BRUSÍRNA Český Těšín

Areál bývalých brusíren v Českém Těšíně projde revitalizací.

Autor: FRIS architekti s.r.o. / Katarzyna Jursa Pieleszová, Adam Jursa
Investor: UATP Invest s.r.o.

Projekt řeší revitalizaci areálu bývalých brusíren v Českém Těšíně. Původně plynárna, poté brusírna křišťálu, byla v minulosti několikrát přestavována do stávající podoby. V průběhu těchto úprav byl změněn celkový charakter stavby, podlažnost, a do zděné stavby byl vestavěn železobetonový skelet. Původní proporce stavby se nenávratně změnily a budova obdržela fasádu s tváří poplatnou své době. Celý areál je v současné době izolovaný od ul. Střelniční. Cílem bylo prostory propojit s veřejným prostorem, aby se areál stal jeho součástí. Koncepce areálu byla navržena tak, aby byl zachován industriální duch místa. Budova nenese žádné dekorativní prvky původního řešení, a jejich navrácení by bylo pouhým umělým počinem a zdobením. Rozhodli jsme se proto venkovní plášť ztvárnit jednoduše, abychom mohli ukázat drsný příběh budovy zevnitř. V návrhu tedy pracujeme s hmotou, jaká je, a navazujeme na koncept kontrastního působení novotvarů v souvislosti s historickou zástavbou. Volíme temnější ztvárnění, které vytváří k historickým objektům adekvátní kontrastní kulisu. Interiér bude nositelem odkazu v expresivní formě. Měl by svou upřímností přímo šokovat, bude ukazovat to, čím vším si budova ve své historii prošla. Střecha je navržena jako extenzivní zelená. 

Související články


1 komentář

  1. vojta :

    Mám radost, Těšíny začínaj být fakt jinde

    Thumb up 12 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.