Přístavba Domu umění – EIA

Záměrem je výstavba přístavby stávajícího objektu Galerie výtvarného umění v Ostravě na Jurečkově ulici. Plánovaná stavba se nachází v centru města Ostravy.

U veřejných staveb typu galerie, knihovna, koncertní hala apod. se stále silněji v současné architektuře uplatňuje hledisko poskytnutí významných částí budovy veřejné ulici. Ulice vstupuje do domu, prochází jím a dům se stává její součástí. O uplatnění tohoto urbanisticko-architektonického principu usiluje i navržený záměr.

dum umeni

V „ulici“ pod Domem umění návštěvníci a obyvatelé Ostravy naleznou kavárnu, prodejnu knih, výstavní plochy pro pořádání různých akcí a akčních výstav, místa pro neformální setkávání a diskuse i pro odpočinek. Stará budova Domu umění Ostrava nabízí vstup od centra Ostravy a poskytne průchod do nové budovy. Ve staré budově bude v plném rozsahu instalována původní Jurečkova sbírka, která ostravskému Domu umění dala vzniknout a proslavila jej. Jurečkova sbírka umístěná v prvním patře by se měla stát hlavní branou pro vstup do nových horizontálně navazujících galerijních prostor rozložených hlavně ve dvou speciálně propojených úrovních, kde by měly být umístěny trvalé expozice. Tyto trvalé galerijní fondy by měly být přístupné zadarmo všem a měly by sloužit pro výuku o výtvarné kultuře žákům základních a středních škol. Pro výuku by však měla především sloužit interaktivní expozice umístěná na úrovni přízemí v nové budově.

dum umeni

Nová budova Domu umění Ostrava umožňuje z „ulice“ – ze vstupní haly pod budovou – překonat dvojicí (resp. trojicí) výtahů a dvěma schodišti tři podlaží trvalých galerijních sbírek a dostat se do zcela specificky prostorově uspořádaných volných výstavních prostor s horním denním osvětlením. V pátém nadzemním podlaží je navržena galerijní knihovna se studovnou a v šestém nadzemním podlaží, zcela nad městem, naleznou návštěvníci víceúčelový sál se společenskou terasou. Poslední sedmé nadzemní podlaží je věnováno kancelářím, ateliérům a speciálním dílnám. Veřejně přístupná část Domu umění (ulice) je tvořena třemi výškovými úrovněmi. Základní výškou je úroveň okolního terénu s hodnotou okolo -1,95 m. Vstupní hala staré budovy má hodnotu ±0,00 m a na téže úrovni je k ní připojeno první nadzemní podlaží nové budovy. Stará vstupní hala je pomocí „ramposchodů“ spojená s novou rozlehlou halou s úrovní s hodnotou -3,75 m – je tedy o 1,8 m níže než okolní terén. Tento výškový rozdíl je vyrovnán záměrným svahováním přilehlého terénu.

dum umeni

Vysokou přidanou nadhodnotou Domu umění v Ostravě jsou výstavní sály s horním přirozeným osvětlením. Výstavní sály pro pořádání volných výstav jsou umístěny nad stálými expozicemi: jedná se o dva čtvercové výstavní sály o půdorysných rozměrech 18 x 18 m, jeden s výškou cca 8 m a druhý s dvojí výškou okolo 4 a 8 m, další sál s horním denním osvětlením o rozměrech 9 x 18 m a výstavní plochu s výškou okolo 4 m s rozměry 18 x 27 m. Expoziční plocha bez horního denního osvětlení na úrovni hlavních výstavních sálů může sloužit variabilně pro účely jednoduchého zřizování menších výstavních prostorů s videi a speciálními výstavními programy. Její výhodou je, že může být používána jako „černý box“ s použitím (naopak) umělého osvětlení.

dum umeni

zdroj: EIA

Související články


Komentáře

 1. Jarda :

  Ne, doufám že tohle se realizovat nebude.Podobná krabice stojí kousek dále a je plná obchodů.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Kostelník :

  ANO, doufam, ze tohle se postavi co nejdrive. Inteligentni architektura respektujici puvodni Dum umeni a hlavne konecne misto, kde by nase ostravska galerie mohla trvale vystavit sve bohate sbirky.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 3. balde :

  1. Moc se mi to libi, a uz we nemuzu dockat, az bude stat 2. Konecne v ove dalsi budova co obohati kulturni zivot 3. Pleskot jeste nezklamal, a nevypada to ze by seto melo zmenit

  Thumb up 0 Thumb down 1
 4. Michal :

  Tohle by mohlo dopadnout skvěle.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. marian :

  Jarda: a gong je obyčejný válec! jardo jardo…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 6. bapi :

  Vypadá to moc dobře!

  Thumb up 0 Thumb down 1
 7. Nimrod :

  Neberte vážně provokatéry. Fandím odvážným nápadům, a tento určitě odvážný je!!!

  Thumb up 0 Thumb down 2
 8. aggu :

  Skvělé, skvělé, skvělé. A ještě Black Cube, prosím. To by byla panoramata ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Hynek [msstavby.cz] :

  tak abych to vyvazil, tak mi se to nelibi. :) ciste pocitove, mozna az to uvidim v realu a na te bocni stene bude k videni trebas neco vic, nez beton, tak to dam, ale jinak mi to evokuje stul s nezavrenym suplikem. tak zas nemusi se mi vsechno jen libit, zejo.. :D

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. aggu :

  Už druhá budova v Ostravě za krátkou dobu, co by se dostala na pohlednice. Kdyby ještě existovaly ;)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 11. aggu :

  A ještě něco. To šedé před hlavním vchodem vypadá jako široký chodník. Vůbec to nevypadá jako rozpadlý asfalt, zaplácený asfaltem, štrikovaný betonem, osazený lešeňovkama s plechovými obrázky šipek, písmenek P a panáčků. Tož hurá.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. acdlcia [msstavby.cz] :

  Mne teda pan Pleskot velice zklamal a to právě tímto projektem. Neříkám že je to špatné to ne, ale je to slabé (kolemjdoucí si řekne „hm no dobré jdeme dál“). Tahle parcela přímo vybízí k tomu aby se na ní někdo rozšoupnul, je to dům umění tak by i ta budova sama mohla být uměleckým dílem. Osobně musím říct že se mi některé ty studentské návrhy líbily více.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Jarda :

  marian: Gong není válec, a mi se to opravdu nelíbí, nikoho neprovokuji, ale mi se to opravdu hodně nelíbí .

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. aldik :

  Další fukušima v Ostravě? No nazdar :-D Proti jedné kde kdo protestoval a tady je najednou klid? Krabice jako krabice, ne? ;-) To už lépe vypadá Vítkovické nádraží, teda když pominu jeho zchátralost.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. aggu :

  :-/ každý správný milec ostravské architektury řekne aspoň 2x v každé větě fukušima…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. Rumcajz :

  Skončil jsem u prvního odstavce… to jsou mi teda kecy :-/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. aggu :

  Rumcajz: Kecy? To je úžasné jak jsou lidi na webu hned hotovi s názorem, a to patřičně úsporně ;) U Bílého stínu se popisuje to, co mi chybí u většiny projektů tady, všechno bývá tak nějak solitérní. A co ulice? Skutek utek, málo kde se to řeší. A u obchodní centrer, Karolina zářný příklad, je to už úplná tragédie, tam je prostor 50 m okolo obvodové zdi mrtvý jako by tam byla radioaktivní zóna. Co dělá město městem? Baráky? Ne, ulice. A u téhle novostavby se o to Pleskot snaží. A zrovna ve složitém okolí Poděbradky, kde to vypadá jak na rozhárané periferii. Trochu to uzavře Amsterodam, ale i tak…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Tomas T. :

  acdlcia [msstavby.cz]: No ja byl na nekolika prezentacich tohoto napadu, a musim rict ze je to asi to jedine co se postavit dalo.

  Kdyz se podivate na seznam pozadavku, ktere jsou na budovu kladeny tak zjistite ze to vubec nebylo snadne. Uz jen ten vzhled stolu se suplikem je udelan proto, aby se pod ten obrovsky vyklenek mohla schovat velkoformatova vystava (pripadne socha – i vyssi nez 6m). Nevim jak napr. resit tento problem elegantneji, nez takto. A takovychto pozadavku bylo vice. A navic budova galerie ma spoustu specifik. Ono se staci podivat co vse musite splnovat, kdyz si napr. chcete do galerie zapujcit nejaky vetsi cennejsi obraz. Zacina to stalou teplotou a vlhkosti a konci to vyskou stropu a maximalnim nakolnenim obrazu pri transportu (od toho pak napr. musite odvijet sirky dveri a prostor).

  A posledni dodatek: ano, sam pleskot rekl ze se to mohlo pojmout velkolepeji, a vrazit do toho vice penez. Ale vyssi castka na porizeni stavby muze znamenat take oddaleni cele stavby. Cehoz jsme byli svedkem u knihovny. Ikdyz tam to bylo jeste o necem jinem. A druha vec, kterou Pleskot zminoval byly provozni naklady. Vetsi budova znamena vetsi provozni naklady, a chtel se vyhnout stavu, kdy mesto bude davat penize pouze v takove mire, kde budou stacit na provoz, ale samotna galerijni cinnost jiz bude zaostavat. A neni to jen kec, ale uvadel asi 5 muzei, ktere jsou postaveny jinde v zapadni evrope, a presne tento problem maji. Coz u prahy by asi nehrozilo, ale u ostravy se toho obaval.

  Takže opravdu za mne je to uzasne, ze toto vubec nekdo dal dohromady, a ze to ma realnou sanci vzniknout. A pod jmenem Pleskot vidim tu jistotu, ze to opravdu bude fungovat tak jak se planovalo, a nebude tam neco stylu – je aha …. tak tady jsme to nedoresili, no co uz……

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. thrpst :

  Já jsem jednoznačně pro. Líbí! Want!

  Thumb up 1 Thumb down 1
 20. acdlcia [msstavby.cz] :

  Tomas T.: S tím vším souhlasím, ale ono by stačilo málo. Třeba kdyby se ta fasáda trochu prohla, zaoblila nebo zvlnila a hned by to bylo zajímavější. Vím že nechtějí utratit zbytečně moc peněz, ale nemusí to vypadat tak že nechtějí utratit zbytečně moc peněz.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 21. Martin [msstavby.cz] :

  Rumcajz: NO, ono je to složitější čtení a chápu, že 4 odstavce jsou pro někoho moc :o)…
  aldik: Krabice jako krabice ? Alane, Alane….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 22. Tomas T. :

  acdlcia [msstavby.cz]: No kdyby se to nejak vlnilo, tak mi zase prijde ze by to vubec nenavazovalo na tu puvodni budovu. Na te se nic nevlni, a je prave cela v takovychto hranatych geometrickych tvarech. Jedine co bych asi z meho pohledu udelal je jina barva. Ale zase jakou barvu ….. to si netroufam rict.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Jarda :

  Tomas T.: No já nevím, ladilo by to , pokud by i ta nová budova byla ve stylu červených cihel a „industry“ stylu a byl tam alespoň nějaký přechod mezi styly obou budov, ale takhle je to jen slepenec dvou budov a ne jeden celek.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Tomas T. :

  Jarda: Vite ono se to tezko vysvetluje. Kdyz jsem to poslouchal, tak mi to vse prislo logicke a vporadku. Reprodukovat to ale skoro po roce, je tezke a vyzni to uplne jinak.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Jarda :

  Tomas T.: Moc se mi to na první pohled nelíbilo, ale na druhou stranu, máte pravdu, ta stavba je svým způsobem zajímavá a pokud bude fungovat vnitřně jako celek, tak to bude super. Když jsem dneska šel kolem Domu umění, tak jsem si ji tam zkoušel představit a myslím, že to bude milionkrát lepší, než co tam je teď. Takže si držme palce, ať se to zrealizuje. Howgh!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Balde :

  vypada to ze by se mohlo zacit stavet během par let http://goo.gl/mTr1Gy

  Thumb up 0 Thumb down 0
 27. Alex :

  Pleskostrava.

  Thumb up 0 Thumb down 4
 28. Rýša :

  Balde: Bože, to je rychlost! Tohle ale mluví samo za sebe: Je kolem toho strašně moc úředničiny. Ono se to nezdá, všechny přípravné práce nejsou vidět, ale než si úředníci předají vše potřebné, tak to nějaký čas zabere,“ sdělil ředitel.
  Takže než si úředníci vše potřebné předají uplyne ne několik let ale desetiletí. Standard práce úředníka(ů) nejen v Ostravě. Ovšem kromě schvalovaní a navyšování platů a odměn, tam to jde až nestandardně rychle.
  Takže, Balde, že v roce 2020 se půjdete podívat do Bílého stínu, pusťte z hlavy.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 29. Balde :

  Rýša: stále věřím :D jsem optimista :D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 30. thvari :

  už to mají v rozpočtu. to už je kousek. jen kopnout do země.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.