ČD vybraly podobu havířovského nádraží

České dráhy (ČD) už rozhodly o tom, jak bude vypadat nové nádraží v Havířově na Karvinsku. Současný vestibul definitivně zruší.  Původní vestibul čeká demolice. Jeho místo zaujme zeleň a stání pro autobusy. České dráhy pro cestující upraví sousední administrativní budovu. „Z nevyužitých prostor vytvoříme novou halu na míru šitou stávající kapacitě. Tzn. prosklená, volná dýchající budova v kombinaci s moderními prvky membránové střechy z plachty,“ uvedl autor návrhu Daniel Labuzík  ( KOHL  Architekti ). Právě střecha ze speciálně vyztuženého plastu bude novému dopravnímu terminálu dominovat. Kryje prostor s autobusovými zastávkami.

České dráhy počítají, že je nová nádražní hala přijde na 70 milionů korun. Prostor v jejím okolí včetně parkovišť a autobusových zastávek upraví na své náklady město. Zaplatit by mělo asi 90 milionů korun. České dráhy i Havířov ale předpokládají, že celý projekt zaplatí převážně z evropských peněz. Demolice původní nádražní budovy by měla začít příští rok na jaře. Dokončení nového dopravního terminálu je plánováno na polovinu roku 2014.

zdroj a reportáž: ceskatelevize.cz

Související články


Komentáře

 1. thrpst :

  nové je vždycky lepší :)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 2. Nimrod :

  Vypadá to dobře!

  Thumb up 1 Thumb down 2
 3. DaVas :

  Mnohem hezčí, než ta starší verze nového nádraží. Ale i tak bude staré budovy škoda…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. mlynář :

  Staré je staré… tohle se moc nepřetrhli, a kde bude to autobusové nádraží? To zůstane pod bludovičákem? A podobný paraván jsme měli před naší školou (v Brně) a pak jendou napadlo 5 cm sněhu a spadnul. Tak jsem zvědavý, kolik vydrže tenhle, když k tomu ještě přičtu kvalitu místních stavebních firem, ta to bude o život tam chodit…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  mlynář: no ja vidim autobus pod tou strechou..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Vazzy :

  mrtvy.kenny: Jeden autobus jeste AN nedělá :) Není to špatné, ale v Havířově to bude jak pěst na oko…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. garfy1 :

  To „mlynář“ : přesně to samé napadlo i mě … co to bude říkat na půl metru těžkého, mokrého sněhu …

  Thumb up 1 Thumb down 0
 8. makahota :

  dost tak „mimo mísu“….

  Thumb up 2 Thumb down 0
 9. Monii :

  První slavné kyvadlo, teď takový stan. Co bude příště?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. 1xmen :

  No na pohled to vypadá pěkně…ale jak tady psali už dříve….jsem zvědavý na vlastnosti té „plachty“…podle nákresu to má tvar „V“ podélně…tak jestli to nebude vyhřívané nebo to nebude mít nějaké sci-fi automatické shrabování sněhu tak to bude pěkně o držku tam v zimě stát…..ale každopádně….uvidíme:))))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Sníh a podobné nestálé součinitele jsou započítány už při návrhu konstrukce. Zrovna sníh patří mezi proměnné součinitele. Takže se stabilitou bych se nebál.
  Pěst na oko to je, ale v kladném smyslu. Stavba je navržena v moderních duchu. Něco podobného je třeba na Abdul Aziz International Airport ( http://goo.gl/knyvT ).

  Thumb up 1 Thumb down 1
 12. renáta :

  Chybí mi tam původně navrhované spojení koridorem ze šumbarku. Myslím, že je to potřeba. Chodit přes ten hnusný tunel je odporné hlavně v zimě a nebo když lije… to je v podstatě i nemožné. je myslím velkou škodou , že se tohle nedotáhlo!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 13. tom :

  Ale mě se to zdá ještě 2x větší

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Tomas T. :

  No tak jednak je to mensi nez soucasna hala, ikdyz to tak nevypada. Podle pohledu z google mapy je krasne videt jak velka je ta budova a z toho lze i odvodit jak velky stan to bude. Cili bude to stan tak pro 4 autobusy. Takze kdyz bude prset z boku, tak zmokne polovina cestujich.
  O technickem provedeni moc nepochybuji, myslim si ze to maji vyresene. Otazkou pouze je, jak dlouho ta plachta bude opravdu bila.
  To zminovane napojeni na sumbark je ovsem obrovksa chyba. Bylo to uplne v prapuvodnim planu na rekonstrukci, a byla to podstatna myslenka. Takto to je pouha rekonstrukce a nic noveho to neprinese.
  No a jen takovy detail…. kdyz uz zastreseni, tak mi neni jasne proc pod strechu nedaji vsechny zastavky, ale 2 jsou nekde bokem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Nimrod :

  Myslím, že síla vizualizací se zde (nejen u tohoto článku) velmi přeceňuje. A jelikož to dělají KOHL architekti tak bych se nebál ani toho technického řešení. A toho podchodu na Šumbark je skutečně škoda – pokud tam skutečně nebude.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Tomas T. :

  Nimrod: No …. to je prave to co jsem nikde nenasel. ale kdyz se podivate na vizualizace dozadu, tak tam ty stany jsou taky. Takze mozna to tam bude. Ale chtelo by to detailni plan.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Stačí se podívat na předešlý článek http://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2012/05/Screenshot-2012-05-06_13-55-43.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. kluzo :

  No, tak podle mne to je hrůza. Původní budova měla nějaký styl. Tohle vypadá jako stanový přístřešek. A výraz „nové je vždy lepší“ je opravdu, ale opravdu všeříkající (hlavně tedy o to, kdo ten výrok říká).

  Thumb up 2 Thumb down 2
 19. ZDENEK SIMCOK :

  Posstavite stanovy cirkus HUMUS HNUS a kdo bude tu plachtu cistit od toho smugu !!!

  Thumb up 2 Thumb down 1
 20. PetrP :

  ZDENEK SIMCOK: ach jo…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 21. Miroslav Mamula :

  Když už se ta stará budova má bourat, tak je to irelevantní, nicméně je to chyba. Ta budova totiž, laicky řečeno měla ducha, zkrátka jí to slušelo.
  To se o těch nových bílých plachtách nedá říct ani omylem. Bude to působit jako nějaká modernější benzínka.
  No zkrátka, soudruzi na radnici a v ČD opět šlápli do hov…

  Thumb up 2 Thumb down 1
 22. Honza T. :

  Plachta-Stan-Provizorium. Co s tím asi udělá sněhová kalamita nebo nárazový vítr . Výborný lapač prachu. Pokus architekta očistit znečištěný vzduch v havířově od poletavého prachu s dopravy a průmyslu ? Jenže tuto funkci nejlépe plní vzrostlé stromy, které jsou ve městě pro dobro „bezpečnost obyvatel“ systematicky káceny. Papír snese všechno ….

  Thumb up 2 Thumb down 1
 23. Honza T. :

  Krásné fotky odborný názor s 3D vizualizací
  http://www.novinky.cz/kultura/salon/292181-adam-guzdek-chce-zachranit-havirovske-nadrazi-bourani-je-vzdycky-nejjednodussi-reseni-ale.html
  http://www.360cities.net/cs/image/train-station-havirov-czech-republic#109.25,-17.89,110.0

  Thumb up 0 Thumb down 2
 24. venca :

  Dobrý den. Už aby se to Havířovské nádraží zbouralo a postavilo nové. Dnes, 8.6.2014 ve 14:26 hodin jsem se podruhé narodil. Odprovodil jsem návštěvu, vlak odjel a při cestě ven těsně za mnou z nadstřešení perónu spadl kus betonu (nevím, kde se tam vzal). Jít o krok později, skončil by mi na hlavě. Jsem zvědavý, zda dostanu od ČD odpověď a kdy a jak se bude tato situace řešit.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 25. Mara :

  e před volbami, tak všichni politici utrácejí prachy a zdůvodňují si, co oni všechno pro ty své občany voliče neudělají. Honem prostavět miliony a nějaký cestou odklonit…. Ale vraťme se k nové budově. Opět styl, kdy ČD budou mít svoji správní budovu a teplé kancelářičky v oukeji, a ty, občane budeš stát v zimně, mrazu, větu, dešti a pálavě pod plachtičkou (pod plachtičkou osoba….). A když nám vejdeš, občane, do budovy, tak máš nárok jen projít…jo, občane, a ne že nám tu půjdeš na toaletu nebo se budeš chtít tady zdržovat.

  Původní budova je a byla domyšlená architektonicky do konce. Jen spoustu lidí pozapomnělo, protože ČD se přece nehodlá o občanskou veřejnou budovu starat….a to už po několik desítek let.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 26. R :

  Dobrý den
  Jsem velmi nespokojen co řikaji architekti vůbec nepřemyšli a to že ČD Haviřovské nádražní je třeba zbourat a sem PRO
  Hodně věci chybí a to jsou: :-(
  1. kde je vytah či eskalátor pro vozičkaře, kočary, a starší lidi co tahaji kufry myslite že by mladý lidi pomohou to asik těžko.
  2. pro neslyčící a nedoslychavé není tam cedule kolik hodin má zpožděný vlak viz http://www.zelpage.cz/story/railjet-jede-na-czech-raildays/tabula.jpg a jak sem viděl ve Svinově a Č.T, tam maji a sem spokojen totaž maji Vitkovice ale divné že v Havířově není Ale nejkrasnější maji ČD Svinov na 100% se mi libi a hodně lidi tam jsou.
  nehodla litat dolu do haly a zpět protože na reproduktoru rozhlasu vůbec není rozumět kolik hodin má zpožděny vlak
  3. nejhorší to má slepci, jednou jsem viděl a to bylo v listopadu 2013 to nikdy nezapomenu a to mě moc vyděsilo že jel vlak z vagonama a ten slepec málem byl blizko té koleji a byl tam uplně sám.a dokonce není rovné chodnik na nastupišti a muže ujet kočar či vozičkař
  Takže jestli něco stane, nebude vinou Primatora ani České Dráhy ale ARCHITEKT ! Může se stat i mně a všem lidem.Nejhorší je vstup haly a to tam padaji omítka totéž nebude vinou Primatora ani ČD ale ARCHITEKTI ! Takže ARCHITEKTI neuvědomuji na rizika !

  Další věc mam strach chodit proto vzdy kouknu zda tam nahoře nepada omítka totéž na chodniku jsou tam samé
  hrbole když uvidím přijiždět autobus č.16 a musím běhat abych stihnul na bus a občas ztvrdnu kotnik Takže kdo je vinikem ARCHITEKTI ! takže vše za to muže oni zdržuje a protestuje.
  Všude ČD maji hezky opravene jako je Ostrava Svinov a Hlavní nadraží Ostravě a častečně Český Těšin, a další jen naše je to HNUS též OVe Vitkovice…
  Sem skoro rodak 37.let z Havířova a chceme aby Haviřov bylo krasné město a klid takže Archtitekti dejte pořádek v hlavě abyste pořadně uvědomili a koukali co tam vlastně chybí v hale a NE vzhledově budovu či pamatky !!! Musíte také myslet na lidi jak tam chodí a postižených kdybych byl já architekt tak napřed se podívam jesli jsou cedule,eskalátory vyptavat se na lidi jestli sou spokojeni a pak se podívam na celou budovu venkovně a hlavně uspora aby tam nemuseli byt 4 uklizečky stačí jedna …..atd…
  Děkuji za pochopení

  Thumb up 0 Thumb down 2
 27. Sanju :

  R: I Vám dobrý den. Nerad bych se Vás dotkl, protože Vaše připomínky jsou postavené na zdravotních potížích, se kterými není snadné se vyrovnat. Ovšem zdá se, jako byste zapomínal, že nádraží bylo stavěno v letech 1964 až 1969. Nelze se příliš divit tomu, že před 50 lety se nekladl takový důraz na to, aby byla nádražní budova přívětivá i vůči lidem s různými druhy postižení. Těžko to mít architektovi za zlé, když dodržoval soudobou praxi.
  Protože je nádražní budova v majetku Českých drah, mělo by Vás naopak rozčilovat, že tento státní podnik neinvestuje do oprav a modernizace prostoru, ale údržbu zanedbává. Proto, aby nádražní hala dobře sloužila i lidem se zrakovým a sluchovým postižením (případně s omezením pohyblivosti) ještě není nutné celé nádraží bourat a stavět znovu. Kdo bude mít skutečný užitek z toho, že se proinvestuje 200 milionů korun? Za tyto peníze se navíc nové nádraží nepostaví, pouze se zbourá současná hala a k odbavení cestujících se upraví vedlejší administrativní budova.
  Havířovské nádraží je ve výrazně lepší kondici, než nádraží v Ostravě-Vítkovicích. Zaráží mě, kolik lidí si přeje jeho zbourání, když by se spíš měli ptát, proč nechaly České dráhy budovu takto chátrat. Není to nejvhodnější příměr, ale nechal byste zbourat katedrálu svatého Víta? I její architekt nemyslel na postižené, budova je stará a její provoz nákladný.
  A poslední věc – toto není stránka, která by sdružovala architekty zodpovědné za stav té či oné budovy. Čtenáři těchto stránek se prostě jen rádi dozvídají, co nového se v Moravskoslezském kraji staví. Vaše výtky nepadnou na úrodnou půdu.
  I já děkuji za pochopení.

  Thumb up 3 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.