Studie Janáčkovy filharmonie Ostrava

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes studentská práce přihlášená na YAA 2011: Studie Janáčkovy filharmonie Ostrava od Bc. Martiny Bedrunkové.

Autorská zpráva:

MÍSTO
Lokalita v historickém jádru města Ostravy, zahrnuje náměstí Ed.Beneše a objekty obchodního domu Ostravica- Textília.

V dnešní době značná část pozemku osázena vzrostlými stromy je neupravovaná a značně znečištěná. V 19. Století zde stával tzv. Německý dům – objekt s reprezentativními prostory a slavnostním sálem. Stejně tak obchodní dům Ostravica – Textília, který je dnes veden na seznamu kulturních památek, byl ve své době považován za důležité centrum kultury. Dnes v důsledku nedostatečné péče je předpokladem jeho destrukce.

ZADÁNÍ
Revitalizace a návrh na definitivní urbanistické a architektonické zajištění prostranství, tj. včetně zvážení míry sanace zachovalých a využitelných prostor stávajících objektů, v souladu se zevrubným stavebně-historickým průzkumem a jeho vyhodnocením, novostavba JFO jako hudební laboratoře pro veřejnost s napojením na parkovací a obslužné prostory, řešení prostorů ploch doplňujících stavbu kulturního zařízení, a to dle vlastního zvážení, zatraktivňující samotný objekt JFO.
Důraz kladen na architektonické a stavební řešení, včetně zohlednění akustických požadavků na koncertní síně.

KONCEPT
Podstatou návrhu je vytvoření staronového „kulturního srdce města“, stavbu, která doplní a spojí veškeré významné body centra města rozvine jejich důležitost dál než po hranice města. Návrh hmotného a strukturního ztvárnění vychází částečně z původní půdorysné stopy obchodního domu a reaguje též na objekty okolní, ke kterým se vždy otvírá jedním vstupem. Zavěšená fasáda zlaté barvy ve tvaru květu odkazuje na rozvoj (rozkvět) kulturnosti města, též vlnění hudby. Zlatá barva pak symbolizuje vznešenost, lesk koncertů, upozorňuje a láká.

NÁVRH
Objekt je rozdělen na veřejnou a neveřejnou část, které jsou však vzájemně přístupné. Hlavní sál který je statickým a faktickým centrem stavby pokryje kapacitu 1300 míst k sezení a je doplněn komorní scénu pro približne 150 posluchačů. Kontrukce stavby je kombinací skeletu a stěnového systému, avšak je zde podpořena snaha o maximální subtilnost prosklením veřejných částí. Skleněné části stavby jsou staticky zajištěny doplněním o skleněné lepené nosné sloupy. Objekt je doplněn velkorysými foyer jak pro návštěvníky, tak pro muzikanty a honosnou restaurací.

Požitými materiály jsou jemnozrná hlazená venkovní omítka bíle barvy, použitá na hlavní hmotě objektu a perforovaný zlatý plech TECU Gold na zavěšené fasádě.


Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Poměrně laciná vykrádačka filharmonie v Hamburku.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. acdlcia :

  Projekt je to zajímavý, možná trochu megalomanský, ale na místní poměry rozhodně netradiční a designově by centrum oživil. Ale! A teď příjde to velké ALE, je to obrovský monolit, který zaplácne celý prostor a byl bych nerad kdyby obří stavby stylu KAROLINA začaly prorůstat do centra města. Studie prezentovaná zde v nedávné době se sem hodí určitě mnohem více http://www.msstavby.cz/studie-namesti-dr-e-benese-11-03-2012/ už z důvodu, že daleko lépe navazuje na stávající zástavbu, obsahuje zeleň i oddechovou zónu. Tyto studie mohou ovšem přinést hodně podnětů pro architekty v budoucnu řešící tento prostor.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Dejvid :

  hnus velebnosti, na černou louku možná, ale do historického jádra… ZLOČIN

  Thumb up 1 Thumb down 1
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Dejvid: Zločin je dělat z nehistorického města skanzen.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 5. aggu :

  martin [msstavby.cz]: Přesně tak. I když Ostrava tak úplně nehistorické město havířovského typu určitě není, památek je v centru hodně, i když převážně z počátku 20. století. To jim ale na kvalitě neubírá, co je víc, baroko nebo moderna? ;) Městská památková zóna není v centru z plezíru.
  Každopádně má oproti jiným českým městům (Č. Krumlov, Praha, Olomouc) přece jen více stupňů volnosti ;) a je možné (skoro bych řekl povinnné ;) se tady oproti nim trochu rozletět. Což v těch třech zmíněných v centru takřka nejde, tam je to finito, to jsou a navěky zůstanou skanzeny. Pro turisti.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. E :

  Přímo takhle do centra? Ani náhodou! Plácněte si to třeba na černou louku nebo někam na kraj města prosím. Stavba je to zajímavá, ale místo je nevhodné!! Na Ostravicu má spousta lidí nádherné vzpomínky a mají v ní kousek sebe, jestli zničíte Ostravicu, zničíte nejen kousek Ostravy, ale taky kus každého Ostravaka. A to ani nemluvím o náměstí, zeleni a soše, které by k úhonu přišly taky.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 7. Martin :

  martin(mss): Začínám Vás podezřívat, že Vaše nenávist k historikům a památkářům pramení z toho, že Vám nějaký památkář v dětství na hřišti sebral míč nebo historik přebral holku… :-D

  Thumb up 2 Thumb down 4
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Martin: Ne, jeden mi rozkopal hrad na pískovišti…

  Ale teď vážně. Je mi 19 a pochybuji, že by nějací historikové byli vůbec schopni mi přebrat holky se kterými chodím.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. Martin :

  martin (mss):Devatenáct let? To by vysvětlovalo Vaše radikální názory (to a to je jasně špatné, tohle je naprosto správné). Taky jsem si po absolvování SŠ myslel, že se dá svět vidět černobíle. Na druhou stranu Vám musím vyslovit uznání, že už v takovém věku děláte zajímavé projekty jako je tento web.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 10. Hynek [msstavby.cz] :

  martin [msstavby.cz]: ja bych historiky nepodcenoval. mozna ne jeste par let, ale ten cas prijde :o)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Hynek [msstavby.cz]: Ehm.. :D Martin: Jo, 19, Ročník narození 1994.. Něco je napsané i v sekci „O NÁS“….
  Nemám radikální názory. Když to někde ne. Proč né tady.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Martina Bedrunková :

  Jako autor studie jen chci říct, že se jednalo o školní práci s určitým zadáním, kdy se zachováním Ostravice nebylo možné ani uvažovat. Chápu rozporuplnost, který studie vyvolala, dnes bych se k tomuto úkolu postavila jinak. Ve škole se ctí zadání, abychom se navrhování a projektování naučili a z chyb se poučili.
  Docela se divím, že se tyto školní práce dostanou zde jako studie, které v někom můžou vyvolat dojem „něčího záměru realizace“. Toto rozlišení mi na msstavby zásadně chybí.
  Díky za pochopení.
  M

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. acdlcia [msstavby.cz] :

  Martina Bedrunková: Hned na začátku článku je napsáno že se jedná o soutěž mladých architektů.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Martina Bedrunková :

  To sice ano, ale ne že se jedná o studentskou práci s jasným zadáním. YAA se mohou účastnit rovněž začínající architekti se svými prácemi, tak i studenti s ateliérovými. Tato práce byla vytvořena pod hlavičkou Ateliérové tvorby a až druhotně zaslána do YAA. Jednalo se o smyšlené zadání na reálných pozemcích nehledě na zastavění.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  Martina Bedrunková: zdravime, ale myslim, ze to je stejne pod rozlisovaci schopnost vetsiny ctenaru, rsp. neni to relevantni. I kdyby se tu dala fotka dortu ve tvaru budovy zasazeneho do modelu lega, tak to nebude znamenat, ze si to lidi nepromitnou do realu a nebudou argumentovat v teto rovine. Tyto YAA clanky jsou navic i graficky a uvodem docela nadstandardne odliseny od ostatnich, lec nekdy nestaci ani to.
  Tak nam to (tim myslim i ctenare) odpustte. ;)

  Jinak nad odlisenim jsem uvazoval uz hodne davno, ale neni jasne, kde to zastavit. Staci oddelit studie od projektu k realizaci? Nebo i oddelit projekty ktere se tedy opravdu realizuji (to uz je skoro pro sherlocka holmese)? Nedej boze sledovat veci jako „realizovano“, tzn planovane/probehle kolaudace apod. to by navysilo casovou narocnost provozovani webu tak na petinasobek, coz jednoduse neni mozne. Tudiz je v tomto pripade je lepsi to nerozlisovat, nez krom pridavani clanku jeste detektivnim zpusobem cihat na to, co se preklopilo ze studie do realneho projektu a z projektu do stavby, protoze nektere projekty se nerealizovaly nikdy, nektere cekaji dlouha leta a o nekterych nemusime mit zadne dalsi informace a povazoval bych za chybu to mit na webu oznaceno jinak, protoze zde je treba priklad, kdy se clovek zacne prehrabovat v necem, co bylo zverejneno pred ctyrmi roky..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Martina Bedrunková :

  V pořádku, chápu, že to není snadné vždy rozlišit, ale zarazilo mne to, stejně jako to, odkud máte tyto podklady včetně autorského textu, obrázků, výkresů apod., jelikož já souhlas jako autor (to kdybych se chtěla zaobírat autorským zákonem) nikde jinde než pro YAA nedala a tohle není zrovna práce, kterou bych se nyní někde ráda chlubila. Ale rýpat do nikoho a ničeho nechci, ani do negativních a jiných komentářů, spíš mi jde o slušnost projevenou vůči autorům ať už je práce jakákoliv (nemluvě jen o mém projektu). Díky za pochopení. M

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Hynek [msstavby.cz] :

  Martina Bedrunková: netusim, jaka prava jste tehdy YAA dala, ja myslim, ze z toho formatu clanku je zjevne, ze to za jejich zady vytvoreno nebylo, kdyz v zaveru dekujeme za spolupraci. :)

  z nasi strany se snazime „slusnost vuci autorum“ splnovat v tom, ze pokud zname autora, tak ho uvadime, stejne jako zdroj, odkud informace cerpame + samozrejme pokud se nam autor ozve, plne respektujeme jeho pravo nechat u nas clanek stahnout (tusim se stalo jednou za tech 6 let fungovani), staci rict i ve vasem pripade..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Martina Bedrunková :

  To není potřeba stahovat, nejsem nijak uražena nebo podobně. Já sama na toto narazila až teď po x-letech, kdo ví komu takto YAA poskytly mou práci, ale autorem stále jsem já, což uvádíte. Možná by se jen hodilo uvést , že se jedná o autorskou zprávu, případně také to, že je to práce studentská – tedy smyšleného zadání.
  Nechci vyvolávat nějaké rozpory, šlo jen o udivení a překvapení, když takhle najdete někde viset svou práci, nevíte o tom a někteří si myslí, že jde snad o nějakou zamýšlenou realitu, nic víc. Žádné útoky v tom, že jsem se tak rozepsala, nejsou. Díky M

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Hynek [msstavby.cz] :

  Martina Bedrunková: ok, doplneno. asi pozde, ale presto.. taky diky.
  az bude neco, cim se treba pochlubit v ramci regionu, budem radi :)

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.