Bělský les potřebuje spravit

Páteřní cesta v Bělském lese je ve strašném stavu, stěžují si Ostravané. Společnost Ostravské městské lesy a zeleň slibuje, že ji opraví. Na opravu páteřní komunikace v Bělském lese je potřeba sehnat tři miliony korun.Hlavně maminkám s kočárky se nelíbí, že procházky Bělským lesem připomínají spíše jízdu na autodromu než relax v lesoparku. Míní, že zejména páteřní cesta vedoucí do Staré Bělé by potřebovala spravit.Jednatel Ostravských městských lesů a zeleně Vladimír Blahuta uvedl, že tuto nejhojněji využívanou komunikaci měla společnost v plánu opravit už před dvěma roky. „Tehdy náš záměr neschválila Rada města Ostravy. Do plánu investic na rok 2010 zas nebyla zařazena kvůli tomu, že vedení obvodu Jih chtělo v Bělském lese na základě urbanistické studie vybudovat zónu pro volnočasové aktivity občanů,“ vysvětlil Blahuta.Myslí si, že realizace urbanistické studie není v nejbližší době možná, proto společnost požádala ostravské zastupitele o třímilionovou dotaci na opravu této půldruhého kilometru dlouhé lesní cesty.“Z fondu životního prostředí dotaci sice nedostaneme, ale potřebné peníze se zřejmě najdou v jiném ,balíčku‘,“ míní Blahuta. Potvrdil to i náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej (ODS). „Fond životního prostředí je určen na jiné akce. Řešíme to s kolegou investičním náměstkem, aby to šlo zaplatit z jiné kupky peněz. Je nutné co nejdříve cestu a její okolí opravit,“ slíbil Madej.
Příliš velkorysá studie
A jak to vypadá s celkovou rekonstrukcí a obnovou Bělského lesa, která měla podle plánů radních Ostravy-Jihu začít už před několika lety? Místostarosta Jihu Radim Lauko (ČSSD) míní, že urbanistická studie, kterou má vedení obvodu k dispozici, byla příliš velkorysá.“Zatím na to nemáme finance. Budeme asi muset studii přehodnotit. Intenzivně také hledám další možnosti, jak získat peníze z externích zdrojů,“ tvrdí Lauko. Osobně se spíše přiklání k tomu, aby tu co možná nejvíce zůstal zachován ráz lesa. „Byl bych rád, kdyby se tu leccos změnilo, ale aby se příliš nekácelo a Bělský les zůstal lesem,“ řekl Lauko.Ani lesákům se příliš nelíbily plány vytvořit z Bělského lesa atraktivní zónu volnočasových aktivit. „Ráz lesa by měl být zachován, ne vydláždit a vyasfaltovat,“ míní Blahuta s tím, že letos nepočítají Ostravské městské lesy a zeleň s dalšími většími investicemi do Bělského lesa. „Loni jsme opravili běžeckou dráhu v areálu zdraví, letos přidáme nějaké pergoly, odpadkové koše, opravíme lavičky,“ řekl Blahuta.Podle urbanistické studie, kterou má obvod Jih k dispozici, by měl být areál Bělského lesa řešen tak, aby ho mohli využívat cyklisté, bruslaři, v zimě běžkaři. Měla by tu vzniknout nová odpočinková místa s lavičkami, nové chodníky, osvětlení a bezpečnostní systém. Také nová kavárna, hřiště a další atrakce. Navrhované úpravy řeší i komplikovaný přístup do Bělského lesa ze sídliště Dubina a měly by v budoucnu umožnit všem jeho návštěvníkům přejít frekventovanou Plzeňskou ulici bezpečně a bez komplikací. Zřejmě by tu měl vyrůst nadchod.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.