Palác Fénix

Na prvorepublikovém paláci Fénix v centru Ostravy, kterému už začala odpadat omítka, jsou nyní postupně měněna okna.

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Přesto je to čím dál odpornější barák. Děsivý úpadek.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 2. Crazym :

  Michal: A třeba je ta výměna oken nezbytný krok k tomu aby se mohla udělat aspoň fasáda když ne celková rekonstrukce nemyslíš?
  Ten odporný barák bych chtěl vlastnit… :-)

  Thumb up 8 Thumb down 11
 3. rasta :

  Snad vstane z popela konečně..

  Thumb up 26 Thumb down 0
 4. Tom :

  Snad to neskončí jen okny.

  Thumb up 23 Thumb down 0
 5. Honza :

  To by mohl být ten nejatraktivnější dům v celé Ostravě. Ty prostory dole a rovná střecha jsou úplně ideální pro stylovou restauraci.

  Thumb up 22 Thumb down 0
 6. adamous :

  Honza: Dokud to bude vlastnit Nevlud, tak zadnou revoluci necekej

  Thumb up 6 Thumb down 0
 7. chytrák :

  Zase místní bludy vedoucího webu….“Palác Fenix” se neopravuje, je to bytový dům.

  Thumb up 10 Thumb down 12
 8. Petr :

  ještě aby opravili to oraniště kolem katerdály (což jak mi potvrdil Cyril se jen tak brzy nechystá) a bude to konečně výstavní část centra

  Thumb up 9 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  chytrák: Původně se zde nacházel jeden z nejstarších ostravských kavárenských podniků. Prvním nájemcem kavárny tehdy známé pod názvem „Café Austria“ byl Alois Schmidt. Již v roce 1895 však koncesi, která umožňovala podávání jídel, výčep rumu, koňaku, slivovice, jemných likérů, podávání kávy, čaje, čokolády, občerstvení a provozování povolených her obdržel Wilhelm Roithmayer. V průběhu roku 1901 prošly kavárenské místnosti rozsáhlou modernizací, aby se podnik vyrovnal konkurenci nově zřízené kavárny Union na Hlavním náměstí a nepřišel o klientelu z řad dobře situovaných městských vrstev. Roku 1901 zažádal proto W. Roithmayer rovněž o rozšíření koncese o podávání piva a vína v lahvích, neboť „kavárna představuje společenské centrum ne nepodstatného významu, ve kterém musí být vše: hra, společnost, četba a občerstvení každého druhu. K tomu patří podle zvyku dobré městské společnosti v celém Rakousku také pivo a víno.“ Žádosti bylo roku 1902 vyhověno.

  Po smrti W. Roithmayera byla roku 1911 koncese na provoz kavárny udělena Juliu Sommerovi. S novým nájemcem získal podnik časem i nový název: kavárna „Sommer“.

  Nyní k tomu, proč je v nadpise článku „Palác Fénix“.

  V roce 1928 obdržel nový majitel domu, životní pojišťovací společnost Fenix, povolení ke zbourání domu, kde dosud J. Sommer provozoval kavárenskou koncesi a následně povolení ke stavbě spojených domů čp. 146, 885 a 887, zasahujících do ulice Tyršovy, Čsl. legií a nám. Msgre. Šrámka. Záměrem společnosti bylo umístit v novostavbě kromě bytů a kanceláří pojišťovny moderní kavárnu „ježto dosavadní kavárna neodpovídala požadavkům nynější doby, zejména v místě, které se v poslední době tak vyvinulo a to neočekávaným způsobem.“

  Zařízení a provoz kavárny převzala Lázeňská a hotelová společnost v Bratislavě, v jejíž prospěch se J. Sommer vzdal koncese a působil do roku 1929 pouze jako její zástupce. Koncese byla rozšířena o prodej pálených lihových nápojů a podávání čepovaného piva a vína, což způsobilo velkou nevoli Společenstva hostinských a kavárníků v Moravské Ostravě. Podle nich „pro kavárnu tak rozsáhlých místností a rozměrů nestává v Mor. Ostravě té nejmenší místní potřeby…“, a nemohou „taktéž připustiti, aby cizí spolčenosti bohatly na úkor zdejších hostinských a kavárníků“. Své protesty končí s dramatickým podotknutím: „…kdyby ještě Fenix měl výčep, je osud zdejších hostinských zpečetěn“. Spor byl nakonec vyřešen zdánlivým kompromisem. V říjnu 1930 získal nový nájemce Ludvík Skřídlo rozšíření koncese o podávání čepovaného piva a vína pouze pro svou osobu, a to po dobu trvání nájemní smlouvy.

  Čerstvě kolaudovaná novostavba byla veřejnosti zpřístupněna v sobotu 19. dubna 1930. Celé přízemí budovy zabírala kavárenská místnost, s níž sousedila herna a z druhé strany nekuřácké oddělení. V suterénu se nacházel taneční sál, kulečníky a malá restaurace. Celkově byla kavárna schopna pojmout více než 1500 hostů. Svým vnitřním zařízením (obložení a nábytek z vzácných dřevin, mramorové a skleněné desky stolů, prvotřídní čalounění) byla kavárna jedním z nejluxusnějších podniků v Moravské Ostravě. Pozornost tisku upoutalo zejména novodobé zařízení větrací, „jehož na Ostravsku dosud nestává?“, a rovněž kuchyňské stroje, které „překvapují svou úplnou automatičností, takže jakákoliv obsluha odpadá“. Návštěvníci byli lákáni na velký výběr domácích i zahraničních časopisů a rovněž na kulturní akce. Konaly se zde koncerty (např. pod řízením známého kapelníka Leo Kaufmanna, který byl angažován i v jiných ostravských podnicích), v suterénu se od devíti hodin každý den tančilo a o sobotách a nedělích byly pořádány čaje o páté. V letních měsících měli hosté k dispozici zahradní restauraci před kavárnou otevřenou do náměstí Msgre. Šrámka.

  Co by to tedy jiného, než prvorepublikový velkoměstský palác bylo? Překvap mě svou odpovědí prosím.

  zdroj:http://jarnemec.com/old/felixneumann/index.php?akce=1892a

  Thumb up 19 Thumb down 6
 10. Pavel :

  Takze 4 patra bytovky a 1+1 patro byvaly kulturni dum. Nyni secondhand a nejaka jidelna. Co s tim.

  Thumb up 0 Thumb down 5
 11. chytrák :

  Milej nejchytřejší vedoucí webu, tam, kde je síť a lešení, není “Palác Fénix”. Tak si to ujasni.

  Thumb up 7 Thumb down 13
 12. Martin [msstavby.cz] :

  chytrák: Prvně si pořádně prohlédni, co je obsahem článku. Pak by ses ušetřil trapných výpadů. Okna jsou měněna v nárožním objektu.

  Ty myslíš tohle https://www.msstavby.cz/tyrsova-22-10-12-2019/

  Thumb up 12 Thumb down 4
 13. chytrák :

  Ověř si fakta, chytrolíne a uznej svůj omyl. Poradím Ti, koukni na střechu, na spojení mezi Fenixem a domem ve vlastnictví občanů, který je sítí zakrytý.

  Thumb up 8 Thumb down 14
 14. Crazym :

  chytrák: Bože Ty jsi p.čus, ještě jednou a pomalu si přečti hlasitě tuto větu: Na prvorepublikovém paláci Fénix v centru Ostravy, kterému už začala odpadat omítka, jsou nyní postupně měněna okna. Pak si dvakrát poposedni nebo se projdi po místnosti a u toho si párkrát udeř čelem do stěny a pokud ani to nepomůže, tak si změn nick :DD

  Thumb up 16 Thumb down 11
 15. Jája :

  chytrák: Martin [msstavby.cz]: Hele hoši, nechci Vás tu soudit, kdo má pravdu, ale nahoře je napsáno“ „Na prvorepublikovém paláci Fénix v centru Ostravy, kterému už začala odpadat omítka, jsou nyní postupně měněna okna.“
  Dle katastru objekt, který se viditelně dle druhé fotky opravuje a je před ním lešení je objekt p. č. 475/1 na Tyršově ulici a ten opravdu nepatří k paláci Fénix.
  Že by se měnila okna na nárožním objektu z těch dvou fotek opravdu nejde vůbec vidět, ale dle všeho, jak vypadají, je vyměnili nebo aspoň natřeli, ale je to trochu matoucí, tak se nedivte chytrákovi, že vidí, co vidí a kontejnér na rohu přisoudil k objektu vedle :-).
  Takže to tam bude pěkné, jako v Krumlově, dějě se něco, i na další části bloku objektů.

  Thumb up 12 Thumb down 7
 16. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Ale jde to napsat i slušněji než :“Zase místní bludy vedoucího webu, Milej nejchytřejší vedoucí webu, Ověř si fakta, chytrolíne a uznej svůj omyl“, ne?

  Navíc by mu pomohlo najít si definici slova nárožní, hodně to ulehčí práci.

  Thumb up 9 Thumb down 9
 17. Crazym :

  „Dle katastru objekt, který se viditelně dle druhé fotky opravuje a je před ním lešení je objekt p. č. 475/1 na Tyršově ulici a ten opravdu nepatří k paláci Fénix.“ Tvl Jájo, fakt se chceš zapojovat do diskuze u článku o jedné větě, když stejně jako ten troll ji nedokážeš pochopit? Takže naposledy. Věta zní: Na prvorepublikovém paláci Fénix v centru Ostravy, kterému už začala odpadat omítka, jsou nyní postupně měněna okna.“ A pokud v ní vidíš nějakou zmínku o lešení nebo o baráku vedle na ulici Tyršova 22, který mimochodem má zde na webu dokonce vlastní článek a Martin ho tu o pár příspěvků výše postnul speciálně pro pochopení těm jednodušším, https://www.msstavby.cz/tyrsova-22-10-12-2019/ tak opravdu nevím proč se zapojuješ a jestli jsi svéprávná :DD

  Thumb up 7 Thumb down 10
 18. rasta :

  Chytroučcí si zase myslí, že je nutné při výměně oken stavět lešení a chytají za slovíčka. Je to opravdu mor dnešní doby plácat nesmysly na internetu a být za každou cenu zajímavý svým příspěvkem…

  Thumb up 5 Thumb down 2
 19. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: Ano mohl :-).
  A já bych nad tím, co viděl taky nerozmýšlel a nereagoval, pokud by se neozval. Až potom, co jsi napsal nárožní, vidím, aha okna nejsou už olezlá, ale bílá a druhá fotka je z jiné strany a za lešením je něco jiného.
  Někdy prostě jedno slovo změní celý význam a kdo si rád dloubne, tak se hned chytne.
  Mě tu prostě baví, jak se tady pak lidi handrkují jak staré babky na trhu :D.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 20. Jája :

  Crazym: Nejdříve pořádně čti, co jsem napsal a pak reaguj ;-).
  Já jsem si tu sledoval, co kdo píše, a vzhledem k fotkám, mě pobavilo, jak ji kdo chápe.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 21. Jája :

  rasta: Samozřejmě nemusíte stavět lešení kvůli výměně oken, pokud chcete, aby osazená klepířina a opravená omítka kolem oken vypadala, jako by jí prase otrhalo.
  Takových úsporných staveb všude je, kde zpod plechu leze PUR pěna, protože zevnitř ji není vidět a „nahoru nikdo koukat zvenku nebude“ a opadlé kusy vnější omítky jsou cikcak úplně v jiném vzhledu. Však to silikon do spáry spraví :-D.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 22. rasta :

  Jája: kolik jste takových oken vyměnil?

  Thumb up 0 Thumb down 2
 23. Crazym :

  Jája: Pouč mne o tom co jsi napsal kkte a pak třeba o oknech, člověk se rád dovzdělá po těch letech :DD

  Thumb up 2 Thumb down 10
 24. Michal :

  Koukám, že kkte p.čus crazym tady má zcela volné pole pro své neustálé výblitky.

  Thumb up 6 Thumb down 8
 25. Jája :

  rasta: Nemusím měnit okna, stačí, když člověk projektuje a vidí na stavbách, které mám, jak to vypadá, když se lajdácky osadí okna. Nebo když má člověk dozor na stavbě, vidím, co jde vytvořit.
  Ono 20 mm širokých pásků z rozpadájící se PUR pěny po obvodě okna jsem už viděl hodně, taky křívých fabionků z obyčejné malty, kterými se tu spáru snažili zakrýt.
  A vrchol byl, když po výměně okna původní omítka na vnějším ostění přesahovala o cca 15 mm nový rám okna, protože proto. Protože nikdo se nedíval, že je původní ostění a nadpraží zalomené :D.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 26. Jája :

  Crazym: Že Vás tu nechci soudit, ale kvůli jedinému slovu „nárožní“, se tu solidně pošťuchujete.
  Ono při výměně oken byť se nazatepluje, mají něco do sebe i ty zatracované vnější a vnitřní těsnící pásky, kterými se zakryjí připojovací spáry. Pak aby šly pásky osadit, tak bez pořádné opravy vnějšího ostění to neuděláte a kdo bude viset při opravě napůl z okna ven? U vysokých objektů pomůže i závěsná lávka, když ji máte kde na střeše dát.
  Taky kotvit okna turbošrouby je spíš lenivost firem. Ono ty kotevní pásky vám tam udělají lepší službu, když se to okno teplotně roztahuje.
  Divil byste se, kolik firem udělá připojovací spáru 30 mm a tvrdí, že to je úplně normální. Pak lepí z venku a zevnitř polystyrén, což je blbost největší, takto tu spáru se nesmí řešit a navíc vnikají trhliny v přechodu EPS a zdiva.
  A když už na nás projektanty tak tlačí s energetickými úsporami, tak pozice osadit okno do původní polohy, taky už není značka ideál a osazovací rámečky, které se připevní na vnější líc před zateplením objektu už nejsou jen v báchorkách chudých investorů.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 27. rasta :

  Jája: tak pokud už se pasujete na projektanta. Tak jste si mohl všimnout, že u vyměněných výplní není dokončena klempířina a u ostatních je zatím původní římsa. Oboje se bude dokončovat v rámci fasády. Každopádně funguje něco jako technický nebo autorský dozor, který si má veškeré technologické postupy pohlídat. To platí i pro výrobní dokumentaci výplní. A mimochodem existují i plošiny nejen lešení. O tom, co jsou projektanti „vymyslet“ bych tady denně popsal celé odstavce …

  Thumb up 1 Thumb down 3
 28. Jája :

  rasta: A Vy se pasujete na co, sním-li vědět?
  S těmi dozory máte pravdu, ale pláčete na špatném hrobě, dozory jsem neřešil.
  Oni jsou schopni ti levní pracovat jen tolik, za kolik zakázku vyhráli.
  Pak nám inestor často řekne: „Vy jste drazí“, ale když zjistí, že toho levného na stavbu nedostane jindy než na kontrolní den, tak prozře.
  Od nás se jezdí několikrát týdně na kontrolni den, přebirky, kontroly, atd.
  A co udělá firna za škodu mnohdy pouze za den? No jeje, pak se akorát otírají o projektanty :-D.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 29. Crazym :

  Zrovna jsem šel kolem a bylo tam rušno. Asi už definitivně dostali všechny pryč z baráku, protože probíhá kompletní výměna oken od prvního podlaží nahoru a už dodělávají pár posledních. Jo a celou dodávku jim dělají Poláci, jde vidět, že asi mají kapacity a jsou levnější :-)

  Thumb up 2 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.