Demolice dolu Dukla

Fotky probíhající demolice starých budov dolu Dukla. Dvě z budov, které měly podle dříve uveřejněných vizualizací zůstat už zmizely. Je tedy otázkou jestli to co nyní vidíme je jen očesání historické budovy od pozdějších přístaveb před její rekonstrukcí, nebo likvidace.

Související články


Komentáře

 1. jirka :

  Pání to je demolice to určitě bouraji kvuli vystavby.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Rado :

  Tady v tom našem kraji fakt nic historického nemůže zůstat, co se dá, tak se zbourá. Jinak na poslední fotce je vitráž od Viléma Wünscheho, tak jsem zvědav, zda taky „zařve“. Dívat se na osudy industriálních staveb na Ostravsku, to je umírání za živa :-(

  Thumb up 18 Thumb down 1
 3. Adam :

  Rado: Tak si tu vitráž kupte/vezměte a dejte si ji místo okna, když se vám tak líbí. Ta budova je ruina, a ty se prostě musí zbourat a uklidit. Účel této účelové stavby pominul. Pokud si někdo myslí, že má i nějakou jinou hodnotu, tak se o ni měl ten někdo starat. Nevím, co je to za módu stěžovat si na věci ex post.

  Thumb up 7 Thumb down 29
 4. Rado :

  Ono zrovna ta vitráž není v budově, co je na fotkách, ale ve správní budově, kde byly jen a pouze kanceláře. Ale jak bylo uvedeno v článku, v areálu se bourá nad rámec toho, co se kdysi prohlásilo, že zůstane stát. Víte, žijeme v takové zvláštní době, kdy to staré nahrazujeme něčím novým, bohužel v drtivé většině méně kvalitním. Jak by se řeklo anglicky „IKEA Rules“ a nábytek starý sto let vezu do sběrného dvoru nebo ho spálím v kotelně. Myslím si, že vitráž je povedená, Vilém Wünsche byl národní umělec, pochází z našeho kraje a nikoho by asi nezabilo dát tu vitráž do depozitáře. Zničit ji dokáže každý blbec, tak jako každý blbec dokáže zbourat barák nebo nechat ho zchátrat. A možná že právě naopak, umět zachraňovat takové stavby a artefakty je důkazem vyspělé společnosti.

  Thumb up 20 Thumb down 0
 5. Adam :

  Rado: Znakem vyspělé společnosti je dělat rozhodnutí na základě reality a předjímání důsledků. Nechat stát starou a rozbitou účelovou stavbu uprostřed ničeho, aby tam mohl jednou za týden přijít hlouček zájmově extravagantních lidí a kochat se „artefakty“, je naprostá blbost. Vyspělá společnosti, která se transformuje z těžkého průmyslu na soudobou ekonomiku, by v po sobě v první řadě uklidila nepořádek. Tato budova v současném stavu je nepořádek.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 6. Alex :

  Adam:
  Je pravda, že nemá valný smysl zachovávat staré budovy bez toho, aby pro ně byl nalezen nový účel. Budov, které stojí za to zachovat jen proto, aby existovaly jako skanzen, je opravdu málo.

  Je však také pravda, že společnost, která dělá rozhodnutí „na základě reality“ – tedy ryze pragmaticky, účelově, je společností poněkud primitivní, gründerovsky obrazoboreckou.

  Naopak vyspělá společnost věnuje značné zdroje na zachování osvědčených hodnot (i ztělesněných v kvalitní starší výstavbě), protože respektuje východiska, na kterých stavěli dřívější tvůrci, jako součást principů, ze kterých vychází i současný stav a prosperita. Tomu se cizím slovem říká stabilita společnosti a modlí se k ní, zejména v dnešním světě, každý svéprávný občan, politiky, sociology a byznysmeny nevyjímaje.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 7. Dukla :

  Vysvětlí památkáři, že už to nejsou kulturní památky…?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. aggu :

  Havířov. Město Směrníku a bruselského nádraží.

  Thumb up 0 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.