen o jedince, nejsme zatím hold ve Skandinávii. Protože trochu másla na hlavě má v Ově snad každá partaj nevyjímaje.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. Tomas T. :

  Jan: No obecne s Vámi souhlasím, ale tou Skandinávií bych moc neoperoval. Drive jsem je obdivoval, i jejich systém politicky a společensky systém , ale s postupem casu a zjistovanim novych skutecnosti to opada…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 6. Balde :

  jinak debata zítra vecer na polaru

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Lukáš :

  S tím parkováním jsou hezké žabomyší války… Předpoklám, že tu petici nepodepisují Ti, jenž denně parkují na plné Živičné popř. Slavíčkové. Naprosto nevyužitý pouze zatravněný prostor bez vchodů do domů na Živičné. Ono by bylo možná nejlepší to celé zalesnit a bude to „nádhera“ jako na nedalekém Partyzánském náměstí viz proměny #29 a krutá realita dnes.. Možná by se dotyční petičníci mohli zamyslet, že přes ul. Křižíkovu je 5x větší brownfield, ze kterého by šlo vytvořit i něco tak utopického a (ne)výdělečného jako park..a podat petici na toto. (majitel pozemku Skanska :) Jako dodatek snad, že bydlím v protějším vnitrobloku..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. acdlcia [msstavby.cz] :

  Lukáš: No jo na ten pozemek už bylo naslibováno několik projektů a furt je tam jenom rumiště.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.