Aktuálně o projektu Stříbrné jezero

Město Opava připravovalo v minulých letech plán revitalizace Stříbrného jezera a udělalo pro ni všechno, co udělat mohlo. Má vydané územní rozhodnutí a do poloviny letošního roku by chtělo získat i jednotlivá stavební povolení.

Míček je teď na hřišti státu a pokud bude jeho rozhodnutí pružné, začne oblíbený Sádrák dostával novou podobu ještě letos. Investiční práce by mohly být zahájeny už ve druhé polovině roku.

Hlavní součástí první etapy projektu je výstavba chybějící dopravní i technické infrastruktury a zejména zajištění bezpečného přístupu pro chodce a cyklisty. Jihozápadní část lokality mezi jezerem a silnicí návštěvníci využívají nejčastěji, a v plánu jsou proto opatření, vedoucí k usměrnění a zlepšení rekreačních funkcí.

„Území severně a východně od jezera včetně břehů nebude touto etapou dotčeno vůbec,“ říká Martin Dostál z odboru rozvoje města a strategického plánování opavské radnice.

Projektovou dokumentaci zpracovalo sdružení STUDIO-D+T Opava. V projektu je navržena lávka přes řeku Opavu, která umožní propojení tohoto území s Městskými sady. Pod ulicí Rolnická bude u zastávek MHD vybudován podchod, který pěším návštěvníkům zajistí větší bezpečnost. Terénní úpravy budou soustředěny výhradně na modelace terénu, které částečně ochrání území pro menší děti od rušné komunikace.

Přilehlé břehy jezera budou upravené tak, aby působily přirozeně. Počet vstupů do vody bude sice snížený, ale ty, které zůstanou, budou bezpečnější a k prospěchu čistoty vody. „Projekt zohledňuje i zvýšenou bezpečnost plavců pomocí bezpečnostních plovoucích mol, umístěných v bezprostřední blízkosti pláží a v místě bývalých ostrůvků,“ upozorňuje Martin Dostál.

Ornitologové jistě přivítají plovoucí ostrůvky ve východní zátoce, které zlepší podmínky pro život a rozmnožování vodních ptáků. Ekologičtí odborníci dali záměru opavské radnice své požehnání.

stribrne jezero opavazdroj: denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.