Bönischova vila na prodej

Město Kopřivnice na Novojičínsku se rozhodlo prodat historickou Bönischovu vilu, která v posledních desetiletích sloužila jako loutkové divadlo. Nemá totiž peníze na to, aby ji mohlo opravit. Prodejní cena vily činí téměř 4,1 milionu korun.

Vila je nejstarší obytnou budovou s městskými rysy v Kopřivnici. Dům, který je dílem významného stavitele Heinricha Czeikeho, si v letech 1888 až 1889 nechal postavit lékař Ignác Bönisch. „Patrová vila s podkrovím a podsklepením v sobě spojuje prvky secesního ornamentu, anglické venkovské architektury a lidové slovanské tradice,“ uvedla mluvčí Lucie Petříčková. V roce 1945 byl dům zkonfiskován, pak v něm bydlelo několik nájemníků a od 50. let tam byla hudební škola. „V roce 1977 začalo budovu užívat loutkové divadlo, čímž ji vlastně zachránilo. Nastěhování divadelníků předcházely stavební úpravy vnitřních prostor a dodatečně byla provedena i oprava fasády,“ uvedla Petříčková. Loutkové divadlo nyní sídlí v kulturním domě. Dříve působilo pod Závodním klubem ROH Tatra, v 90. letech automobilka budovu bezplatně převedla městu. V té době už stav vily nebyl příliš dobrý. Město nechalo vypracovat studii postupu oprav, která mimo jiné počítala s půdní vestavbou pro ateliéry umělecké školy, ale kromě opravy střechy se dosud žádné další úpravy neudělaly.

koprivnice

zdroj: archiweb.cz