Petice proti zbourání nádraží v Havířově

Přísluší nám upozornit na petici proti bourání vlakového nádraží v Havířově. Pokud s touto myšlenkou sympatizujete, zde je odkaz: Petice proti zbourání budovy vlakového nádraží v Havířově. O záměru jsme již informovali včetně vizualizací nového terminálu, viz „Související články“ dole.

Svým podpisem v petici dáte najevo, že nesouhlasíte se zbouráním budovy vlakového nádraží v Havířově. Budova je architektonicky cenná, byla postavena v 60. letech v bruselském stylu architektem Josefem Hrejsemnou. Je jedna z mála budov v Havířově, která je z hlediska architektury velice zajímavá a proto si myslíme, že je velká chyba budovu bourat.

foto: expo58.blogspot.com

Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  Kdyby nová podoba vlakového nádraží, tak jak je na vizualizaci, byla garantována, pak si myslím, že by byla funkčně i esteticky více přijatelná.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 2. Tomas T. :

  Je jasne ze tak jak to vypada na vizualizaci , tak tokve to nebude…. to by nikdo nezaplatil. Me uz strasne bavi, tak davaji na vizualizace pendolina, pritim je jasne ze takove vlaky tam nikdy nebudou. Proste zadna vizualizace se nezaklada na realite, ale je to nejaka predstava jak by to bylo vsechno krasne v idealnim svete.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Hynek [msstavby.cz] :

  Tomas T.: „Předběžně podle studie by měl projekt stát okolo 160 miliónů korun s tím, že 135 miliónů by měla pokrýt dotace.“ ( http://goo.gl/a0je1 )

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Summerboy :

  kenny: to by bylo super, kdyby tu dotaci dostali.
  Tomas T.: pendolina tam ale aspoň občas jezdí ;-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Nimrod :

  Když autoři petice zajistí smysluplné a ekonomické využití stávající budovy, klidně jim to podepíšu. Jinak v tom bordelu a bezdomovci obloženém baráku je strach procházet…Ale uznávám, že interiér budovy byl v době vzniku moderní…bohužel, čas jde dál

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Hynek [msstavby.cz] :

  Nimrod: proc pozadujes (jeste nesmyslne po autorech petice) „smysluplné a ekonomické využití budovy“? je to nadrazi. kdyz to zbouraji, postavi za 160milionu opet nadrazi, zadny jiny smysl ani ekonomicke vyuziti to mit nebude. navic bordel a bezdomovci tezko souvisi s tvarem nebo starim budovy. kdyz se neuklizi a neudrzuje, nepomuze ani 160milionu na konte.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. aggu :

  @Nimrod: nepochopil jste princip petice, tu nevyhlašují investoři ;) Nádraží je (prozatím) státní majetek a je nutné, aby se předtím, než se udělají nevratné kroky buldozerem, někomu pořádně rozsvítilo v hlavě (havířovským komunistům).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Otakar Preiss :

  Jsem jednoznacne pro novou halu.Doba jde dopredu a my sni musime drzet krok.To co momentalne stoji vedle svetelneho kruhoveho objezdu je ostuda mesta.Ovsem nejdulezitejsi na tom vsem je,ze budou vedle sebe jak autobusove nadrazi tak vlakove nadrazi a clovek nebude muset jezdit nekolik kilometru z bodu A do bodu B.Taktez by tam mela byt vybudovana nova lavka a clovek nebude muset riskovat zdravi pri prochazeni tunelu a v neposledni rade se uvazuje o zavedeni tramvaji mezi Ostravou a Havirovem,takze obnova tamni casti mesta je nutna.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Miv :

  Myslím, že záchrana historických objektů má své hranice. A tato budova je za touto hranicí a jsem pro zbourání. Petice mi připomíná záchranu nádražní budovy v Ústí nad Orlicí (sám jsem ji podepsal, protože jsem o projektu a místních problémech neměl příliš informací). Budova se podařila zachránit, ale nic se tím nevyřešilo (právě naopak). Budouva stojí, ale využití pro ni není.

  @Otakar Preiss: moc nerozumím tomu, proč by se nová lávka nemohla vybudovat i se stávající budovou a totéž s tramvají. Váš příspěvek mi připadá dost manipulativní.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 10. milada nováková :

  V Havířově jsem se narodila, nádraží je historická památka.Řeči, že oprava by se prodražila, jsou lživé.Kdopak by se opět na stavbě nového nádraží napakoval?…….LIDI NEDEJME SE A BOJUJME!!!!!!!!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 11. Zuzana Šperlíková :

  V Havířově žiji teprve pár let, ale již za mých studentských let se hala Havířovského nádraží stala součástí mého každodenního života. Zastavili jste se někdy v této hale a vnímali její prostor, akustiku a výjimečnost? Důraz na detail, který i po 40 letech je stále funkční … zastavme se v dnešní uspěchané době a zaměřme se na úplně běžné hodnoty! To umí každý zbourat a postavit nový objekt, samozřejmě vždyť na tom nic není … samé typové detaily (víme jak to v dnešní době vypadá), které za tři roky budou potřebovat údržbové práce, které kdyby byli dopřány alespoň jednou za 10let hale v Havířově, určitě by dnes nevypadala, jak vypadá. Zastavme se a zamysleme se nad tím, co jiného než historicky hodnotná stavba stojí za záchranu! Kdyby se někdy někdo nepostavil za zámky, chrámy a kulturní památky, co by dnes bylo našim kulturním dědictvím ? Teď je řada na nás … nebuďme laxní … bojujme …

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Ala :

  Vizualizace je úžasná. Ale dopadně to stejně jako projekt Nová Karolina v Ostravě, finální stavba bude jen finančně okradené torzo původního projektu. Nevidím důvod, proč by budova nádraží Havířov nemohla zůstat zachována. Pokud se podíváte na citlivou rekonstukci nádraží v Ostravě Svinově, dá se spojit moderní výstavba s architektonickým skvostem. Ale to by pánové architekti, zatupitelé a ostatní museli přemýšlet.
  K zamyšlení je to, že s novými projekty a realizacemi se vždy určitá skupina lidí fiannčě obohatí ve svůj prospěch, a vy, kteří ten nový projekt podporujete, podporujete příjmy do vlastní kapsy těchto podílníků.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  +reportaz na ceskatelevize.cz „Architekti bojují za nádraží“: http://goo.gl/lDpBT

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Hynek [msstavby.cz] :

  +clanek na idnes.cz „Havířov nebojuje za záchranu cenného nádraží, zuří místní architekti“: http://goo.gl/UWf55

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin :

  Zbourat :-)))

  Thumb up 0 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.